پیوند خون بند ناف از بانک سازمان انتقال خون به کودک 5 ساله

پیوند خون بند ناف از بانک سازمان انتقال خون به کودک 5 ساله

به گزارش آزمایشگاه رادین، تطابق بافتی و پیوند خون ذخیره شده در بانک ملی بند ناف سازمان انتقال خون، کودک ۵ ساله مبتلا به شکلی نقص ایمنی ارثی او و خانواده اش را به زندگی توام با سلامتی امیدوار کرد.به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا «ارشیا» که مبتلا به بیماری نقص ایمنی با عنوان هموفاگوسیتیک لنفوسیتوز (HLH) است با استفاده از یک واحد خون بندناف ذخیره شده در بانک خون بندناف سازمان انتقال خون، تحت انجام پیوند سلول های بنیادی خون ساز قرار گرفت. این بیماری با التهابات شدید و نقص عملکرد ارگانهای بدن همراه می باشد و می تواند کشنده باشد.

با انجام این پیوند که در قسمت پیوند بیمارستان شریعتی انجام شد، آمار پیوندهای انجام شده با استفاده از واحدهای خون بندناف ذخیره شده در سازمان انتقال خون ایران، به ۲۸ مورد رسید.

لازم به ذکر است که از مجموع بیشتر از ۴۲۵۰ واحد خون بندناف ذخیره شده طی سالهای ۱۳۸۹ تاکنون، تنها برای ۸۶ کودک بیمار نیازمند به پیوند سلول های بنیادی خونساز، نمونه های سازگار از نظر HLA یافت شده است که بخشی از این نمونه ها در مراحل تایید نهایی HLA به روش High Resolution، کاملا ًسازگار نبوده و بنابراین به مرحله پیوند نرسیده است. روش اخیر انطباق کامل خصوصیت های بافتی اهدا کننده را برای یک پیوند مناسب بررسی می کند.

بنا براین گزارش، گوناگونی نژادها و اقوام موجود در ایران سبب گشته است تا نمونه های بانک خون بند ناف سازمان انتقال خون شانس سازگاری بسیار پایینی با درخواست کننده ها داشته باشند و افزایش میزان ذخایر خون بندناف ذخیره شده و تعداد داوطلبان اهدای سلول های بنیادی خونساز می تواند این شانس را بالا ببرد.

سازمان انتقال خون ایران در هر دو زمینه خدمت رسانی می کند و مرکز سپاس ثبت خصوصیت های بافتی اهدا کنندگان سلولهای بنیادی را به عهده دارد.

خون بندناف بعنوان یکی از منابع غنی از سلول های بنیادی، خونی است که پس از تولد نوزاد در جفت باقی مانده و در صورت جمع آوری نشدن، بعنوان یک زباله بیولوژیک امحا می شود این در شرایطی است که سلول های بنیادی خون ساز موجود در خون بندناف، ظرفیت درمان انواع خیلی از اختلالات ایمنی و بدخیمی های خونی اطفال را دارد.

به گزارش وبدا، بانک خون بندناف سازمان انتقال خون هم اکنون تنها بانک خون بند ناف عمومی فعال در کشور است که از تیرماه ۱۳۸۹ شروع به کار کرده و تا کنون بیشتر از ۴۲۵۰ واحد خون بندناف اهدایی توسط این مرکز، جمع آوری، پردازش و ذخیره شده است.

منبع:

1402/04/30
11:32:34
5.0 / 5
421
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین