دسترسی آزاد به قله دماوند، بار اضافی بر دوش امدادگران هلال احمر مازندران

دسترسی آزاد به قله دماوند، بار اضافی بر دوش امدادگران هلال احمر مازندران

آزمایشگاه رادین: چند مدیریتی حاكم بر قله دماوند، اجرایی نشدن  طرح های محدودسازی تردد، وجود راه های دسترسی گوناگون و نبود هرگونه استاندارد حرفه ای برای صعود كوهنوردان به این قله در سال های اخیر سبب وقوع بیش از پیش اتفاقاتی شده كه گذشته از تمامی نتایج زیست محیطی و فرهنگی، ماموریت اصلی جمعیت هلال احمر مازندران را به صورت جدی تحت تاثیر قرار داده است.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایرنا، باورش بااینکه سخت ولی واقعیتی انکار ناپذیر است که دماوند به یکی از مسیرهای گردشگری مازندران تبدیل گشته است. این مسیر پرمخاطره اما هم اکنون هیچ متولی مشخصی ندارد و در این خلاء مدیریتی و نبود چارچوب های تعریف شده، هلال احمر مازندران تبدیل به تنها متولی جمع کردن نتایج منفی آن شده است، وضعیتی که بگفته مدیرعامل این مجموعه مضاعف است و هزینه سنگینی هم در بر دارد.
دکتر مجتبی اکبری که امروز دوشنبه به مناسبت گرامیداشت روز خبرنگار در جمع خبرنگاران ایرنای مازندران در دفتر ساری حضور یافت، از حجم کار مضاعفی که نجاتگری در ارتفاعات دماوند بر دوش امداگران و نجاتگران این جمعیت در استان قرار داده سخن گفت. در عین حال مهم ترین خاطرات خوبش هم در رابطه با اقدامات نجاتگری در این منطقه بوده است.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران با تشریح این که چگونه بخش امداد و نجات کوهستان این مجموعه کار نجاتگری را به شکل گسترده و فشرده طی تمام ایام سال در دماوند انجام می دهد، اظهار داشت: این که در کمتر از یک هفته گذشته ۱۸۰ ماموریت امداد و نجات کوهستان در قله دماوند توسط نجاتگران ما صورت گیرد، نشانه بی توجهی و نبود مقررات و ضوابط در حوزه کوهنوردی به بام ایران است.
وی با اظهار این نکته که در همه جای دنیا کوهنوردی و کوهپیمایی همراه با مجوز و امکانات و تجهیزات خاص است، اضافه کرد: طبق آمار رسمی بیشترین عملیات ترافیکی، کوهستان، ساحلی، سیل و آبگرفتگی های کشور در مازندران و توسط جمعیت هلال احمر استان انجام می شود، اما همچنان نسبت به تخصیص اعتبارات ملی در این عرصه بی توجهی می شود.
اکبری با اظهار این که هلال احمر یک نهاد مطالبه گر و تسهیل گر است و نباید ماموریت های سنگین حاکمیتی و امنیتی را انجام دهد، اظهار داشت: اما عملا جمعیت هلال احمر مازندران در سه حوزه امداد و نجات کوهستان، راه های مواصلاتی و سواحل دریای خزر ماموریت های حاکمیتی را انجام می دهد.
وی با بیان این که ماموریت های ملی هلال احمر مازندران با بودجه و امکانات استانی انجام می شود، اضافه کرد: مشکلات گسترش دسترسی آزاد به ارتفاعات و قله دماوند هر روز بیشتر می شود.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران اظهار داشت: با وجود تاکیدات زیاد در خصوص محدود سازی برای دسترسی به بام ایران، اما همچنان شاهد حضور انفرادی و گروهی هموطنان در این منطقه هستیم که در تمامی فصول سال به امداد و نجات نیاز پیدا می کنند.
وی از کارهای شبانه روزی پایگاه تخصصی امداد و نجات کوهستانی قله دماوند مستقر در رینه آگاهی داد و اضافه کرد: نبود مقررات مشخص و امکان دسترسی آزاد به بام ایران باعث شده است حتی حضور کوهنوردان خارجی به این منطقه نیز دوچندان شود.
اکبری اظهار داشت: بام ایران با تردد بیش از ظرفیت کوهنوردان همچون کوهنوردان آماتور، نفس ماموران امداد و نجات کوهستان هلال احمر مازندران را گرفته است و هزینه سنگین انجام پرواز بالگرد برای امداد و نجات را برای ما بر جای گذاشته است.
وی حوادث کوهستان را همچون حوادث غیرطبیعی انسان ساخت توصیف کرد و اضافه کرد: بیشتر این حوادث به دنبال بی احتیاطی کوهنوردان و کوهپیمایان در صعود و فرود از ارتفاعات کوهستان رخ می دهد، چونکه اصلا به ضریب ایمنی توجه نمی کنند در نتیجه بیشترین وقت و انرژی هلال احمر استان بعنوان ماموریت های مضاعف امداد و نجات شکل می گیرد.
بار مضاعف امدادگری در ساحل و جاده های کوهستانی
مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران یکی دیگر از مشکلات این مجموعه را انجام ماموریت سنگین امداد و نجات در جاده های مواصلاتی هراز، کندوان و سوادکوه معرفی نمود و اظهار داشت: از آن جایی که طبق آمار ۱۰ درصد تردد سالانه خودرو های کشور مربوط به مازندران است، متاسفانه در تخصیص اعتبارات ملی باتوجه به این ضریب به هلال احمر استان توجه نمی گردد.
وی فعالیت جدی امداد و نجات هلال احمر مازندران در ساحل دریای خزر نیز اشاره نمود و اظهار داشت: بااینکه با ورود هلال احمر شمار قربانیان ناشی از غرق شدن در دریای مازندران از ۲۳۰ نفر سال ۹۴ به ۲۹ نفر در سال ۱۳۹۸ کم شد، اما بار سنگینی برای تحقق این کاهش بر دوش جمعیت هلال احمر بوده است.
اکبری اضافه کرد: هلال احمر مازندران با شناسایی ۳۷۶ نقطه ممنوعه شنا در سواحل دریای خزر، امکان استقرار ناجیان غریق را در این مناطق فراهم نمود و توانست تعداد قربانیان ناشی از غرق شدن را در سواحل کم کند.
وی از نبود متولی خاص برای ساماندهی سواحل دریای خزر انتقاد نمود و اظهار داشت: توقع داریم این مشکلات حل و فصل شود.
اظهارات مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران را در باره مضاعف بودن ماموریت هایی چون امداد و نجات گسترده و بیش از پیش در ارتفاعات دماوند به خاطر دسترسی سهل و همگانی شهروندان برای صعود، حضور محسوس و گسترده در حدود ۴۰۰ کیلومتر ساحل دریای مازندران برای پیش گیری از وقوع حوادث و همین طور انجام بیشتر ماموریت های امدادی در جاده های کوهستانی هراز، کندوان و سوادکوه که حکم بزرگراه ملی را برای شهروندان ایرانی دارند، اساسنامه جمعیت هلال احمر کشور پشتیبانی می کند.
برابر اساسنامه این جمعیت که سال ۶۷ مصوب شد و چند بار هم طی سه دهه گذشته مورد اصلاح قرار گرفت، " جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران(جمعیت شیر و خورشید سرخ سابق) که در این اساسنامه جمعیت نامیده می شود، مؤسسه ای خیریه، غیر انتفاعی و دارای شخصیت حقوقی مستقل می باشد. جمعیت، به کلیه تعهدات و قراردادهای بین المللی مربوط به اهداف و وظایف جمعیت های هلال احمر و صلیب سرخ و نیز مقررات اتحادیه جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر که با قانون اساسی و سایر قوانین جمهوری اسلامی ایران مغایرت نداشته باشد، پایبند بوده و در مسایل امدادی و بهداشتی درمانی برون مرزی و درون مرزی و تعهدات مربوطه در امتداد سیاست های دولت جمهوری اسلامی ایران طبق اساسنامه عمل می کند".
وظایف این جمعیت برابر ماده ۳ اساسنامه ارائه خدمات امدادی در هنگام بروز حوادث و سوانح طبیعی مثل زلزله و سیل و غیره، ارائه کمک های اولیه در حوادث غیر مترقبه، برنامه ریزی و اقدام در جهت آمادگی مقابله با حوادث و سوانح و آموزش عمومی دراین زمینه و تربیت کادر امدادی و نیروی انسانی مورد نیاز، ارسال کمک و اعزام عوامل امدادی و درمانی به سایر کشورها در صورت لزوم، کمک به امر توانبخشی و ارائه خدمات اجتماعی درجهت تسکین آلام آوارگان، پناهندگان، مرضی و معلولین و ایجاد حس تعاون، تفاهم، دوستی و نیکوکاری بین مردم، تلاش درجهت تسکین آلام بشری و کمک به امر سلامت جامعه و دفاع از ارزش های انسانی و کوشش در جهت برقراری دوستی و تفاهم متقابل و صلح پایدار میان ملت ها، اداره امورجوانان جمعیت و توسعه مشارکت جوانان درتصمیم گیری ها و کارهای مربوط به آنها و تربیت و آموزش جوانان مذکور بمنظور آماده ساختن آنان درانجام خدمات امدادی و عام المنفعه و کمک به تهیه دارو و وسایل و تجهیزات پزشکی مورد نیاز مراکز بهداشتی، درمانی و آموزشی کشور با موافقت وزارت بهداشت و با همکاری هلال احمر و صلیب سرخ جهانی عضو اتحادیه بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر جهانی است.
آنچه مسلم است در این اساسنامه وظیفه ای در قبال حوادث انسان ساخت مانند حفاظت از سواحل دریا برای غرق نشدن شناگران، حضور در ارتفاعات و قلل برای نجات کوهنوردان یا داخل جنگل ها برای پیدا کردن گم شدگان و حتی امدادرسانی در تصادفات به میان نیامده است، ولی هلال احمر مازندران هم اکنون تمامی این وظایف را در سطح ملی با اعتبارات استانی انجام می دهد.
منبع:

1399/05/20
22:42:05
5.0 / 5
1789
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین