معاون وزیر بهداشت در پاسخ به آزمایشگاه رادین اعلام كرد

اجرای طرح نجات فرزندان سقط و ارجاع مادران برای مشاوره

اجرای طرح نجات فرزندان سقط و ارجاع مادران برای مشاوره

آزمایشگاه رادین: به گزارش آزمایشگاه رادین، معاون درمان وزارت بهداشت به طرح نفس (نجات فرزندان سقط) اشاره نمود و در اینباره اظهار داشت: در این طرح، مادرانی که قصد انجام سقط دارند برای مشاوره به مرکز بهداشتی رجوع می کنند و تلاش می شود آنها را منصرف کرد؛ بعنوان مثال در شهر زنجان در مدتی محدود ۴۰۰ مادر را از انجام سقط منصرف کرده بودند.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر سعید کریمی در نشست خبری به مناسبت آغاز هفته ملی جمعیت، در پاسخ به سوال ایسنا درمورد آمارهای سقط جنین و اقدامات وزارت بهداشت برای کاهش این آمارها، اظهار داشت: سقط جنین موضوعی نیست که وزارت بهداشت به تنهایی با آن روبرو شود، عمده سقط ها اصلا در محیط های درمانی رخ نمی دهد و دسترسی به آن وجود ندارد؛ اما بعد که عوارض رخ می دهد تازه بیمار را به بیمارستان می آورند. اگر بخواهیم پیشگیری نماییم دستگاههای دیگر موثر هستند.
چگونگی اثبات سقط جنین وی ادامه داد: برای برخورد با سقط غیرقانونی وقتی بازرسین به مراکز رجوع کنند، حتی اگر وسیله سقط را پیدا کنند، این به معنای انجام سقط نیست و اثبات آن دشوار است. البته معادل قانون اگر داروی سقط پیدا شود به معنای انجام سقط است که با آن برخورد می شود. در کل بحث های حقوقی جدی برای اثبات وجود دارد. وزارت بهداشت نهاد پلیسی نیست و به خانه مردم دسترسی ندارد.
اجرای طرح نفس و انصراف خیلی از مادران از سقط او به طرح نفس (نجات فرزندان سقط) اشاره و خاطرنشان کرد: در این طرح مردمی که اجرای آن در شهرهای کوچک راحتتر است، مادرانی که قصد انجام سقط دارند برای مشاوره به مرکز بهداشتی رجوع می کنند و تلاش می شود آنها را منصرف کرد؛ بعنوان مثال در شهر زنجان در مدتی محدود ۴۰۰ مادر را از انجام سقط منصرف کرده بودند. بسیاری از کسانی که سقط می کنند پشیمان می شوند و باید موضوعات روانی را کنترل کرد. آمار سقط جنین مختلف است و چون بسیاری از آنها در مراکز غیرقانونی به انجام می رسد نمی توان استناد کرد.
۵۶ درصد زایمان ها در ایران سزارین است لزوم ترویج زایمان بدون درد وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در رابطه با ترویج زایمان طبیعی در مراکز درمانی، بیان نمود: میزان سزارین در ایران بسیار بالا است و ۵۶ درصد زایمان های ما به شکل سزارین انجام می شود؛ درحالی که آمار جهانی کمتر از ۲۵ درصد است. دلیل این آمار بالای ما فقط القای پزشکی نیست چونکه بسیاری از مادران از درد زایمان طبیعی می ترسند. این کار نیازمند فرهنگسازی است و باید زایمان بدون درد را ترویج دهیم که این کار در مراکز ما شروع شده است و به دنبال کاهش درد غیردارویی و برگزاری کلاس آموزشی برای مادران آبستن رفته ایم.
وی در این زمینه اضافه کرد: مطابق قانون باید سالی ۵ درصد سزارین ها کاهش داده شود. این مورد در اعتباربخشی بیمارستان ها لحاظ شده است و بیمارستانهایی که میزان سزارین خارج از عرف داشته باشند با کاهش درجه اعتبار بخشی مواجه می شوند. زایمان طبیعی با هر روشی در مراکز دولتی مجانی است.
ادامه داردمنبع:

1402/02/24
13:49:34
5.0 / 5
441
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین