در گفت وگو با آزمایشگاه رادین اعلام شد

اتمام بسیج غربالگری سل در کشور

اتمام بسیج غربالگری سل در کشور

به گزارش آزمایشگاه رادین، رییس اداره کنترل سل و جذام مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اتمام بسیج غربالگری سل در کشور، اظهار داشت: در این پویش 13 هزار و 478 نفر دارای علائمی با شک به سل شناسایی شدند که مشخص شد 386 نفر آنها مبتلا به سل ریوی هستند و درمان رایگان آنها نیز شروع شد.


دکتر مهشید ناصحی در گفت و گو با ایسنا، درباره ی غربالگری «سل» ذیل اجرای کمپین واکسیناسیون تکمیلی اتباع غیرایرانی، اظهار داشت: برنامه راهبردی کشوری کنترل سل یکی از مداخلات اصلی انجام بیماریابی فعال (غربالگری) سل در جمعیت های در معرض خطر بیشتر یا جمعیت های لطمه پذیر است.
وی ادامه داد: از جمعیت های لطمه پذیری که در سنوات اخیر به فهرست زیرگروه های جمعیتی تعریف شده در برنامه کشوری کنترل سل اضافه شده است و نسبت به قبل مورد تاکید واقع شده است، می توان به مهاجرین و پناهندگان و همین طور جمعیت های لطمه پذیر حاشیه نشین (صرف نظر از ملیت) اشاره نمود.
او اشاره کرد: در بین مهاجرین و پناهندگان خارجی نیز آنهایی که بتازگی (طی یک یا دو سال اخیر) از کشورهایی با شیوع بالاتر سل به ایران وارد شدند، به ویژه گروه هایی که به سبب ورود غیرقانونی کمتر احتمال دارد به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند، در اولویت پیگیری قرار گرفتند.
ناصحی افزود: از طرفی آن دسته از جمعیت های حاشیه نشین و لطمه پذیر ایرانی که در مناطق با تراکم بیشتر مهاجرین خارجی زندگی می کنند نیز از گروههای هدف دارای اولویت غربالگری سل هستند.
بیشتر بخوانید:
افت شناسایی مبتلایانِ سل در سایه کرونا / تشخیص و درمان رایگان بیماری در کشور وی ادامه داد: در نهایت در امتداد اجرائی کردن این سیاست کشوری در پاییز سال ۱۴۰۱ طراحی یک مداخله باارزش ادغام شده در قالب بسیج بیماریابی تکمیلی و غربالگری سل در محدوده تحت پوشش ۲۷ دانشگاه علوم پزشکی کشور آغاز شد و در بخش در رابطه با سل این بسیج، انجام غربالگری سل در ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت مهاجرین و پناهندگان خارجی و جمعیت ایرانی حاشیه نشین ساکن در مناطق باتراکم بالای جمعیت مهاجرین هدف گذاری شد.
او اشاره کرد: عملیات اجرائی این غربالگری در یک بازه زمانی سه ماهه از شروع بهمن ماه ۱۴۰۱ تا ابتدای اردیبهشت ۱۴۰۲ با همکاری تیم های بهداشتی ۲۷ دانشگاه علوم پزشکی انجام شد.
رییس اداره کنترل سل و جذام مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت با اشاره به این که در این بسیج جمعیتی بمراتب بیش از آن چه ابتدا برنامه ریزی شده بود، تحت غربالگری قرار گرفتند، اشاره کرد: از ۶۵۱ هزار و ۵۹۱ نفری که از نظر بیماریابی سل مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفتند، ۱۳ هزار و ۴۷۸ نفر دارای علائمی با شک به سل (نظیر سرفه طولانی، تب، کاهش وزن و... ) بودند.
وی اضافه کرد: برای این افراد آزمایشات تشخیصی بصورت رایگان انجام شد و نتیجه بررسی ها به ۳۸۶ مورد بیمار مبتلا به سل ریوی منجر گردید که برای همگی بعد از تشخیص، درمان رایگان شروع شد.1402/02/29
15:21:10
5.0 / 5
518
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین