مدیركل اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت اعلام كرد

احتمال افزایش خدمات دندانپزشکی زیر پوشش بیمه

احتمال افزایش خدمات دندانپزشکی زیر پوشش بیمه

آزمایشگاه رادین: به گزارش آزمایشگاه رادین، مدیرکل اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت ضمن اشاره به این که پارسال هفت ردیف خدمتی به خدمات دندانپزشکی زیر پوشش بیمه های پایه افزوده شد، اظهار داشت: برای سال ۱۴۰۲ هم در نظر داریم که ۱۰ ردیف خدمتی دیگر هم زیر پوشش بیمه برود تا بتوان خدمات بهتر و بیشتری نظیر ترمیم دندان های جلویی، درمان ریشه دندان، دندان مصنوعی برای افراد بالای ۶۵ سال و... را ارائه نمود.


دکتر زهرا سید معلمی به بهانه روز دندانپزشکی (چهارشنبه ۲۳ فروردین ماه) در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به این که گسترده ترین شبکه دندان پزشکی کشور در حوزه بهداشت فعال است، اظهار داشت: تعداد ۳۴۰۰ مرکز خدمات جامع سلامت دارای واحد دندانپزشکی در نقاط شهری و روستایی گسترده هستند.
وی ضمن اشاره به این که خدمات و مراقبت های دندانپزشکی در دو بخش عرضه می شود، اظهار نمود: یکی بحث مراقبت های سلامتی اولیه دهان و دندان است که در خانه های بهداشت و مراکز جامع خدمات سلامت عرضه می شود که عموما برای گروه هدف مشخص یعنی مادران آبستن و شیرده، کودکان از بدو تولد تا ۶ سالگی و کودکان مقطع دبستان است.
جزئیات سطح اول خدمات مراقبت سلامت دهان و دندان وی با اشاره به اینکه عمده این خدمات توسط بهورزان و مراقبین سلامت صورت می گیرد، خاطرنشان کرد: این افراد در زمینه مراقبت های دهان و دندان آموزش دیده اند و اطلاعات سلامت دهان و دندان را به مادر آبستن منتقل می کنند و یا در مورد کودکان زیر دو سال مسواک انگشتی همراه با آموزش نحوه ی استفاده به مادر داده می شود تا مادران بتوانند بهداشت دهان را از بدو رویش دندان برای کودک اجرا کنند. در مورد دانش آموزان ابتدایی در مدارس، آموزش و معاینات و فلوراید زدن به دندان ها توسط بهورز و مراقب سلامت صورت می گیرد. در واقع سطح اول خدمات مراقبت سلامت دهان و دندان توسط افراد غیر پزشک عرضه می شود و این بخش بسیار مهمی است.
او درمورد خدماتی که توسط دندانپزشکان و یا بهداشت کاران دهان و دندان در مراکز خدمات جامع سلامت صورت می گیرد، خاطرنشان کرد: پارسال برای توسعه دسترسی مردم به خدمات دندان پزشکی اقداماتی انجام دادیم و تلاش کردیم کمیت و کیفیت این خدمات بهبود یابد، اما مبحث بسیار مهم در این بخش شکل گیری مطالبه مردمی است.
۲ کار مهم وزارت بهداشت در حوزه سلامت دهان و دندان وی ادامه داد: گسترش دسترسی مالی و گسترش دسترسی فیزیکی مردم به خدمات دندان پزشکی دو اولویت و اقدام مهم ما در سال ۱۴۰۱ بود. در بحث راه اندازی مراکز جدید یا بهبود استانداردها در مراکز موجود گامهای مثبتی برداشته شد تا شرایط در مراکز به نحوی باشد که خدمات باکیفیت بهتری عرضه شود. در مورد گسترش دسترسی مالی هم پارسال تعدیل تعرفه ها به استناد مصوبه هیئت وزیران به نحوی انجام شد که پرداخت از جیب مردم بسیار کاهش پیدا کرد و حتی در روستاها پرداخت از جیب مردم برای گروه هدف مجانی بود.
گسترش بیمه خدمات دندان پزشکی هدف اصلی ۱۴۰۱ او ضمن اشاره به این که در مناطق شهری و در افراد غیر گروه هدف هم تعرفه های دندان پزشکی تعدیل یافته است، بیان نمود: به صورت کلی در خدمات سلامت، سهم بیمه ۷۰ درصد و سهم بیمار ۳۰ درصد است. در سالهای گذشته برخی خدمات دندان پزشکی مانند فلوراید زدن، شیارپوش دندان ۶ و کشیدن دندان ها زیر پوشش بیمه بود، اما در سالی که گذشت گسترش بیمه خدمات دندان پزشکی را هدف اصلی قرار دادیم و اتفاقات خوبی در این حوزه رخ داد.
وی ادامه داد: بحث شیارپوش دندان های ۶ و ۷ را تا سن ۱۴ سالگی دنبال کردیم تا زیر پوشش بیمه قرار گیرد. به علاوه ترمیم یا پرکردن دندان های شیری و دائمی، هم با مواد همرنگ دندان و هم با آمالگام را سال قبل زیر پوشش بیمه بردیم. در کل ۷ ردیف خدمتی به خدمات دندانپزشکی زیر پوشش بیمه های پایه اضافه شد. این یک اتفاق بسیار مهم در حوزه دندانپزشکی کشور است که بعد از ۱۰ سال خدمات دندان پزشکی جدیدی بیمه شد و ان شاءالله با همکاری مناسب سازمان های بیمه گر پایه این اتفاق مبارک به خوبی اجرایی شود.
احتمال افزایش خدمات دندانپزشکی زیر پوشش بیمه سیدمعلمی تصریح کرد: برای سال ۱۴۰۲ هم در نظر داریم که ۱۰ ردیف خدمتی دیگر هم زیر پوشش بیمه برود تا بتوان خدمات بهتر و بیشتری نظیر ترمیم دندان های جلویی، درمان ریشه دندان، دندان مصنوعی برای افراد بالای ۶۵ سال، روکش استیل برای دندان شیری کودکان و... را ارائه نمود. این افزایش پوشش بیمه در مراحل اولیه تصویب شده و درحال پیمودن مراحل بعدی است.
او با تکیه بر ضرورت افزایش آگاهی و اطلاعات مردم در حوزه بهداشت دهان و دندان، اظهار نمود: همانطور که گفتم در مراکز خدمات جامع سلامت، سهم بیمه ۷۰ درصد و سهم پرداختی بیمار کمتر از۳۰ درصد و حتی در مواردی مجانی است. مردم باید بدانند که چنین خدماتی با قیمت مناسب عرضه می شود و برای دریافت آن اقدام نمایند. این خدمات ذکر شده ۸۰ درصد نیاز مردم به خدمات دندان پزشکی را برآورده می کند؛ یعنی اگر مردم این خدمات را دریافت نمایند، نیازشان به خدمات پیچیده تر و پرهزینه تر دندان پزشکی در آینده برطرف می شود.
اصلاح برنامه "دندانپزشک خانواده" با هدف ترغیب عرضه دهندگان خدمت وی افزود: در مورد خدمت دهندگان یعنی دندان پزشکان و بهداشت­ کاران دهان و دندان هم تلاش کردیم راه های انگیزشی گوناگونی پیاده نماییم که عرضه دهنده خدمت با انگیزه و توان بهتری خدمت ارائه نماید. در قدم اول بحث دندان­پزشک خانواده بود که در مناطق روستایی و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر، برنامه پزشک خانواده با اصلاحات و تغییرات زیادی در قسمت دندانپزشکی نسبت به نسخه قبل ابلاغ گردید و الان در مرحله اجرا قرار دارد و انتظار می رود دندانپزشک با انگیزه بهتری به مردم خدمت عرضه نماید. برای شهرهای بالای ۲۰هزار نفر هم برنامه متمرکز خویش را در سال ۱۴۰۲ اجرا خواهیم کرد.
مدیرکل سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت، اظهار داشت: حالا در مراکز خدمات جامع سلامت به صورت متوسط حدود پنج خدمت در هر شیفت کاری در روز عرضه می شود و اگر برنامه هایی که مد نظر داریم و ابلاغ گردیده است به شکل بهینه اجرا شود؛ خدمات هم از نظر کمی افزایش و هم از نظر کیفی بهبود می یابد.
او تصریح کرد: امسال می خواهیم در بحث کیفیت عرضه خدمات، بحث آموزش دندان پزشکان و سایر نیروهای در رابطه با این بخش را جزء برنامه های اصلی قرار دهیم. البته این آموزش ­ها فقط شامل دندان پزشکان بخش دولتی نیست و دندان پزشکان بخش خصوصی هم می توانند از این آموزش و بازآموزی منتفع شوند.
برنامه هایی برای توزیع عادلانه دندانپزشکان وی با تکیه بر ضرورت توزیع مناسب نیروی دندانپزشکی، اشاره کرد: هدف دیگر ما حرکت به سمت توزیع عادلانه تر و بهتر خدمات است تا در کلیه مراکزی که خدمت عرضه می دهیم بتوانیم دندانپزشک داشته باشیم و دسترسی مردم به دندانپزشک تامین گردد. هم اکنون ۲۸۸۳ دندانپزشک در مراکز خدمات جامع سلامت کار می کنند، البته این عدد متغیر است؛ چون بخش عمده این دندانپزشکان بعنوان نیروی طرحی فعال می باشند.
افزایش ارائه ی خدمت با افزایش شیفت های خدمتی وی ادامه داد: در کل این تعداد دندانپزشک از تعداد مراکز فعال که خدمات دندانپزشکی عرضه می دهند کمتر است و ازاین رو در بعضی از مراکز مثلاً دو روز در هفته دندانپزشک وجود دارد. اما به سمت افزایش حضور دندانپزشکان پیش می رویم و حتی بر روی فعال سازی شیفت بعدازظهر و حتی شب در بعضی مراکز هم تمرکز کرده ایم.
او به طرح عدالت آموزشی اشاره نمود و اظهار داشت: در این طرح تعدادی دندانپزشک برای ارائه ی خدمت در مناطق محروم کشور تربیت شدند که به تدریج از سال قبل وارد سیستم شده اند.
وی اقدام دیگر وزارت بهداشت در حوزه دندانپزشکی را اینگونه، تشریح کرد: در مورد آلودگی های زیست محیطی ناشی از فعالیتهای دندانپزشکی سیاست کاهش مصرف محصولات حاوی جیوه را دنبال می نماییم که تلاش ما اینست که مصرف آمالگام را در ترمیم های دندانی کاهش دهیم و به دنبال این هستیم که درمان جایگزین آمالگام در کودکان هم زیر پوشش بیمه برود. هدف دیگر امسال ارتقای سواد سلامت دهان و دندان مردم و افزایش خود مراقبتی در این حوزه است. توانمند سازی مردم بخصوص مادران در عرضه مراقبت و خدمات بهداشتی مثل فلوراید زدن برای کودکان شان از برنامه های پیش رو است.
او ضمن اشاره به گسترش همکاری وزارت بهداشت با سایر نهادها و سازمان ها با دو هدف عرضه خدمات پیچیده تر دندانپزشکی و افزایش گروه هدف، اظهار داشت: در این حوزه همکاری خوبی با وزارت آموزش و پرورش از گذشته داشته ایم که ان شاءالله تقویت شود و برای ارتقاء سلامت دهان و دندان دانش آموزان بتوانیم موثر باشیم. بعلاوه همکاری و پروژه های مشترک با انجمن های علمی، سازمان بهزیستی و... هم در دستور کار قرار دارد.
احتمال اجرای پیمایش جدید دهان و دندان در سال جاری او درمورد وضعیت شاخص پوسیدگی های دندانی، اظهار داشت: آخرین پیمایش ملی در سال ۱۳۹۵ انجام شده است. برنامه ریزی برای پیمایش جدید را انجام داده ایم تا بتوانیم امسال آنرا اجرا نماییم. بر مبنای پیمایش قبلی شاخص پوسیدگی دندان در ۱۲ ساله ها ۱.۸۴ است، به معنای اینکه هر کودک ۱۲ ساله ایرانی به صورت متوسط نزدیک به ۲ دندان دارد که به شکلی متاثر از پوسیدگی است.
او در آخر با تبریک روز دندانپزشکی، خاطرنشان کرد: امیدوارم سلامت دهان و دندان بعنوان یکی از ارکان مهم سلامتی، با خودمراقبتی توسط مردم و حمایت دندانپزشکان از برنامه های سلامت، برای تک تک افراد جامعه محقق شود.
منبع:

1402/01/25
12:19:19
5.0 / 5
557
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
آزمایشگاه رادین