رییس مركز پزشكی حج و زیارت جمعیت هلال احمر اعلام كرد

بیش از ۲۳۰۰ زائر بالای ۸۰ سال در حج امسال

بیش از ۲۳۰۰ زائر بالای ۸۰ سال در حج امسال

آزمایشگاه رادین: آزمایشگاه رادین: رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با بیان اقدامات انجام شده جهت ارسال 40 تن اقلام دارویی مورد نیاز زوار ایرانی حج امسال به عربستان، اقدامات پزشکی انجام شده و وضعیت جسمی زوار را تشریح نمود.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر مرعشی در نشستی خبری ضمن تشریح تمهیدات اندیشیده شده و اقدامات انجام شده جهت مباحث درمانی زوار ایرانی حج ۱۴۰۲، به تغییرات اعمال شده نسبت به سالهای گذشته در روند معاینات زوار اشاره نمود و اظهار داشت: هر سال پزشکانی که کار معاینات زوار را انجام می دادند، همان پزشکان هم در سرزمین وحی ادامه خدمات درمانی را به زوار ارائه می دادند. اما امسال پزشکان مسوول معاینات و تعیین استطاعت سلامت جسمی و روانی زوار در داخل کشور از پزشکان اعزامی به حج جدا شدند. بدین سبب عده ای از پزشکان که سابقه حج دارند معاینات را انجام دادند اما لزوما همه آنها به سرزمین وحی اعزام نمی شوند.
وی ادامه داد: در مجموع ۴۵۸ پزشک در داخل کشور کار معاینات زوار را به سرانجام رساندند و از این تعداد حدود ۲۰۰ نفر به سرزمین وحی مشرف می شوند تا در آنجا ادامه عملیات حج و ارائه خدمات به زوار را داشته باشند.
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر افزود: همین طور در سال ۱۴۰۱ بنا به دستورالعمل عربستان سعودی، زوار بالای ۶۰ سال سن از تشرف بازماندند. اما امسال این محدودیت وجود ندارد و طبیعی است که تعداد زوار با سن بالا بیشتر است که البته استطاعت جسمی همه زائرانی که در فهرست اعزام هستند، تایید شده است. بدین سبب طبیعی است که امسال تعداد زوار دارای بیماریهای همراه و مزمن بیش از سال قبل است.
بیش از ۲۳۰۰ زائر ایرانی بالای ۸۰ سال در حج امسال افزایش میانگین سنی زوار اعزامی مرعشی اظهار داشت: امسال بیش از ۲۳۰۰ زائر بالای ۸۰ سال در حج داریم که البته استطاعت جسمی این زوار تایید شده است.
وی ادامه داد: امسال مسن ترین زائر ایرانی ۱۱۱ سال دارد و کوچک ترین زائر نیز ۹ ماهه است؛ بدین سبب طیف وسیع سنی را در حج امسال خواهیم داشت.
مرعشی همین طور اظهار داشت: کمتر از ۲۰۰ نفر در کمیسیون ها و معاینات مرکز پزشکی حج و زیارت رد شده اند. این افراد اغلب به دلیل آلزایمر پیشرفته و عدم شناخت زمان و مکان، عدم توانایی جدی جسمی، سرطان های درحال درمان، بیماریهای قلبی که مداخلاتی مانند استنت گذاری یا جراحی قلب باز (در کمتر از سه ماه گذشته)، انجام داده اند، خانم های حامله و... از اعزام منع شده اند.
ایشان سپس صحبت هایش از کاهش چشم گیر اعزام عوامل اجرائی به حج امسال نسبت به سال ۹۸ آگاهی داد و اظهار داشت: امسال نسبت به سال ۹۸ حدود ۱۰۵ نفر نیروی اجرائی کمتر خواهد بود. بدین سان این ظرفیت در اختیار زائرانی که در صف طولانی انتظار برای اعزام بودند، قرار گرفت و تلاش می شود خدمات باکیفیت بیشتری ارائه شود.
مرعشی به برگزاری مناسک حج در فصل گرما اشاره نمود و اظهار داشت: بدین سبب باتوجه به کاهش کادر درمانی اعزامی، افزایش میانگین سنی زوار، گرمای هوا و شرایطی که تیم پزشکی خواهد داشت، لازم است که ابتدا زوار خود موارد مربوطه را مراعات کنند و از طرف دیگر نیز کادر اعزامی بمراتب نسبت به سالهای قبل وقت بیشتری بگذارند و تلاش بیشتری در راستای سلامت زوار داشته باشند.
شایع ترین بیماریهای زوار حج امسال وی همین طور درباره ی شایع ترین بیماریها در زوار حج امسال اظهار داشت: باتوجه به میانگین سنی زوار، اغلب بیماریهای قلبی - عروقی نظیر نارسایی قلب، سابقه انفارکتوس و فشار خون عدد بالاتری را نسبت به سایر بیماریها دارند. دیابت نیز در رده دوم بیماریهای زوار است و بعد از آن هم بیماریهای ریوی و... قرار دارند.
بگفته رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر، در بین زوار اعزامی امسال، ۱۷ نفر گرفتار نارسایی کلیوی هستند که نیاز به دیالیز دارند و خدمات لازم در طول ایام حج در اختیارشان قرار خواهد گرفت و دراین زمینه از خدمات سعودی استفاده خواهد شد.
۴۰ تن دارو آماده ارسال به سرزمین وحی مرعشی در ادامه صحبت هایش به داروهای تامین شده جهت ارسال به سرزمین وحی برای استفاده زوار ایرانی اشاره نمود و اظهار داشت: خرید دارو انجام و جهت اعزام به مدینه منوره تحویل هواپیمایی شده است. فردا شب با پیش پرواز در نظر گرفته شده، قسمتی از عوامل اجرائی جهت آماده سازی های لازم اعزام می شوند که ۳۷ نفر از آنها از کادر مرکز پزشکی هستند. نخستین پرواز زوار ایرانی نیز سوم خرداد است.
وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره ی حجم داروهای ارسالی به سرزمین وحی، افزود: برمبنای بررسی های انجام شده در حج سال قبل و میزان مصرف داروها، امسال نیز بیش از ۴۰۰ قلم دارو در فارماکوپه دارویی جهت ارسال به سرزمین وحی داریم. در مجموع حدود ۴۰ تن داروست که ترکیب آن برمبنای بررسی های انجام شده از نیاز سالهای گذشته است.
چند سفارش به زائران مرعشی اظهار داشت: از آنجائیکه داروها توسط شرکت های مختلف تولید می شوند، سفارش ما به زوار آنست که داروهایشان را به میزان کافی برای طول سفر همراه داشته باشند. در عین حال کمبودهای احتمالی دارویی شان را نیز ما جبران خواهیم کرد. اما اگر از یک برند خاص دارو استفاده می نمایند و ممکنست ما از آن شرکت تولیدکننده نداشته باشیم، بهتر است به میزان کافی از داروی خود همراه داشته باشند؛ چونکه گاهی از نظر روانی استفاده از برندی دیگر، اثربخشی دارو را می کاهد.
وی با تأکید بر لزوم آمادگی زوار به ویژه برای پیاده روی های طولانی و همین طور پرهیز از انجام اقدامات غیرضرور در طول ایام حج، اضافه کرد: باتوجه به گرمای هوا بهتر است زوار مایعات زیاد بنوشند، بطری آب همراه خود داشته باشند، استحمام لازم را داشته باشند و در وضعیت گرمای هوا مراعات لازم را داشته باشند؛ چونکه خیلی از زوار گرمای هوای ۳۹ - ۴۰ درجه را نمی توانند تحمل کنند و بهتر است در ساعات گرم تردد نداشته باشند. در زمان هایی که امکان آنست از چتر استفاده نمایند. البته ما نیز تونل های هوای سرد را راه اندازی می نماییم.
داروهای ممنوعه در حج رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره ی داروهای ممنوعه در حج امسال، اظهار داشت: فهرست داروهای ممنوعه هر سال توسط وزارت صحه عربستان سعودی اعلام می شود. تمام داروهای مخدر جزو این داروها هستند. بدین سبب داروهای تدخینی تسکینی، دوپینگی همچون داروهای ممنوعه هستند. در مورد داروهای آرامبخش که توسط پزشک برای بیمار تجویز می شود نیز اطلاع رسانی به زوار انجام شده است که نسخه انگلیسی داروی مصرفی را همراه داشته باشند تا در صورت لزوم به مبادی ذیربط در فرودگاه ها ارائه شود.
واکسن های الزامی در حج ۱۴۰۲ مرعشی همین طور درباره ی واکسیناسیون حجاج اظهار داشت: در راس واکسن های اعلامی عربستان سعودی که لازم حجاج تزریق کرده و گواهی آنرا داشته باشند، واکسن مننژیت است. امسال نیز این واکسن تهیه شده و به میزان کافی در شهرستان ها توزیع شده و حداقل ۱۰ روز پیش از تشرف باید تزریق شود. واکسن الزامی دیگر نیز دو دوز واکسن کووید ۱۹ است که عربستان ۱۰ نوع واکسن مورد تایید سازمان جهانی بهداشت را اعلام نموده است که از این میان سه واکسن آسترازنیکا، سینوفارم و اسپوتنیک در کشور ما نیز تزریق شده است. دراین زمینه نیز قبلا هماهنگی لازم با وزارت بهداشت و سازمان حج و زیارت انجام شده است.
نحوه فعالیت بیمارستان ها و درمانگاه های ایران در سرزمین وحی ایشان سپس در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره ی درمانگاه ها و بیمارستان های ایران جهت ارائه خدمات مورد نیاز به حجاج در حج امسال، اظهار داشت: امسال باتوجه به پراکندگی محل های استقرار زوار در شهر مکه، چهار منطقه زائرنشین در مکه داریم و در هر منطقه یک درمانگاه خدمات مورد لزوم را ارائه خواهد داد. در بعضی محل ها نیز درمانگاه تزریقات بانوان را در نظر گرفته ایم تا دسترسی به این خدمت هم فراهم باشد. همین طور همانند سال قبل یک بیمارستان با استقرار ۷۰ تخت داریم که بخشهایی برای زنان، مردان و اورژانس زنان و مردان و همین طور CCU با ۲۷ تخت، ارائه خدمات خواهد داشت. تجهیز این بیمارستان انجام شده و شرایط خدمت رسانی در بیمارستان مکه بهتر از گذشته خواهد بود. مانند سالهای گذشته خدمات تخصصی را از بیمارستان های مکه و مدینه دریافت می نماییم. در بیمارستان مکه تخصص های داخلی، قلب، ارتوپدی، زنان، روانپزشکی، دندانپزشکی، نورولوژی و سونوگرافی و رادیولوژی را خواهیم داشت.
مرعشی در این زمینه اضافه کرد: از آنجا که ایستایی زائر در مدینه پنج روز است، تمرکز نیروهای درمانی برای مکه است. در مدینه نیز یک درمانگاه ۲۴ ساعته، یک مرکز ۱۶ ساعته و در صورت موافقت نیز سه مطب ۱۶ ساعته در مراکز استقرار زوار فعال خواهند بود ودر صورت نیاز به خدمات بستری، این خدمات را از بیمارستان های مدینه دریافت می نماییم.
منبع:

1402/02/30
23:23:53
5.0 / 5
507
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین