در نشست با خبرنگاران تشریح شد؛

همه خدمات بیمه سلامت برای درمان ناباروری

همه خدمات بیمه سلامت برای درمان ناباروری

به گزارش آزمایشگاه رادین، گلستان معاون بیمه و خدمات سلامت اداره کل بیمه سلامت گلستان، خدمات این سازمان برای درمان ناباروری را تشریح نمود و اظهار داشت: در ماده 43، 44 و 45 قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت تکالیفی بر عهده بیمه سلامت قرار گرفته است.


علیرضا صحرایی قبل از ظهر امروز یکشنبه ۲۴ اردیبهشت در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: بدنبال سیاست هایی که در سالهای نه چندان دور در کشور در خصوص کنترل رشد نرخ جمعیت گرفته شد خطر پیری جمعیت را برای ایران به همراه داشته که اگر این روند ادامه یابد کشورمان در دو الی سه دهه آینده بیشترین میزان کهنسالان را خواهد داشت.

وی جمعیت و جوانی آنرا یک اهرم مهم در توسعه اجتماعی، سیاسی و اقتصادی هر کشور دانست و اضافه کرد: بطور قطع نیروی جوان، کارآمد، توانمند و تحصیل کرده می تواند اهرمی قوی در امتداد توسعه همه جانبه کشور باشد، در همین راستا مقام معظم رهبری نیز بارها در محافل مختلف نگرانی خودرا نسبت به مسأله جمعیت اعلام نمودند.

معاون بیمه و خدمات سلامت اداره کل بیمه سلامت گلستان افزود: دولت سیزدهم نیز در موضوع جمعیت و برای تحقق فرامین مقام معظم رهبری تصمیماتی اتخاذ نموده و در نهایت سیاست گذاران قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت را تدوین و به همه دستگاه های اجرائی ابلاغ کردند تا در نهایت منجر به رشد جمعیت کشور شود.

صحرایی تاکید کرد: از آنجا که سازمان بیمه سلامت یکی از نهادهایی است که می تواند در موضوع جمعیت سهمی ایفا کند در قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت تکالیفی بر عهده سازمان بیمه سلامت قرار گرفته که این تکالیف اختصاصی در ماده ۴۳، ۴۴ و ۴۵ قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت ذکر شده است.
وی با اشاره به این که افزایش سن ازدواج و سن باروری سبب رشد قابل توجه ناباروری در کشور همچون گلستان شده است، بیان کرد: از آنجا که خدمات ناباروری در تعهد بیمه های پایه نبوده زوجین نابارور باید هزینه های درمان را بصورت آزاد پرداخت می کردند که بسیار گران تمام می شد بطوریکه زوجین نابارور سال قبل برای دریافت خدمات ناباروری در بخش خصوصی باید بیش از ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت می کردند.

معاون بیمه و خدمات سلامت اداره کل بیمه سلامت گلستان افزود: باتوجه به ابلاغ قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت همه بیمه ها مکلف شدند تمامی خدمات ناباروری در سطح یک و دو شامل شناسایی، غربالگری و درمان خدمات ناباروری را متعهد شوند که در همین راستا سازمان بیمه سلامت هزینه های خدمات ناباروری را در قالب دو تعرفه بخش دولتی و غیردولتی پرداخت می کند.

بگفته صحرایی؛ تنها مرکز درمان ناباروری در گلستان مرکز نهال واقع در بیمارستان صیاد شیرازی است که بیمه سلامت ۹۰ درصد هزینه درمان ناباروری برای افراد تحت پوشش را پرداخت می کند و اگر هم فردی بهر دلیلی به بیمارستان خصوصی و فاقد طرف قرارداد با بیمه سلامت مراجعه کند، می تواند با داشتن اسناد بیمارستانی به بیمه سلامت، هزینه های انجام شده را با تعرفه غیردولتی دریافت کند و در کنار آن بیمه تکمیلی هم مابه التفاوت آنرا می پردازد.

وی با اعلان اینکه این اقدامات کمک بزرگی برای کسانی است که سال ها در آرزوی فرزند بودند و پرداخت هزینه های ناباروری در توان آنها نبود، تصریح کرد: ماده ۴۴ قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت نیز سازمان بیمه سلامت را مکلف کرده افراد فاقد هر گونه پوشش بیمه ای و مادران حامله را تا زمان شیردهی و فرزندان آنها را تا پنج سالگی بوسیله آزمون وسع تحت پوشش قرار دهد و هزینه های آنها را پرداخت کند.

معاون بیمه و خدمات سلامت اداره کل بیمه سلامت گلستان اشاره کرد: بر طبق آزمون وسع، خانواده هایی که در رده یکم تا سوم باشند رایگان بیمه می شوند اما از دهک چهار به بعد مبلغ پرداختی برای بهره مندی از بیمه متفاوت می باشد و از ۱۰ درصد آغاز می شود. سازمان بیمه سلامت حتی در حین بستری نیز افراد فاقد بیمه را تحت پوشش بیمه قرار می دهد تا برای پرداخت هزینه بیمارستان گرفتار مشکل نشوند.

صحرایی از اعطای وام ۵۰ میلیون تومانی به زوجین نابارور آگاهی داد و اظهار داشت: در این جهت دو قرارداد با بانک ملت و قرض الحسنه مهر ایرانیان منعقد شده و تمامی زوجین نابارور می توانند از تسهیلات این بخش بهره گیرند.

منبع:

1402/02/25
10:08:51
5.0 / 5
545
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین