چند سفارش دارویی در ماه مبارک رمضان

چند سفارش دارویی در ماه مبارک رمضان

به گزارش آزمایشگاه رادین، نحوه مصرف داروها و ادامه روند درمانی بیماران در ایام روزه داری در ماه مبارک رمضان یکی از موضوع هایی است که باید مورد توجه قرار گرفته و بیماران باید در این موارد با پزشک شان مشورت کنند.به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، وعده های غذایی در ماه مبارک رمضان به سه وعده افطاری، شام و سحری تقسیم می شوند و افرادی که در ماه مبارک رمضان روزه می گیرند، باید به این نکته توجه داشته باشند که خوردن افطاری و سحری با رعایت اعتدال ضروری می باشد. در عین حال بیماران هم باید نکاتی را در ایام ماه رمضان هم در زمینه خوردن غذا در وعده های سحر، افطار و شام و هم در زمینه مصرف داروهایشان رعایت نمایند.

باید توجه کرد که بارداری، شیردهی و بعضی از بیماری ها مانند دیابت، فشار خون، روده تحریک پذیر، یبوست، زخم های سیستم گوارشی (معده و اثنی عشر) اختلالات کلیوی، بیماری های اعصاب و روان و آسم همگی از شرایط جسمی هستند که فردی که با آنها مواجه می باشد، ملزم است که قبل از مبادرت به روزه داری، با پزشک معالج خود در مورد مبادرت به روزه داری و همینطور نحوه مصرف داروها، مشورت کند.

همچنین بیماران مبتلا به بیماری انسدادی ریوی (CoPD ) و صرع خصوصاً در معرض خطر تغییر دز دارو در روزهای روزه داری هستند. پزشکان علاوه بر این که باید به بیماران صرعی که با قطع دارو گرفتار بازگشت حملات تشنجی می شوند، مشاوره دقیق بدهند، باید به بیماران مبتلا به آسم که با قطع داروهای استنشاقی و افشانه های تنفسی گرفتار حملات آسمی می شوند، سفارش های لازم را ارائه نمایند.

برخی از داروهای ضد التهاب این توانایی را دارند که دو بار در طول روز مصرف شوند. مصرف این گونه داروها را میتوان با مشورت پزشک و داروساز به زمان افطار یا سحر موکول کرد. در فرد روزه دار، پزشک معالج، جهت درمان عفونت می تواند مبادرت به تجویز آنتی بیوتیک هایی کند که به جای چند بار مصرف در خلال روز، یک یا دو بار در روز مصرف شود.

تغییر نحوه مصرف بعضی از داروها در این ایام هم بنا به تجویز پزشک امکان دارد. در صورت وجود این شکل دارویی به جای مصرف بعضی از داروهای خوراکی، پزشک معالج می تواند آنها را به شکل زیست چسب (بر روی پوست) تجویز کند.

در عین حال در مورد بیماران دیابتی، هرچند روزه داری برای بعضی از مبتلایان به دیابت بنا بر تشخیص پزشک معالج می تواند مفید باشد، ولی تغییر خودسرانه دز دارو و رژیم غذایی در بعضی دیگر می تواند بسیار خطرناک باشد. بیمارانی که انسولین مصرف می کنند، پیش از مبادرت به روزه داری باید با پزشک معالج خود مشورت کنند. در تمامی بیماران دیابتی، تنظیم و کنترل مرتب قند خون خیلی مهم است.

اگر افراد روزه دار، درصورتیکه مبتلا به بیماری خاصی بوده و مجبور به مصرف دارو در روزهای مبارک رمضان هستند، پیش از هر چیز با پزشک معالج خود مشورت کنند. در زمان روزه داری هیچ وقت وعده های دارویی خویش را خودسرانه حذف نکرده یا به زمان دیگر موکول نکنید. چه بسا این عمل شما سبب اختلال در روند درمان گردد. مصرف خیلی از داروها را میتوان بعد از مشورت با پزشک به زمان سحری یا افطار منتقل کرد.

روزه داران اگر به بیماری مزمن مانند فشارخون، چربی خون، دیابت، بیماری های قلبی عروقی و بیماری کلیوی مبتلا هستند، در این خصوص که آیا روزه داری برای شما بدون اشکال است یا خیر و همینطور در صورت بی خطری، در مورد نحوه مصرف دارو و رژیم غذایی مناسب در ماه مبارک رمضان، مشورت کنید.

بنابر اعلام پایگاه جامع آموزش و ارتقاء سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران، بیماران دیابتی هم باید تحت بررسی پزشکی قرار گیرند. بیماران باید از نظر سطح قند خون، فشارخون، چربی خون، انعقاد خون و بررسی های کلی وضعیت بیوشیمی خون پایش شوند و بر این اساس رژیم غذایی و دارویی مختص هر بیمار پیش از روزه داری تعیین شود. هم بیماران و هم خانواده مبتلا به دیابت باید در ارتباط با خطرات تهدید کننده و عوارض روزه داری مورد مشاوره قرار گرفته و آموزش های لازم را دریافت نمایند.

منبع:

1402/01/06
14:31:28
5.0 / 5
512
تگهای خبر: آموزش , التهاب , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
آزمایشگاه رادین