علت نامرئی بیماری پارکینسون پدیدار شد

علت نامرئی بیماری پارکینسون پدیدار شد

به گزارش آزمایشگاه رادین، خراسان رضوی ماده شیمیایی رایج و پرکاربردی امکان دارد سبب افزایش سریع ترین رشد بیماری مغزی در جهان یعنی بیماری پارکینسون، شود.


به نقل از سایتک دیلی و به قول موسسه ملی سرطان، در ۱۰۰ سال گذشته، تری کلرواتیلن (TCE) برای کافئین زدایی قهوه، چربی زدایی فلز و خشک شویی لباس ها استفاده شده است. تری کلرواتیلن سبب سرطان می شود، با سقط جنین و بیماری های مادرزادی قلبی مرتبط می باشد و با افزایش ۵۰۰ درصدی خطر بیماری پارکینسون هم ارتباط دارد.
تری کلرواتیلن در بعضی از محصولات خانگی، همچون دستمال های تمیزکننده، محصولات پاک کننده آئروسل، پاک کننده های ابزار، پاک کننده های رنگ، چسب های اسپری، پاک کننده های فرش و لکه برها وجود دارد.
یک گروه بین المللی از محققان همچون عصب شناسان دانشگاه روچستر آمریکا، دکتر ری دورسی، دکتر روث اشنایدر و دکتر کارل کیبورد ادعا کردند که تری کلرواتیلن امکان دارد علت نامرئی پارکینسون باشد.
در این تحقیق، آنان جزئیات استفاده گسترده از این ماده شیمیایی، شواهدی را که این ماده سمی را به پارکینسون مرتبط می کند، شرح می دهند و هفت نفر را معرفی می کنند، از یک بسکتبالیست سابق NBA گرفته تا کاپیتان نیروی دریایی و یک سناتور ایالات متحده که بعد از کار با مواد شیمیایی یا قرار گرفتن در معرض آن در محیط، به بیماری پارکینسون مبتلا شده اند.


آلاینده صنعتی متداول و گسترده
تری کلرواتیلن (TCE) یک حلال است که به شکل گسترده ای در برخی از کاربردهای صنعتی، مصرفی، نظامی و پزشکی، همچون برای حذف رنگ، تصحیح اشتباهات تایپ، تمیز کردن موتورها و بیهوش کردن بیماران استفاده می شده است. استفاده از آن در ایالات متحده در دهه ۱۹۷۰ به اوج خود رسید، زمانی که سالانه بیشتر از ۶۰۰ میلیون پوند از این ماده شیمیایی - یا دو پوند به ازای هر آمریکایی - تولید می شد. حدود ۱۰ میلیون آمریکایی با این ماده شیمیایی یا سایر حلال های صنعتی مشابه کار می کردند. در حالیکه استفاده خانگی از آن زمان کاسته شده است، تری کلرواتیلن هنوز برای چربی زدایی فلزات و خشکشویی در ایالات متحده استفاده می شود.
تری کلرواتیلن مناطق بی شماری را در سرتاسر کشور آمریکا آلوده می کند. نیمی از سمی ترین سایت های سوپرفاند آژانس محافظت از محیط زیست حاوی تری کلرواتیلن هستند. ۱۵ سایت در دره سیلیکون کالیفرنیا هستند که در آن از مواد شیمیایی برای تمیز کردن وسایل الکترونیکی و تراشه های کامپیوتری استفاده می شده است. تری کلرواتیلن در پایگاه های نظامی گوناگونی همچون کمپ لژون در کارولینای شمالی یافت می شود.
از دهه ۱۹۵۰ تا ۱۹۸۰، یک میلیون تفنگدار دریایی، خانواده های آنان و غیرنظامیانی که در این پایگاه کار می کردند یا ساکن بودند، در معرض آب شرب با سطوح تری کلرواتیلن و پرکلرواتیلن، یک همزاد شیمیایی نزدیک، که تا ۲۸۰ برابر بالاتر از آنچه سطح ایمن در نظر گرفته می شد، بودند.


تری کلرواتیلن و بیماری پارکینسون
ارتباط بین تری کلرواتیلن و پارکینسون برای نخستین بار در مطالعات موردی بیشتر از ۵۰ سال پیش مورد توجه قرار گرفت. در سالهای اخیر، تحقیقات روی موش ها و موش های صحرایی نشان داد که این ماده به سادگی وارد مغز و بافت بدن می شود و در دوزهای بالا به بخش های تولیدکننده انرژی سلول ها به نام میتوکندری صدمه می زند. در مطالعات حیوانی، تری کلرواتیلن سبب از بین رفتن انتخابی سلول های عصبی تولید کننده دوپامین می شود که نشانه بیماری پارکینسون در انسان است.
افرادی که به صورت مستقیم با تری کلرواتیلن کار می کنند، در معرض خطر افزایش پیدا کرده مبتلا شدن به پارکینسون هستند. با این وجود، محققان اخطار می دهند که میلیونها نفر دیگر ناخودآگاه از راه هوای بیرون، آب های زیرزمینی آلوده و آلودگی هوای داخل خانه با این ماده شیمیایی مواجه می شوند.
این ماده شیمیایی می تواند خاک و آب های زیرزمینی منتهی به رودخانه های زیرزمینی یا توده هایی از مواد آلاینده را که می توانند در فواصل طولانی گسترش یافته و در خلال زمان جابجا شوند، آلوده کند. یکی از این توده های مواد آلاینده در رابطه با یک شرکت هوافضا در لانگ آیلند، نیویورک، بیشتر از چهار مایل طول و دو مایل عرض دارد و آب شرب هزاران نفر را آلوده کرده است. توده های دیگری در همه جا از شانگهای چین تا نیوپورت بیچ کالیفرنیا یافت می شوند.
فراتر از خطرات آن برای آب، تری کلرواتیلن فرار می تواند به سادگی تبخیر شده و وارد خانه ها، مدارس و محل کار افراد شود و اغلب ناشناخته بماند. امروزه، این نفوذ بخار شاید میلیونها نفر را که در نزدیکی مکانهای خشکشویی، نظامی و صنعتی زندگی می کنند، مدرسه می روند و کار می کنند، در معرض هوای سمی داخلی قرار دهد. نفوذ بخار را نخستین بار در دهه ۱۹۸۰ گزارش کردند، زمانی که مشخص شد گاز رادون از خاک تبخیر می شود و وارد خانه ها می شود و خطر مبتلا شدن به سرطان ریه را بیشتر می کند. امروزه میلیونها خانه برای رادون آزمایش می شوند اما تعداد کمی از آنها برای تری کلرواتیلن سرطان زا آزمایش می شوند.


دهه هایی قبل از ظهور علائم
این تحقیق هفت نفر را نشان داده است که تری کلرواتیلن امکان دارد در بیماری پارکینسون آنان نقش داشته باشد. در حالیکه شواهد در رابطه با قرار گرفتن در معرض تری کلرواتیلن با بیماری پارکینسون در این افراد غیرمستقیم است، داستان های آنان چالش های ایجاد پرونده ضد مواد شیمیایی را برجسته می کند. در این موارد، اغلب از زمان مواجهه با تری کلرواتیلن و شروع علایم پارکینسون چندین دهه می گذرد.
مطالعات موردی شامل بسکتبالیست حرفه ای به نام برایان گرانت است که ۱۲ سال در NBA بازی کرد و در ۳۶ سالگی به پارکینسون تشخیص داده شد. گرانت شاید در سه سالگی در معرض تری کلرواتیلن قرار گرفته بود زمانی که پدرش تفنگدار مستقر در کمپ لژون بود. گرانت بنیادی برای الهام بخشیدن و پشتیبانی از افراد مبتلا به این بیماری بوجود آورده است.
امی لیندبرگ به صورت مشابه در کمپ لژون در معرض آب شرب آلوده قرار گرفت و بعنوان یک کاپیتان نیروی دریایی جوان خدمت می کرد، ۳۰ سال بعد به بیماری پارکینسون مبتلا شد. این نمونه جزئیات دیگری را نشان داده است که مواجهه این افراد نتیجه زندگی در نزدیکی یک سایت آلوده یا کار با مواد شیمیایی بوده است، همچون سناتور ایالات متحده جانی ایساکسون، که بعد از تشخیص پارکینسون در سال ۲۰۱۵ از سمت خود کناره گیری کرد. پنجاه سال قبل، وی در گارد ملی هوایی جورجیا خدمت می کرد که از تری کلرواتیلن برای چربی زدایی هواپیماها استفاده می کرد.
مقابله با تهدید سلامت عمومی
محققان خاطرنشان می کنند که بیشتر از یک قرن است که تری کلرواتیلن کارگران را تهدید می کند، هوایی که ما تنفس می کنیم؛ بیرون و داخل و آبی را که می نوشیم، آلوده کرده است. استفاده جهانی درحال بالا رفتن است، نه کاهش.
محققان مجموعه ای از اقدامات را برای مقابله با تهدید سلامت عمومی ناشی از تری کلرواتیلن بیان می کنند. آنان خاطرنشان می کنند که مکانهای آلوده را میتوان با موفقیت اصلاح کرد و قرار گرفتن در معرض هوای داخلی را میتوان با سیستم های تصفیه بخار مشابه آنچه برای رادون استفاده می شود کم کرد. با این وجود، ایالات متحده به تنهایی خانه هزاران سایت آلوده است و این روند پاکسازی و مهار باید تسریع شود.
آنان به تحقیقات بیشتر برای درک بهتر این که چگونه تری کلرواتیلن در پارکینسون و سایر بیماری ها مشارکت دارد، اذعان دارند. سطوح تری کلرواتیلن در آب های زیرزمینی، آب شرب، خاک و هوای بیرون و داخل ساختمان احتیاج به نظارت دقیق تری دارد و این اطلاعات باید با کسانی که در نزدیکی مکانهای آلوده زندگی و کار می کنند به اشتراک گذاشته شود.
علاوه بر این، محققان خواهان پایان نهایی استفاده از این مواد شیمیایی در ایالات متحده هستند. پرکلرواتن امروزه به شکل گسترده در خشکشویی و تری کلرواتیلن در چربی زدایی بخار استفاده می شود. دو ایالت، مینه سوتا و نیویورک، تری کلرواتیلن را ممنوع کرده اند، اما دولت فدرال، علیرغم یافته های آژانس محافظت از محیط زیست ایالات متحده اخیرا در سال ۲۰۲۲ در خصوص این که این مواد شیمیایی «خطر غیرمنطقی برای سلامت انسان» هستند، چنین نکرده است.
نتایج این تحقیق در مجله Parkinson’s Disease منتشر گردید.1402/01/01
15:16:47
5.0 / 5
432
تگهای خبر: ابزار , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین