به بهانه روز جهانی پرستار تشریح شد

مباحث استخدامی و معیشتی دو مشکل عمده پرستاران

مباحث استخدامی و معیشتی دو مشکل عمده پرستاران

آزمایشگاه رادین: به گزارش آزمایشگاه رادین، معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان نظام پرستاری ضمن تشریح مشکلات فعلی جامعه پرستاری، اظهار داشت: معتقدیم قانون و بخشنامه ها خوب تدوین شده است اما باید ملموس اجرا شوند.


حمیدرضا عزیزی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به شعار امسال روز جهانی پرستار در خصوص « پرستار ما، آینده ما» با اعلان اینکه موضوعات معیشتی و استخدامی دو مشکل عمده پرستاران است، اظهار داشت: درباب تعرفه گذاری خدمات پرستاری برمبنای پایش ها و مانیتورینگ دانشگاه های علوم پزشکی در هفته گذشته متوجه شدیم دراین زمینه دانشگاه ها رفتارهای متفاوتی داشتند به این معنا که در بعضی نقاط این مبلغ علی الحسابی که روز پرستار پرداخت گردید را فقط یکبار پرداخت کردند یا برخی دانشگاه ها ۴ یا ۵ پرداخت داشتند که در نهایت میانگین کشوری همان دو پرداخت در سال قبل بود که حتی در رقم های پرداختی هم تفاوت مشاهده می شد. این مساله در کنار سایر معوقات مانند کارانه روتینی که پرستاران قبلا دریافت می کردند، قرار گرفت.
وی با اشاره به این که در محاسبه مبالغ تعرفه گذاری خدمات پرستاری بدسلیقگی اتفاق افتاده است، اظهار داشت: در حوزه کارانه های پرستاری هم کل کشور تقریباً به شکل میانگین ۷ تا ۸ ماه تاخیر در پرداخت دارد. این که یک پرستار با سختی و مشقت تا یکسال کارانه دریافت نکرده باشد اصلا درست نیست.
او افزود: در بعضی مراکز شاهد انتقاد پرستاران بودیم چونکه اصل حقوق، مزایا و مسائل معیشتی، کارانه و تعرفه به نحوه مناسبی پرداخت نشده است و دریافتی آنها تامین کننده معیشت آنها نیست که یا سبب افزایش تعداد شیفت های کاری و یا سبب کار در مشاغل دوم و سوم می شود و در نهایت سبب کاهش کیفیت خدمات می شود. سال قبل با نمایندگان مجلس شورای اسلامی وارد مذاکره شدیم تا فوق العاده خاص پرستاران پرداخت گردد ولی متاسفانه این هدف محقق نشد.
عزیزی بیان کرد: اسفندماه سال ۱۴۰۱ در دبیرخانه شورای عالی بیمه یک کار جمعی صورت گرفت تا شاهد رشد ۳۰ درصدی K پرستاری باشیم. از نظر نظریه این اتفاق مهمی است اما این که در اجرا و در عمل همکاران ما شاهد تغییری نیستند سبب ناراحتی شده است. معتقدیم قانون و بخشنامه ها خوب تدوین شده است اما باید ملموس اجرا شود.
وی ادامه داد: سال قبل باید حدود ۱۲ همت (هزار میلیارد تومان) از محل تعرفه گذاری پرستاری بین همکاران توزیع می شد که ۵.۲ همت (هزار میلیارد تومان) را مجلس شورای اسلامی اختصاص داده بود اما ۳.۴ همت (هزار میلیارد تومان) به سازمان های بیمه گر اختصاص یافت که بخش عمده آن به دانشگاه های علوم پزشکی پرداخت گردید که در این میان نیز بیمه تامین اجتماعی از دو سازمان بیمه گر پایه دیگر عقب تر قرار دارد و همراهی لازم را نداشته است. وقتی هم قانون وجود دارد و هم قسمتی از بودجه اختصاص داده شده، چرا عایدی پرستاران با این مبالغ متفاوت است؟
معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان نظام پرستاری معتقد می باشد که «بخشی از پول های تعرفه گذاری خدمات پرستاری صرف جبران عقب افتادگی های مراکز درمانی همچون تجهیزات، پشتیبانی، تدارکات و... شد» و اظهار داشت: این مساله با هیچ منطقی سازگار نیست و لازم است وزارت بهداشت در این خصوص پاسخگو باشد.
وی درباب افزایش بسته های خدمات پرستاری، بیان کرد: یکی از اشکالات در پایلوت اولیه تعرفه گذاری خدمات پرستاری این بود که برخی همکاران به درستی دیده نشده بودند و افزایش بسته ها سبب شد بخش های مغفول مانده به دقت دیده شود و می تواند بیشتر به تحقق عدالت کمک نماید.
وی با تاکید مجدد بر معضل کمبود پرستار، اشاره کرد: همه ما به مشکلات کشور و اقتصاد مقاومتی واقف هستیم، اما نه فقط هنوز استخدامی صورت نگرفته است بلکه حتی آن ۱۷ هزارنفر مدافع سلامتی که در بزنگاه کرونا ایستادگی کردند را هم جذب نکردند. الان یک دلیل ایجاد بحران در زمینه کمبود نیرو همین عدم استخدام پرستاران است. دراین زمینه باید افتتاح کلان پروژه های درمانی و افزایش تخت های بیمارستانی، مرخصی های زایمان، بازنشستگی و همین طور مهاجرت را نیز در نظر گرفت.
عزیزی با اشاره به آمار درخواست صدور گواهی مهاجرت در سال گذشته، اضافه کرد: طبق آمار وزارت بهداشت سالانه بین ۶۰۰۰ تا ۱۰ هزار نفر بازنشسته پرستاری داریم و برخی دیگر از همکاران نیز به سبب مشکلات معیشتی شغل پرستاری را کنار گذاشتند. این عوامل سبب افت نسبت پرستار به تخت شده است و حتی در بعضی بیمارستان های تهران نسبت پرستار به تخت کمتر از یک شده است. این امر سبب تحمیل اضافه کار به پرستاران می شود؛ اضافه کاری که ساعتی ۲۰ یا ۳۰ هزارتومان با آنها محاسبه می شود، اما آیا این مبلغ می تواند سبب ایجاد انگیزه در پرستار شود؟ پرستار مجبور به برداشتن اضافه کار با حجم کار بالا است که سبب لطمه روحی و جسمی می شود. بدین سبب در این شرایط به لحاظ تعداد نیروی انسانی وضعیت مناسب نمی باشد.
او درخاتمه به برگزاری انتخابات سازمان نظام پرستاری امسال اشاره نمود و اظهار داشت: طبق سنوات قبل و برمبنای بخشنامه های موجود باید سه ماه پیش از اتمام دوره، اعلام رسمی به وزارت بهداشت صورت گیرد که این کار چند روز قبل انجام شد تا هیئت اجرائی نظارت تشکیل گردد. طبق برآوردها احتمالاً مردادماه سال جاری موعد انتخابات سراسری نظام پرستاری کشور باشد و مرحله دوم هم در آبان ماه برگزار می گردد.
منبع:

1402/02/22
20:45:14
5.0 / 5
563
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین