وزیر بهداشت اعلام كرد

افزایش ویزیت پزشکان و کاهش پرداختی بیماران در صورت ورود به نظام ارجاع

افزایش ویزیت پزشکان و کاهش پرداختی بیماران در صورت ورود به نظام ارجاع

آزمایشگاه رادین: به گزارش آزمایشگاه رادین، وزیر بهداشت با اشاره به فعالیت سامانه نظام ارجاع در برنامه پزشک خانواده، اظهار داشت: برای تشویق ورود بیمار و پزشکان به نظام ارجاع مشوق هایی در نظر گرفته شده است؛ به عنوان مثال ویزیت بالاتری برای پزشک در نظر میگیریم که توسط بیمه تامین می شود و برای بیمار نیز پرداخت از جیب کاهش پیدا می کند.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی در حاشیه آیین رونمایی از سامانه نظام ارجاع در برنامه پزشکی خانواده، اظهار داشت: حضرت آقا بارها بر تقویت شبکه بهداشتی تاکید نمودند و به همین دلیل هم باید نظام ارجاع و پزشکی خانواده در این جهت صورت گیرد. در سال قبل نظام ارجاع و پزشکی خانواده در تمام روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزارنفر کشور اجرائی شد و ما قول دادیم این مهم از اول اردیبهشت در کل کشور اجرائی شود. برای این کار قرارگاه پزشکی خانواده تشکیل شده است.
وی با اشاره به این که منظور از پزشکی خانواده ترجمه family medicine است که الزاما معنای پزشک نیست بلکه ما به کل نظام بهداشتی اشاره داریم که مهم ترین آنها بهورزان و مراقبین سلامت هستند و در پیش گیری از بروز خیلی از بیماریها نقش دارند. هدف ما تقویت نظام شبکه های بهداشتی است که در گام اول باید بهورزان و خانه های بهداشت را تقویت نماییم و در عین حال از بخش خصوصی هم کمک بگیریم.
وزیر بهداشت، اظهار داشت: هر ایرانی باید مراقب سلامت داشته باشد و حتما لازم نیست این مراقب پزشک باشد بلکه می توان از افراد آموزش دیده استفاده نمود. در صورت بروز مشکل، مراقب سلامت باید بیمار را به پزشک سطح یک که پزشک عمومی است، ارجاع دهد. اگر پزشک عمومی بتواند، درمان را انجام می دهد و در غیر این صورت برای تشخیص بیشتر بیمار به سطح دوم و پزشک متخصص ارجاع داده می شود و اگر لازم باشد فرد بستری شود به سطح سوم و بستری ارجاع داده می شود. برای این کار نیاز به سامانه قوی داشتیم که امروز رونمایی از سامانه انجام شد.
او با اشاره به استقرار سامانه نظام ارجاع در برنامه پزشکی خانواده، اظهار داشت: ان شاءالله از اردیبهشت ماه این سامانه در کل کشور با اولویت مناطق محروم هر استان اجرائی می شود و به تدریج بیشتر می شود.
وزیر بهداشت افزود: برای تشویق ورود بیمار و پزشکان به نظام ارجاع مشوق هایی در نظر گرفته شده است به عنوان مثال ویزیت بالاتری برای پزشک درنظر میگیریم که توسط بیمه تامین می شود و برای بیمار نیز پرداخت بیمار کم می شود و در بسیاری هم یا حداقلِ مبلغ را پرداخت می کنند یا بطور کامل رایگان بستری می شوند.
او دیگر مزیت سامانه نظام ارجاع در برنامه پزشکی خانواده را ثبت تمام اطلاعات بیماران خواند و اظهار داشت: در حقیقت این اطلاعات به بررسی آمار بیماریها، مصرف دارو و... هم منجر می شود.
وی ادامه داد: هر پزشکی حتی مطب خودرا هم می تواند برای این کار قرار دهد و بیمار به او ارجاع داده شود و ما در مرحله فراخوان هستیم.
به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، همین طور دکتر محمدمهدی ناصحی در حاشیه مراسم آیین رونمایی از سامانه نظام ارجاع در برنامه پزشکی خانواده، اظهار داشت: خوشبختانه امروز یکی از پایه های مهم سیستم سلامت در بخش ارجاع در وزارت بهداشت با همکاری بیمه ها اجرائی شد. این اقدام سبب می شود تا در کنار اجرائی شدن نسخه الکترونیک، سایر مؤلفه ها را هم داشته باشیم. نخستین گام بحث نظام ارجاع الکترونیک بصورت افقی و عمودی است که در سطوح مختلف به انجام می رسد.
وی ادامه داد: کار اصلی ما برقرار شدن پرونده الکترونیک بر همین پایه است. الان آزمایشات به سامانه اضافه شده و به ترتیب سایر فعالیت ها مانند تصویر برداری هم اضافه می شود. این توانایی برقرار است که همه سازمان های بیمه گر پایه در ابتدا و سپس بیمه های تکمیلی به این امر ورود کنند.
منبع:

1402/01/20
11:10:50
5.0 / 5
551
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین