به بهانه روز جهانی بهداشت قاعدگی مطرح شد

دردهای قاعدگی چه زمانی غیرطبیعی هستند؟

دردهای قاعدگی چه زمانی غیرطبیعی هستند؟

آزمایشگاه رادین: به گزارش آزمایشگاه رادین، عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا به بهانه روز جهانی بهداشت قاعدگی با تکیه بر ضرورت افزایش فرهنگسازی پیرامون این رخداد طبیعی بدن، در این رابطه سفارش هایی را بیان نمود.


دکتر اعظم محمداکبری در گفتگو با ایسنا، همزمان با روز جهانی بهداشت قاعدگی با اشاره به این که رحم در بدن بانوان دارای سلول های پوششی است، اظهار داشت: این سلول ها در دوره های قاعدگی ساخته می شوند و سپس ریزش پیدا می کند؛ در واقع این خونریزی ماهانه حاصل یک تعامل منظم و حساب شده بین تخمدان و اعضای دیگری به نام "هیپوفیز" و "هیپوتالاموس" در بدن یک زن است.
وی ادامه داد: "هیپوفیز" و "هیپوتالاموس" در جمجمه هورمون هایی ترشح می کنند که تخمدان هم داخل لگن به این هورمون ها پاسخ می دهد و هورمون استروژن و پروژسترون تولید می کند. به صورت دوره ای در ایام خاصی از ماه سطح این هورمون ها در خون بالا رفته و سپس پایین می آید. این نوسانات هورمونی روی دیواره رحم تأثیر می گذارد.
وی ادامه داد: در واقع در دوره هایی دیواره رحم تولید شده، سلول ها تکثیر یافته و بعد تکثیر متوقف شده و تغییرات سلولی دیگری رخ می دهد و بعد با تغییر سطح هورمون این دیواره آغاز به ریزش می کند. هنگام ریزش این سلول ها، دیواره عروق هم صدمه های فیزیولوژیک پیدا کرده و با محیط حفره رحم تماس می یابد و سلول های خونی به داخل حفره رحم وارد شده و سپس خون قاعدگی از راه گردن رحم و مجرای واژن خارج می شود.
قاعدگی از چه سنی طبیعی است؟ این متخصص زنان و زایمان با اشاره به این که چرخه قاعدگی از سن بلوغ تا زمان یائسگی ادامه دارد، اظهار داشت: زودترین زمانیکه امکان دارد این پدیده در دختران آغاز شود ۸ سالگی است و زودتر از این زمان را تحت عنوان بلوغ زودرس می شناسیم. دیرترین زمانی هم که انتظار داریم دختری قاعدگی را تجربه کند، ۱۶ سالگی است. اگر نخستین قاعدگی دیرتر از این زمان اتفاق افتد فرد باید تحت بررسی پزشکی قرار گیرد. در واقع اگر دختر خانمی صفات ثانویه جنسی را داشت، اما هنوز تا ۱۶ سالگی قاعدگی را تجربه نکرده بود حتما باید به پزشک رجوع کنند.
لزوم آگاهی از ماهیت قاعدگی و عدم پنهان کردن آن وی با تأکید بر این که نخستین قدم رعایت بهداشت قاعدگی اینست که مادران و دختران به این نکته دقت کنند که در سنین معمول پدیده قاعدگی را تجربه کنند، افزود: پیش از شروع قاعدگی خوب است که دختران با این تغییر در بدن خود آشنایی داشته باشند؛ یک آموزش ساده و قابل فهم می تواند در مدرسه و یا در خانه صورت گیرد تا وقتی با این پدیده مواجه گشتند گرفتار اضطراب، وحشت و نگرانی نشوند و بدانند باید چه اقداماتی انجام دهند. در واقع آموزش درست سبب می شود یک دختر بداند شرایط بدی را تجربه نمی کند که بخواهد آنرا پنهان کند و متوجه می شود نوع رفتار درست چیست و اگر مشکلی هم نظیر خونریزی زیاد یا کم و یا درد غیرعادی داشته باشد باید آنرا با خانواده اش مطرح کند.
دردهای قاعدگی چه زمانی غیرطبیعی هستند؟ عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا با اعلان اینکه زنان "دردهای قاعدگی فیزیولوژیک" را در زمان قاعدگی تجربه می کنند، اشاره کرد: به سبب تغییرات هومونی و آزاد شدن برخی مواد از سلول ها، انقباضات عضلانی اتفاق می افتد و امکان دارد افراد از یک یا دو روز پیش از قاعدگی تا یک یا دو روز بعد از شروع آن دردهایی در زیر شکم، عضله ران و پایین عضله کمر را تجربه کنند.
وی ادامه داد: نوع درد به شکلی است که شاید احتیاج به مصرف مُسکن های ساده هم حس گردد ولی اگر دردها به حدی باشد که احتیاج به مصرف تکرار شونده مُسکن ها حس گردد و یا شکل خوراکی دارو جواب ندهد و فرد مجبور به استفاده از مُسکن تزریقی و یا شیاف باشد، این درد عادی نیست و حتما احتیاج به مداخله تشخیصی و درمانی پزشک است. امکان دارد درد زیاد حین قاعدگی نشانه این باشد که فرد مبتلا به " آندومتریوز" است ازاین رو باید تحت نظارت و کنترل قرار گیرد.
محمداکبری، اشاره کرد: نکته مهم بعدی استفاده از وسایلی است که به جمع کردن خون های خارج شده از بدن کمک نماید. شایع ترین و بهترین وسیله ای که معمولاً خانم ها استفاده می نمایند پدهای بهداشتی است که باید در فواصل منظم تعویض شود و برای مدت طولانی نباید از یک پد استفاده نمود. متاسفانه گاهی بعضی از دستمال کاغذی استفاده می نمایند که نامناسب ترین وسیله است.
او افزود: منافذی در بدن وجود دارد که میان محیط داخلی و خارجی بدن ارتباط ایجاد می کنند که کانال زایمان هم این ارتباط را با بیرون برقرار می کند و راهی برای ورود احتمالی میکروب ها به مخاط رحم و لگن است بنابراین؛ خیلی مهم می باشد که بهداشت را رعایت نماییم. استفاده از پد غیربهداشتی و یا استفاده طولانی مدت از آنها سبب می شود که میکروب ها یا مواد صدمه زا راهی برای ورود به رحم و لگن و ایجاد زمینه بروز عفونت ها پیدا کنند.
عفونت های لگن عاملی برای بروز ناباروری این فلوشیپ درمان ناباروری و سقط مکرر با تأکید بر این که بروز عفونت در لگن اصلا مساله ساده ای نیست، بیان کرد: خیلی اوقات امکان دارد این عفونت بی سر و صدا و بدون علامت واضح ایجاد شود ولی وقتی طولانی و تکراری شود سبب تغییر آناتومی لگن و ایجاد چسبندگی و در نهایت سبب بروز ناباروری شود.
وی در پاسخ به سوالی در مورد استفاده از تامپون و کاپ قاعدگی، توضیح داد: باید رعایت موارد بهداشتی در استفاده از تمام وسایل درنظر گرفته شود و اگر مقرر است فردی از این نوع وسایل استفاده نماید باید دست های خویش را به خوبی بشویند و بموقع هم آنرا از بدن خارج کند چون که گذاشتن طولانی مدت کاپ قاعدگی یا تامپون امکان دارد سبب تکثیر میکروب شود.
وی با اشاره به این که واژن محیط استریلی نیست، بیان کرد: یکسری از میکروب ها به شکل نرمال در این قسمت وجود دارند که وجودشان تا حدی لازم است تا میکروب های بیماری زا قدرت تکثیر پیدا نکنند اما، با عدم رعایت نکات بهداشتی گاهی اوقات همین میکروب ها به شکل غیرعادی تکثیر پیدا کرده و منشا بروز عفونت می شوند؛ ازاین رو موقع استفاده از یک جسم خارجی باید مسائل بهداشتی را رعایت نماییم.
او با اشاره به یک باور غلط که البته اینروزها کمتر شده است، بیان کرد: خیلی ها فکر می کردند یک خانم حین دوره قاعدگی نباید استحمام کند در صورتیکه استحمام در این دوره به هیچ وجه مشکلی ندارد. البته نشستن در وان را در ایام قاعدگی سفارش نمی نماییم چونکه در ایام قاعدگی کانال گردن رحم برای خروج خون بازتر می شود؛ بنابراین، نشستن در آب می تواند جهت برعکس خون قاعدگی (رو به بالا) بوجود آورد و این میکروب ها را به سمت داخل هدایت می کند.

فرهنگسازی عامل حفظ سلامت روان زنان در دوران قاعدگی
او با اعلان اینکه بخش مهمی از رعایت بهداشت قاعدگی در ارتباط با ابعاد روانی آن می شود، اظهار داشت: سلامت روانی یک خانم باید در این شرایط حفظ شود. برای جلوگیری از بروز مشکلات سلامت روان، بخشی از کار، آموزش است که گاهی نادیده گرفته می شود؛ البته با افزایش دسترسی دختران در مدت اخیر تا حدی این مساله برطرف شده است اما باید شرایطی فراهم گردد که دختران به اطلاعات درست دسترسی داشته باشند. دراین زمینه کار در مدارس بخصوص دوره ابتدایی خیلی مهم است؛ چون بسیاری از دختران در کلاس چهارم یا پنجم ابتدایی قاعدگی را تجربه می کنند و باید افراد آگاه، اطلاعات لازم را به دختران بدهند.
تغییرات خلق وخو طبیعی است عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا با اعلان اینکه برخی خانم ها در آستانه زمان قاعدگی گرفتار تغییرات خلق و خو می شوند، اظهار داشت: تحریک پذیری، کم حوصلگی، اختلالات خواب، سردرد، علایم گوارشی و... هم از دیگر مشکلاتی است که امکان دارد زنان تجربه کنند و باید به آنها بخصوص در بُعد خانواده توجه گردد و تلاش کنند بردباری بیشتری داشته باشند که از بروز تنش های احتمالی جلوگیری شود. این تغییرات خلق و خو موقتی است و بعد از چند روز بهبود می یابد. گاهی هم امکان دارد برای کنترل این علایم فردی احتیاج به ویزیت متخصص مغز و اعصاب، گوارش و... و حتی مصرف دارو داشته باشد که اصلا ایرادی ندارد.
وی ادامه داد: شاید حتی لازم باشد در مدارس پسرانه هم آموزش هایی عرضه شود که پسران هم اطلاعاتی در رابطه با دوره قاعدگی داشته باشند چون آنها هم مقرر است بزرگ شوند و در یک خانواده کنار زنان زندگی کنند و ازدواج کنند و صاحب دختر شوند پس لازم است از تغییرات فیزیولوژیک بدن و روان زنان اطلاعات داشته باشند. متاسفانه گاهی به مساله آموزش کم اهمیت داده می شود.1402/03/08
12:21:00
5.0 / 5
472
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین