نشانه ها و علایم بروز آرتریت روماتوئید

نشانه ها و علایم بروز آرتریت روماتوئید

آزمایشگاه رادین: به گزارش آزمایشگاه رادین، آرتریت روماتوئید بیماری التهابی مفاصل است که مفاصل ما را تحت تأثیر قرار می دهد و می تواند سبب ایجاد درد، تورم و محدودیت حرکت مفصل شود که البته با اتخاذ برخی راهکار ها میتوان این محدودیت ها را تا حدی کم کرد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، در یک مفصل طبیعی، غضروف مفصلی یک سطح صاف و لغزنده بوجود می آورد تا مفصل به سادگی حرکت نماید. در بیماری آرتریت روماتوئید سیستم ایمنی بدن به صورت غیر طبیعی فعال می شود و موادی در مفصل آزاد می کند که بافت مفصل را خراب کرده و سبب از بین رفتن سطح مفصلی می شود و در نتیجه درد، تورم و محدودیت حرکت مفصل به وجود می آید. عامل ژنتیک در بروز این بیماری نقش دارد.
درد مفصل، تورم، کاهش عملکرد مفصل و خشکی صبحگاهی مفاصل اگر بیشتر از ۳۰ دقیقه زمان ببرد، علایم آرتریت روماتوئید هستند. بیماری در ابتدا مفاصل کوچک دست ها، مچ ها و پاها را به صورت قرینه گرفتار می کند و با پیشرفت بیماری زانوها، آرنج، شانه ها، مفاصل، ران ها، گردن و مفاصل گیجگاهی فکی را درگیر می کند.
شروع نشانه ها تدریجی است اما علایم معمولاً دو طرفه و متقارن است. مفاصلی که درگیر می شوند محدودیت حرکت پیدا می کنند و به مرور گرفتار تغییر شکل می شوند. هدف از درمان بیماری، حفظ کارکرد طبیعی مفاصل به وسیله تسکین درد، کاهش سفتی و تورم است.
ورزش هم کمک می نماید تا عضلات قوی شود و سفتی آنها کاهش پیدا کند. عضلات قوی تر به مفاصل کمک می نماید تا آسان تر و با درد کمتر حرکت کنند. البته ذکر این نکته مهم می باشد که تمرینات را در زمانی انجام دهید که درد ندارید و دقت کنید که از ورزش بیش از اندازه یا در زمان نامناسب پرهیز کنید.
بنابر اعلام مجتمع بیمارستانی امیر اعلم، گرمای سطحی با استفاده از حمام در وان آب گرم، دوش آب گرم و کمپرس گرم و مرطوب می تواند خشکی مفاصل و گرفتگی عضلات را برطرف کند. بعد از کاربرد گرما، ورزش های درمانی راحتتر و موثرتر صورت می گیرد که البته انجام آنها باید با نظر پزشک معالج باشد. در مواردی که مفصل صدمه جدی دیده باشد امکان دارد احتیاج به عمل جراحی باشد که در جریان جراحی، بافت ملتهب را خارج کرده و گاهی مفصل را تعویض می کنند و از مفصل مصنوعی استفاده می نمایند.
منبع:

1402/01/02
14:37:15
5.0 / 5
585
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
آزمایشگاه رادین