در گفت وگو با آزمایشگاه رادین اعلام شد

کاهش مشکلات پرداخت حقوق پرستاران

کاهش مشکلات پرداخت حقوق پرستاران

به گزارش آزمایشگاه رادین، معاون پرستاری وزارت بهداشت ضمن اشاره به اقداماتی که در جهت رفع مشکل بازتوزیع منابع پرداختی حقوق و دستمزد پرستاران انجام شده است، اظهار داشت: سامانه بازتوزیع خدمات پرستاری که به سامانه ˮکارآمدˮ معروف است، آماده شده و این سامانه کمک می نماید پرستاران بر مبنای امتیاز عملکرد واقعی خود دریافت منصفانه ای داشته باشند.


دکتر عباس عبادی در گفتگو با ایسنا، با تکیه بر این که برای اجرایی شدن قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری چند مبحث مهم مورد نیاز بود، اظهار داشت: یکی از آنها تصویب ارزش نسبی خدمات پرستاری بود که انجام شد؛ بخش دوم آماده شدن زیرساخت های بیمارستانی و بخش سوم تدوین سند باز توزیع بود تا پس از اینکه ثبت خدمات پرستاری در سامانه ها انجام شد هر پرستار به تناسب خدمتی که انجام داده، سختی بخشی که در آن مشغول به کار است و امتیازاتی که کسب کرده است، دریافتی داشته باشد. در واقع بر این اساس دریافتی هر پرستار بر مبنای عملکردش خواهد بود.
او ضمن اشاره به این که ابلاغ دستورالعمل بازتوزیع نیروی پرستاری در ارتباط با آبان ماه سال قبل بوده است، خاطرنشان کرد: نخستین پرداختی دانشگاه ها بر این اساس به شکل علی الحساب بود و عملا آن دستورالعمل اجرایی نشده بود، اما پرداخت دوم که از اواخر اسفند تابحال ادامه دارد مبتنی بر سند بازتوزیع صورت می گیرد.
وی ادامه داد: بر مبنای بازخوردی که از دانشگاه های علوم پزشکی گرفتیم بعضی از همکاران پرستار گلایه مندی هایی داشتند که طی هفته جاری درصدد رفع مشکلات و نقاط ضعف احتمالی این دستورالعمل هستیم. از طرفی همزمان سامانه بازتوزیع خدمات پرستاری که به سامانه "کارآمد" معروف است، آماده شده و فکر می کنم مشکلاتی که در نوبت دوم توزیع داشتیم بر این اساس به حداقلِ ممکن برسد.
او تصریح کرد: با این وجود امکان دارد در بعضی نقاط و گلوگاه ها هنوز ریزه کاری هایی وجود داشته باشد که خودشان را نشان نداده باشند؛ ازاین رو همچنان امکان اصلاح و ارتقای دستورالعمل وجود دارد و درصورتیکه میزان دریافتی گروهی از همکاران پرستار در سالجاری، با وجود عملکرد مشابه سال قبل کمتر از سال ۱۴۰۱ باشد، این فضا در وزارت بهداشت وجود دارد که از سایر منابع و ظرفیت ها استفاده گردد تا در این عرصه هیچ پرستاری متضرر نشود. ضمن این که هدف این کار علاوه بر حفظ استقلال پرستاران، ارتقای وضعیت معیشت آنان است.
عبادی ضمن اشاره به این که یکی از نقاط ضعف برنامه های اجرایی در حوزه پرستاری ضعف در زیرساخت ها بود، بیان نمود: در هشت ماه گذشته این فرصت فراهم گشته است و با هماهنگی که با شرکتهای مختلف HIS بیمارستانی داشتیم، آمادگی تقریبی شکل گرفته است و اگر ثبت خدمات در سامانه های بیمارستانی به درستی صورت گیرد، احصاء درآمد صورت خواهد گرفت. سامانه "کارآمد" کمک می نماید پرستاران بر مبنای امتیاز عملکرد واقعی خود دریافت منصفانه ای داشته باشند.
معاون پرستاری وزارت بهداشت در رابطه با آخرین وضعیت پرداخت حقوق پرستاران بر مبنای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، اظهار نمود: در سال ۱۴۰۱ مجموعه اعتباری که از بودجه ۵۰۰۰ میلیارد تومانی تعرفه گذاری خدمات پرستاری از سازمان برنامه و بودجه به بیمه های پایه پرداخت شده است ۳.۴ همت (هزار میلیارد تومان) بوده است که بخش اعظم مقادیر در ارتباط با سازمان بیمه سلامت طی دو نوبت به دانشگاه های علوم پزشکی بازتوزیع شده است، البته شاید موارد محدود و موردی وجود داشته باشد که هنوز بازتوزیع انجام نشده باشد، اما بالغ بر ۹۵ درصد دانشگاه های علوم پزشکی از این محل دریافتی داشته اند.
منبع:

1402/02/19
10:20:13
5.0 / 5
495
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین