آخرین وضعیت شیوع جذام در ایران

آخرین وضعیت شیوع جذام در ایران

به گزارش آزمایشگاه رادین، تا آخر سال ۱۴۰۱ جمع تزایدی موارد ثبت شده جذام در کشور به ۱۱ هزار و ۹۰۶ مورد رسید که از آن میان ۸۹۸۶ مورد بهبود یافته و ۲۵۰۳ مورد فوت شده اند.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، حدودا ۱۵۰ سال قبل یک پزشک نروژی به نام دکتر هانسن کشف کرد که عامل واقعی جذام، یک نوع "باسیل" است. این باسیل از نظر ظاهری شباهت زیادی با باسیل مولد بیماری سل دارد و به صورت معمول در داخل سلول زندگی می کند و تنها درون سلول قادر به تکثیر است و امکان کشت در خارج از سلول وجود ندارد. به این علت تابحال واکسن موثری بر ضد جذام ساخته نشده است. زمان لازم برای تکثیر باسیل جذام بین ۱۲ تا ۱۳ روز است و در دمای ۳۰ تا ۳۳ درجه سانتیگراد زندگی می کند.
باسیل های موجود در ترشحات بینی در تاریکی و رطوبت مناسب حداقل به مدت یک روز و در خارج از بدن انسان به ندرت در شرایط خاص تا ۷ روز بدون قدرت تکثیر، زنده می مانند. دوره نهفتگی بیماری طولانی و به صورت متوسط ۳ الی ۵ سال است و تا ۲۰ سال هم گزارش شده است. از آنجائیکه تست اختصاصی برای تشخیص عفونت جذام وجود ندارد، کشف بیماری موکول به زمان بروز نشانه های بالینی است.
این باسیل ها هر دو جنس زن و مرد را در تمام سنین مبتلا می کند و از نظر ژنتیکی تفاوتی بین زن و مرد در بروز بیماری وجود ندارد و اگر درصورتیکه در مقاطعی از زمان اختلافی در کشف و گزارش موارد بیماری وجود داشته است، به علت عواملی از قبیل موانع اجتماعی و عدم دسترسی یکسان زن و مرد و یا پوشش متفاوت بین این دو جنس بوده که احتمال تشخیص بیماری را نابرابر می کرده است.
به جز آرمادیلوهای وحشی ساکن آمریکای ج‍نوبی (نوعی حیوان سخت پوست)، انسان تنها مخزن شناخته شده عفونت در جذام است و از نگاه همه گیر شناسی آرمادیلو اغلب اهمیت چندانی ندارد؛ ازاین رو مخزن اصلی این بیماری انسان است.
راه سرایت بیماری از انسان به انسان و از شخص درمان نشده به شخص دیگر و از مسیر دستگاه تنفسی فوقانی از راه قطرات تنفسی یا به ندرت پوست صدمه دیده است. باسیل جذام عموما پوست، اعصاب محیطی و مخاط دستگاه تنفسی فوقانی و هم چشم ها را درگیر می کند. البته سایر اعضای بدن را هم به نسبت کمتر مبتلا می کند.
در این حوزه بیشتر بخوانید:
ردپای «اسکندر» در گسترش یک بیماری با بیماران طرد شده نشانه های اصلی بیماری به سه دسته عمده ضایعات پوستی، بی حسی و صدمه عصبی تقسیم می شوند و هر کدام خویش را با علائمی نظیر لکه های پوستی معمولاً در پوست های تیره، از دست دادن حس (حرارت، درد و لمس سطحی و عمقی) و درگیری تنه های اعصاب محیطی به شکل تورم عصب، از دست دادن حس در پوست خویش را نشان می دهند.
بنابر اعلام دفتر مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، تا آخر سال ۱۴۰۱ جمع تزایدی موارد ثبت شده جذام در کشور به ۱۱ هزار و ۹۰۶ مورد رسید که از آن میان ۸۹۸۶ مورد بهبود یافته، ۲۵۰۳ مورد فوت شده، ۴۱۱ مورد غایب از درمان، ۱۲۰ مورد مهاجرین افغان و ۶ مورد تحت درمان چند دارویی (MDT) اعلام شده اند. همینطور از تعداد ۶ موردی که هم اکنون تحت درمان MDT ( شیوع بیماری جذام ) قرار دارند ۴ نفر دارای ملیت ایرانی هستند.
موارد تحت درمان در انتهای سال ۱۴۰۱ از ۵ دانشگاه علوم پزشکی کشور گزارش شده اند و میزان شیوع کشوری جذام در سال ۱۴۰۱، ۰.۰۰۰۷ در 10هزار نفر جمعیت محاسبه شده است. تعداد موارد جدید گزارش شده هم در سال ۱۴۰۱، ۷ مورد بود که تحت درمان با MDT قرار گرفته اند که از این هفت مورد جدید گزارش شده در سال ۱۴۰۰، تعداد ۵ نفر ایرانی بودند.
از ۷ مورد جدید کشف شده در سال ۱۴۰۱ همه موارد بالای ۱۵ سال سن داشتند و از نظر جنسیت ۲ نفر از آنها زن بودند. همه موارد جدید از نوع پرباسیل جذام بوده و ۳ مورد از ۷ مورد جدید گزارش شده دارای نقص عضو درجه دو بودند. همینطور هیچ یک از موارد جدید سابقه تماس نزدیک با بیمار مجذوم را ذکر نکرده اند.

1402/03/16
09:50:08
5.0 / 5
466
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین