معاون وزیر بهداشت مطرح كرد

چگونگی بکارگیری پزشکان در مناطق محروم

چگونگی بکارگیری پزشکان در مناطق محروم

به گزارش آزمایشگاه رادین، معاون درمان وزارت بهداشت با تکیه بر ضرورت بهبود دریافتی و سایر دغدغه های معیشتی پزشکان طرحی شاغل در مناطق محروم، اظهار داشت: سال جاری که مباحث کاهش مالیات برای پزشکان تمام وقت جغرافیایی عنوان شد، احیانا کمی اوضاع ماندگاری این پزشکان بهتر می شود، اما باید سایر سیاست ها هم بگونه ای باشد که پزشک طرحی انگیزه رفتن و ماندگاری در منطقه را داشته باشد.


دکتر سعید کریمی در گفتگو با ایسنا، درباب توزیع عادلانه پزشکان در مناطق مختلف شهری و روستایی، اظهار داشت: فقط بخشی از توزیع پزشک در دست ما است؛ در حقیقت پزشک متخصص یا عمومی که تازه فارغ التحصیل شده است را باید دو سال به طرح بفرستیم که سیاست ما اصلا به کارگیری این دسته از پزشکان در تهران یا مراکز استانی نیست و معمولاً این پزشکان را به مراکز محروم می فرستیم.
وی ادامه داد: اما وقتی دو سال طرح تمام شود دیگر هیچ اجبار قانونی نداریم که پزشک را موظف نماییم در منطقه محروم خدمت رسانی کند. بر این اساس باید برای ماندگای پزشکان در مناطق محروم ایجاد انگیزه نماییم.
او اشاره کرد: پیشنهاداتی دراین زمینه داشته ایم اما، پذیرفته نشده است؛ البته سال جاری که مباحث کاهش مالیات برای پزشکان تمام وقت جغرافیایی ( پزشکانی که به صورت تمام وقت در مراکز آموزشی_درمانی دولتی دانشگاهی اشتغال داشته و حق انجام فعالیت انتفاعی درمانی در قالب مطب و یا سایر مراکز درمانی در خارج از مراکز دانشگاهی را ندارند)، عنوان شد، احیانا کمی اوضاع بهتر می شود ولی باید میزان دریافتی و سایر شرایط معیشتی پزشکان در مناطق محروم بهتر شود که انگیزه رفتن و ماندگاری داشته باشند.
کریمی در پاسخ به سوال ایسنا در رابطه با اقدام وزارت بهداشت برای تمرکز زدایی از تاسیس مطب در مناطق برخوردار و گاها مناطق برخوردار کلانشهرها همچون در مناطق خاصی از تهران، اظهار داشت: پروانه تاسیس مطب را سازمان نظام پزشکی صادر می کند و ربطی به وزارت بهداشت ندارد اما برای شهر تهران و سایر شهرهای بزرگ پزشک می باست امتیازات مشخصی دریافت می شد که پزشک بتواند مبادرت به تاسیس مطب کند که به تازگی برای تسهیل مجوزها، میزان امتیازات اندکی کم شده است؛ ولی این که بگوییم در منطقه خاصی از تهران یا یک شهر بزرگ تاسیس مطب ممنوعست با قانون تسهیل صدور مجوز مطب ها در تضاد است.
منبع:

1402/03/02
14:01:05
5.0 / 5
460
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین