سفارش هایی برای انتخاب سالم ترین نوشیدنی ها

سفارش هایی برای انتخاب سالم ترین نوشیدنی ها

به گزارش آزمایشگاه رادین، خوزستان رئیس گروه بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به اینکه مصرف روزانه آب برای سلامتی ضروری می باشد، اظهار داشت: بهترین مایعات، آب سالم، آب میوه طبیعی خانگی، شیر کم چرب، دوغ بدون نمک و گاز و شربت های خانگی با عرقیاتی همچون شربت عرق نعنا و شربت آب لیمو طبیعی با شکر کم هستند.مهنوش صاحبدل در گفتگو با ایسنا، با تکیه بر مصرف کافی مایعات بخصوص در فصل گرما اظهار نمود: نوشیدنی ها بخشی از نیاز روزانه بدن به آب را تأمین می کنند. مصرف روزانه آب و مایعات برای عملکرد صحیح بدن لازم است و مصرف روزانه شش تا هشت لیوان مایعات به خصوص آب سالم سفارش می شود.

مصرف روزانه آب برای سلامتی بدن ضروری است

وی ضمن اشاره به انواع نوشیدنی اضافه کرد: بهترین نوشیدنی، آب سالم می باشد که شامل آب لوله کشی تصفیه شده و آب معدنی است. باید توجه گردد مصرف روزانه آب برای سلامتی بدن لازم است.

آب میوه ها، یک نوشیدنی سالم

رئیس گروه بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان اظهار داشت: آب میوه طبیعی و تازه، همچون "نوشیدنی های سالم" است. آب میوه ها سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و مواد ضدسرطان (رنگدانه های گیاهی) هستند.

وی اضافه کرد: نوشیدن آب میوه های دارای ویتامین ث مانند آب پرتقال یا آب طالبی همراه با غذا به جذب آهن غذا کمک می نماید. مصرف آب سبزی ها مانند آب هویج، کرفس و گوجه فرنگی هم مفید می باشد.

در مصرف عرقیات زیاده روی نکنید

صاحبدل بیان نمود: شربت ها و عرقیات و دانه های گیاهی مانند شربت عرق نعنا، گلاب، کاسنی، بیدمشک و شربت هایی که با دانه های گیاهی تهیه می شوند مانند خاک شیر و تخم شربتی جزو نوشیدنی های مناسب فصل گرما هستند البته به شرط این که با شیرینی کم تهیه شوند.

وی اظهار داشت: باید دقت شود تا حد امکان عرقیات گیاهی از نوع بسته بندی و استریل باشند و در مصرف عرقیات هم زیاده روی نشود.

شیر، بهترین نوشیدنی میان وعده

رئیس گروه بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان اظهار داشت: شیر بهترین نوشیدنی برای میان وعده است و باید روزانه مصرف شود و مصرف آن برای رشد کودکان و نوجوانان بخصوص برای رشد قد آنها خیلی مهم است.

وی بیان نمود: در مصرف شیر، استفاده از شیر پاستوریزه و کم چرب سفارش می شود.

دوغ خوب، دوغ بد

صاحبدل اضافه کرد: مصرف دوغ هم مانند شیر برای سلامت و محکم شدن استخوان ها و دندان ها مفید می باشد. دوغ مصرفی باید از نوع پاستوریزه، کم چرب، کم نمک و بدون گاز باشد. بخصوص دوغ های پروبیوتیک برای سلامتی بسیار مفید هستند.

وی اظهار داشت: مصرف دوغ با نمک زیاد باعث مبتلا شدن به فشار خون در بزرگسالی و مصرف دوغ گازدار باعث بروز بیماری های گوارشی مثل زخم معده و حتی سرطان می شود.

خاصیت کفیر

رئیس گروه بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان اظهار داشت: یکی از محصولات گروه شیر و لبنیات، کفیر است که از تخمیر شیر به دست می آید و مزه مشابه دوغ ترش دارد که به علت وجود باکتری و تخمیری بودن، خواص تغذیه ای و درمانی زیادی دارد.

وی اضافه کرد: دقت شود کفیر حتما باید در مکانهای خشک و خنک و دور از نور خورشید نگهداری شود.

چای کی و چگونه مصرف شود؟

صاحبدل بیان نمود: چای انواع مختلفی دارد که در کشور ما چای سیاه (معمولی) و چای سبز بیشتر رواج دارد. خواص چای سبز تازه دم، در جلوگیری از سرطان و بیماری های قلبی عروقی مشخص شده است. البته باید دقت کرد که چای کم رنگ مصرف شود و از مصرف مقدار زیاد چای پرهیز شود.

وی اضافه کرد: به منظور جلوگیری از کم خونی و فقر آهن، باید از مصرف چای یک ساعت قبل غذا و تا دو ساعت پس از غذا خودداری کرد.

عوارض مصرف بیش از اندازه قهوه

این کارشناس تغذیه اظهار داشت: مصرف قهوه و نسکافه باعث رفع خستگی می شود اما مصرف بیش از اندازه آن باعث کم خوابی و بی قراری می شود.

وی اضافه کرد: این نوشیدنی باعث اختلال در جذب موادی مانند آهن و کلسیم و در نتیجه کم خونی و پوکی استخوان می شود.

نوشیدنی های گازدار با بدن چه می کند؟

رئیس گروه بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان اظهار داشت: متأسفانه به علت خوشمزه بودن نوشیدنی های شیرین گازدار، بیشتر افراد تمایل به مصرف نوشابه های گازدار دارند اما این نوشیدنی ها ارزش تغذیه ای ندارند و تنها باعث اضافه وزن و چاقی می شوند.

وی بیان نمود: نوشیدنی های گازدار باعث پوسیدگی دندان در کودکی و نوجوانی می شوند و در بزرگسالی هم باعث بروز بیماری های گوارشی و پوکی استخوان و حتی سرطان می شوند.

صاحبدل اظهار داشت: ماءالشعیرها هم به علت گازدار بودن برای سلامتی مناسب نیستند.

مایعات مفیدی که باید مصرف شوند

وی اضافه کرد: بهترین مایعات، آب سالم، آب میوه طبیعی خانگی، شیر کم چرب، دوغ بدون نمک و گاز و شربت های خانگی با عرقیاتی همچون شربت عرق نعنا و شربت آب لیمو طبیعی با شکر کم هستند.

منبع:

1402/03/01
13:45:49
5.0 / 5
441
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین