شیر مادر گنجینه پنهان رشد مغزی

شیر مادر گنجینه پنهان رشد مغزی

آزمایشگاه رادین: به گزارش آزمایشگاه رادین، خراسان رضوی شیر مادر که اغلب بعنوان «طلای مایع» برای تغذیه نوزادان شناخته می شود، اجزای شگفت انگیزی جهت کمک به رشد و تکامل نوزادان دارد.


به نقل از ارث، محققان در مطالعه جدید دانشگاه تافتس ایالات متحده یک مولکول قند خاص موجود در شیر مادر را شناسایی کرده اند که امکان دارد برای رشد مغز افراد کم سن و مغز افراد مسن نقش اساسی داشته باشد. این تحقیق بینش هایی را عرضه می دهد که به صورت بالقوه می تواند انقلابی در تغذیه نوزادان و سلامت مغز بزرگسالان ایجاد نماید.
این تحقیق در مرکز تحقیقات تغذیه انسانی ژان مایر ایالات متحده (USDA) در مورد پیری (HNRCA) در دانشگاه تافتس انجام شد.
متخصصان یک ریزمغذی را در شیر مادر به نام میو اینوزیتول شناسایی نمودند که اثرات مثبت قابل توجه بر مغز درحال رشد نوزادان دارد.
این یافته ارتباط بین رژیم غذایی و سلامت مغز را نشان داده است و نتایج امیدوارکننده ای جهت استفاده از شیر خشک در مواقعی که امکان دارد شیردهی ممکن نباشد، دارد.
این مطالعه که در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم انتشار یافته است، نقش کلیدی این ریز مغذی را در اوایل زندگی مشخص می کند همینطور زمینه را جهت بررسی چگونگی عملکرد میو اینوزیتول در مغز در دوران پیری فراهم می آورد.
یکی از جذاب ترین جنبه های این تحقیق کشف این مورد بود که میو اینوزیتول به وفور در شیر مادر طی ماه های اولیه شیردهی یافت می شود که یک مرحله حیاتی می باشد. زمانیکه مغز نوزاد به سرعت درحال ایجاد اتصالات عصبی به نام سیناپس است.
محققان اعلام کردند که شکل گیری و اصلاح ارتباط مغز از بدو تولد توسط عوامل ژنتیکی و محیطی هم چنین تجربیات انسانی صورت می گیرد.
محققان افزودند که تأثیرات ریزمغذی ها بر مغز عمیق همینطور اعجاب انگیز است که شیر مادر چقدر پیچیده و غنی است و میتوان تصور کرد که ترکیب آن به صورت پویا درحال تغییر است تا مراحل مختلف رشد مغز نوزاد را پشتیبانی کند.
اهمیت حضور یکنواخت میو اینوزیتول در رشد مغز انسان به دوران نوزادی ختم نمی شود.
محققان همینطور ارتباط بین سطوح اینوزیتول مغز و وضعیت سلامت روان بزرگسالان مانند اختلالات افسردگی، بیماری دوقطبی، اسکیزوفرنی، سندرم داون و بیماری آلزایمر را کشف کردند.
محققان نسبت به تغییرات فوری در رژیم غذایی بزرگسالان اخطار می دهند و بیان می کنند که هنوز خیلی زود است که افزایش مصرف میو اینوزیتول را سفارش نماییم، باآنکه این مولکول فواید بالقوه برای شیرخشک نوزادان را تصدیق می کند.
منبع:

1402/05/12
12:56:09
5.0 / 5
366
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آزمایشگاه رادین