هشدار یونیسف درباره ی شیوع وبا در مرکز آفریقا

هشدار یونیسف درباره ی شیوع وبا در مرکز آفریقا

آزمایشگاه رادین: به گزارش آزمایشگاه رادین، یونیسف (صندوق کودکان ملل متحد) اعلام نمود: دست کم 31 هزار و 342 مورد مشکوک یا تایید شده مبتلاشدن به وبا و 230 مورد مرگ ناشی از این بیماری طی هفت ماه اول سال جاری میلادی (2023) در جمهوری دموکراتیک کنگو در مرکز آفریقا گزارش شده که خیلی از این قربانیان، کودک بوده اند.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از آناتولی، همین طور استان «کیوو شمالی» بیش از دیگر مناطق این کشور تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته است. این استان شاهد بیش از ۲۱ هزار و ۴۰۰ مورد تایید شده یا مشکوک مبتلاشدن به وبا بوده و بیش از ۸۰۰۰ کودک زیر پنج سال در میان مبتلایان بوده اند.
«شمیزا عبدالله»، هماهنگ کننده ارشد اورژانس یونیسف در جمهوری دموکراتیک کنگو در این زمینه اظهار داشت: میزان شیوع وبا و خطرات ناشی از آن، باید زنگ خطری را به صدا درآورد. اگر اقدام فوری در ماه های آتی انجام نشود، خطر قابل توجه گسترش بیشتر این بیماری وجود دارد و وبا می تواند به بخشهایی از این کشور که برای سال ها تحت تأثیر آن قرار نگرفته اند، برسد.
وی در عین حال اذعان کرد که کودکان به شدت در مقابل این بیماری و مرگ احتمالی ناشی از آن لطمه پذیر هستند.
گزارش ها حاکیست، در سال ۲۰۱۷ میلادی وبا در سراسر کنگو همچون در «کینشاسا»، پایتخت این کشور گسترش یافت که منجر به حدود ۵۵ هزار مورد مبتلاشدن به این بیماری و بیش از ۱۱۰۰ مورد مرگ ناشی از عوارض آن شد.
یونیسف اعلام نمود که درخواست ۶۲.۵ میلیون دلار کمک برای افزایش کارهای پیشگیرانه و واکنش مناسب در مقابل این بیماری عفونی و نیز بحران «شست وشو» (آب، فاضلاب و بهداشت) در پنج ماه آتی دارد.
وبا نوعی بیماری حاد و اسهالی است که در اثر عفونت روده با نوعی باکتری ایجاد می شود. باکتری وبا بطور معمول در آب یا غذاهایی که توسط مدفوع فرد آلوده به باکتری وبا آلوده شده است، یافت می شود. این بیماری بطور معمول در مکان هایی با تصفیه ناکافی آب، دفع نامناسب و غیربهداشتی مدفوع یا فاضلاب و نیز مناطق با بهداشت ناکافی به وجود آمده و توسعه می یابد. باکتری وبا همین طور می تواند در محیط رودخانه های شور و آب های ساحلی زندگی کند.
* علایم وبا
- تشنگی زیاد
- استفراغ بدون حالت تهوع
- اسهال آبکی، پرفشار و بدون دل درد که بیمار نتواند آنرا کنترل کند
- انقباض و گرفتگی ماهیچه های پشت ساق پا
- کم شدن ادرار
- ادرار با رنگ زرد
در مناطقی که تصفیه فاضلاب و آب شرب به خوبی صورت نمی گیرد، این بیماری می تواند به سرعت گسترش یابد. بیماری عموما بوسیله تماس مستقیم فرد به فرد منتقل نمی گردد. بدین سبب تماس تصادفی با یک فرد آلوده، عامل خطری برای مبتلاشدن به بیماری محسوب نمی شود.1402/05/29
11:33:01
5.0 / 5
320
تگهای خبر: باكتری , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین