با حضور معاون حقوقی رئیس جمهور؛

مجموعه تنقیح قوانین و مقررات و سامانه جامع دعاوی و حقوقی هلال احمر رونمایی گردید

مجموعه تنقیح قوانین و مقررات و سامانه جامع دعاوی و حقوقی هلال احمر رونمایی گردید

مجموعه تنقیح قوانین و مقررات و سامانه جامع دعاوی و حقوقی جمعیت هلال احمر با حضور معاون حقوقی ریاست جمهوری و رئیس جمعیت هلال احمر در ساختمان صلح رونمایی گردید.


به گزارش عصر سه شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ کریم همتی در آیین رونمایی از مجموعه تنقیح قوانین و مقررات و سامانه جامع دعاوی و حقوقی جمعیت که با حضور معاون حقوقی رئیس جهور برگزار شد، اظهار داشت: هلال احمر در صحنه های مختلف چه در داخل کشور و چه در صحنه های بین المللی حضور موثری دارد که این فعالیتهای گسترده قابل تقدیر است. هم اکنون همکاران ما در کشور لبنان حضور دارند و بدون هیچگونه چشمداشتی در حال خدمت به صدمه دیدگان حادثه انفجار در بیروت هستند که این مورد مایه مباهات هلال احمر بوده و سبب درخشش نام نیک جمهوری اسلامی ایران در دنیا می شود.
وی در ادامه با اشاره به اینکه مجموعه تنقیح قوانین و مقررات و سامانه جامع دعاوی و حقوقی جمعیت ظرف مدت ۶ ماه آماده شده، از دست اندرکاران این اقدام که از نیروها و توان داخلی جمعیت هلال احمر هستند، تقدیر ویژه کرد و اضافه کرد: این کار، کار بسیار پرارزش و پرزحمتی بود و تلاش وافری را می طلبید. امیدوارم این اقدام پرارزش در تمام نهادها و وزارتخانه ها صورت گیرد.
همتی با تاکید بر اینکه به جای قوانین مازاد، لازم است قوانین ضروری را در نظر بگیریم، تصریح کرد: هلال احمر یک مجموعه عظیم بین المللی است که حدود ۹ هزار پرسنل دارد و حدود ۶۵۰ هزار داوطلب و امدادگر و جوان فعال؛ همکاران و همراهان همیشگی این نهاد هستند. این مجموعه عظیم، همواره مشکلاتی داشته که احتیاج به رفع شدن دارد و این مجموعه قوانین و مقرراتی که تنقیح شده، برخی مشکلات و دعاوی ما را در این حوزه برطرف می کند.
بروز برخی مشکلات در هلال احمر به علت ایرادات موجود در قوانین و اساسنامه جمعیت
رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه اضافه کرد: یکی از معضلات جدی هلال احمر، این است که ۳ هزار ملک دارد که ۲۵۱ ملک از این تعداد، موقوفه است و اینها هرکدام مشکلاتی دارند که سال ها جاری و ساری بوده و هم اکنون، دغدغه ما حل این مشکلات است. به نظر من برخی اشکالات موجود در اساسنامه جمعیت و قوانین مرتبط نیز، منجر به بروز مشکلات دیگری شده است که برخی ایرادات که دامن جمعیت را گرفته به علت همین گونه اشکالات است. ما با همکاری نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دستگاه های نظارتی به دنبال برخی اصلاحات در اساسنامه هلال احمر هستیم به نحوی که تداخلی با وظایف ذاتی بین المللی و داخلی جمعیت نداشته باشد و در عین حال، هلال احمر برای انجام امورات خود آزادی عمل داشته و برای از بین بردن شائبه ها هم نظارت کافی بر آن وجود داشته باشد.
همتی تصریح کرد: برخی حواشی که به تازگی برای این جمعیت به وجود آمده بود به علت این بود که قوانین، دست مسؤلان جمعیت را برای برخی اقدامات شائبه برانگیز باز می گذاشت. ازاین رو لازم است به جهت اینکه از وقوع چنین مشکلاتی در آینده پیشگیری شود، نسبت به اصلاح این ایرادات اقدام لازم انجام گیرد. بهترین روش هم، بازبینی وضعیت موجود و پیشبینی آینده است.
رئیس جمعیت هلال احمر همینطور با اشاره به تصویب قانون مدیریت بحران کشور و تعریف وظایف هلال احمر برپایه این قانون اظهار داشت: این قانون هم وظایف عمده ای را برعهده جمعیت هلال احمر گذاشته ولی متاسفانه برای اعتبارات اجرایی آن فکری نکرده است و لازم است در این خصوص تمهیدات خاصی اندیشیده شود.
کار پرارزش هلال احمر در جمع آوری مجموعه قوانین و مقررات
معاون حقوقی رئیس جمهوری نیز، حضور در این مراسم را فرصت مغتنمی دانست برای تقدیر از خدمات و وظایف سنگینی که بر دوش هلال احمر است.
لعیا جنیدی اظهار داشت: با وجود پاندمی ویروس کرونا و کار مضاعفی که در این ایام برعهده هلال احمر است اما همچنان رئیس، معاون حقوقی و کارشناسان هلال احمر به دنبال کارهای زیرساختی و اساسی هستند. با وجود تمام زحمات ارزشمندی که هلال احمر در جای جای کشور و همینطور در خارج از کشور در حوادث طبیعی و غیر آن دارد و فداکاری هایی که می کند، جمع آوری این مجموعه قوانین و مقررات کار بسیار ارزشمندی است که جای تقدیر و تشکر ویژه دارد و حضور من در این نشست به منظور سپاسگزاری از این نهاد فداکار به نمایندگی از دولت و ملت است.
شفافیت و اطلاع رسانی از قدم های اساسی در جلوگیری از فساد است
وی تصریح کرد: دانستن و آگاهی از قوانین و مقررات چه در حوزه تنقیح از نظر فنی و تکنیکی و چه از بعد اطلاع رسانی صحیح و کامل، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. قواعدی به نام شفافیت که مورد ملاحظه تمام دنیاست همچون دسترسی آزاد به اطلاعات که از حقوق همه مردم است، مقابله با فساد چه در حوزه مبارزه با آن و چه پیشگیری و نظایر آنرا داریم.
جنیدی اظهار داشت: شفاف بودن قوانین و مقررات و تکالیف و حقوق مردم، یکی از قدم های اساسی و تدابیر مهم برای جلوگیری از فساد است.
وی تصریح کرد: تنقیح قوانین و مقررات در هلال احمر از این منظر هم مهم می باشد که این نهاد با حقوق اساسی مردم سر و کار دارد و زمانی که شما حوزه های بهداشتی، درمانی و امدادی را تنقیح و اطلاع رسانی می کنید، حق سلامت و حق حیات مردم شفاف سازی می شود که این ارزش مضاعفی دارد.
وی اضافه کرد: اطلاع رسانی در این عرصه بسیار مهم می باشد اما اطمینان از اینکه آن کسانی که باید از قوانین و مقررات اطلاع داشته باشند، آگاه هستند، بویژه اقشار ضعیف، بسیار مهمتر است. ما باید مطمئن شویم همه مردم بویژه ضعیف ترین اقشار از قوانین آگاه شده اند چون که بخشی از ضعف افراد ناتوان، ناشی از عدم آگاهی کافی نسبت به حق و حقوق شان است و این وظیفه ماست که مردم در دورافتاده ترین نقاط کشور هم که متاثر از حوادث و بلایا هستند به حقوق خود که چه کمکی می توانند از هلال احمر بطلبند، آشنا باشند. حتی باید به قوانین و مقررات هیات وزیران هم توجه ویژه داشت و مورد مداقه قرار داد تا در دستگاه ها و نهادهای دیگر هر قانونی که در رابطه با هلال احمر است، منقح شود.
ضرورت اصلاح برخی مفاد اساسنامه جمعیت
معاون حقوقی رئیس جمهوری همینطور به لزوم اصلاح در بعضی مواد اساسنامه جمعیت هم اشاره نمود و اضافه کرد: تمام نهادها مهم هستند اما هلال احمر به صورت خاص مهم می باشد. چون که قوانین این حوزه، مربوط به سلامت و ادامه حیات مردم می شود ازاین رو معاونت حقوقی ریاست جمهوری وظیفه دارد هلال احمر را در اولویت قرار دهد تا نقصها اساسنامه آن برطرف شود. این معاونت پشتیبان هلال احمر است و در حوزه خدمات و مشاوره همکاری خویش را با هلال احمر ادامه می دهد. انتظار این است که مجموعه ای از تنقیح ها جمع آوری و از این نظر میان تنقیح تمام نهادها و دستگاه ها یکنواخت سازی انجام و با اصول، ضوابط و مدل تفاهم نامه معاونت حقوقی قوای سه گانه هماهنگی و مطابقت به وجود آید.
جنیدی تصریح کرد: تنقیح قوانین و مقررات همچون کارهای زیرساختی است و یکی از المان های توسعه پایدار می باشد. کشوری که برای توسعه نظم مشخصی دارد به این مسئله توجه ویژه ای می کند.
معاون حقوقی رئیس جمهوری به لزوم اصلاح در بعضی مواد اساسنامه هلال احمر هم اشاره نمود و اضافه کرد: هلال احمر اساسنامه خوبی دارد با این وجود در بعضی از مواد آن ابهام هایی هست که گاهی مشکلاتی را به وجود می آورد. معاونت حقوقی این آمادگی را دارد تا در اصلاح بعضی از این مواد به جمعیت هلال احمر کمک نماید.
راه اندازی سامانه جامع دعاوی و حقوقی جمعیت با توان داخلی و بدون برون سپاری
همایون یوسفی؛ معاون حقوقی و امور مجلس جمعیت هم در ابتدای این مراسم اظهار داشت: سامانه جامع دعاوی و حقوقی جمعیت و مجموعه تنقیح قوانین و مقررات هلال احمر ظرف مدت ۶ ماه با تلاش نیروها و توان داخلی جمعیت و در چارچوب سه مجموعه؛ تنقیح قوانین و مقررات جمعیت شامل معتبر و غیر معتبر، مجموعه قوانین معتبر و غیر معتبر و مجموعه مقررات معتبر و غیر معتبر، گردآوری شده است.
وی تصریح کرد: این قوانین، ویژه حوزه های مختلف زیرمجموعه جمعیت در چارچوب کتابچه هایی تدارک دیده شده که بزودی قابل چاپ خواهد بود.
یوسفی با اشاره به گستردگی نهاد جمعیت هلال احمر چه از نظر نیروی انسانی و چه املاک و مستغلات و نظایر آن اظهار داشت: مجموع این مسائل سبب شده هلال احمر پرونده های حقوقی زیادی داشته باشد بنابراین راه اندازی سامانه جامع دعاوی جمعیت از ۲ سال قبل و با هدف ثبت کلیه پرونده ها، نظارت، ایجاد وحدت رویه و تسریع در روند رسیدگی به پرونده ها، پیگیری شده است.
در ادامه این مراسم، شهریاری خزانه دار جمعیت به مشکلات تأمین اعتبار در جمعیت با عنایت به ایرادات موجود در قوانین اشاره نمود. همینطور دکتر رحمانی معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هم با اشاره به ماده ۱۴ قانون مدیریت بحران کشور که وظیفه اصلی آموزش همگانی مخاطرات را به هلال احمر سپرده، اظهار داشت: بودجه لازم برای تحقق این امر برای جمعیت هلال احمر در نظر گرفته نشده است.
لازم به ذکر است در انتها این مراسم، از مجموعه تنقیح قوانین و مقررات و سامانه جامع دعاوی و حقوقی جمعیت رونمایی گردید.منبع:

1399/05/23
12:01:53
5.0 / 5
2056
تگهای خبر: آموزش , امداد , بهداشت , حیات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین