رییس سازمان غذا و دارو اعلام كرد

شرایط پایدار بازار دارویی کشور

شرایط پایدار بازار دارویی کشور

به گزارش آزمایشگاه رادین، رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به برخی مشکلات دارویی در پاییز سال قبل تحت تاثیر تامین نقدینگی، در عین حال شرایط فعلی بازار دارویی کشور را پایدار خواند و اظهار داشت: اگر نقدینگی مورد نیاز در اختیار شرکت های دارویی قرار گیرد این زنجیره به خوبی کار خودرا انجام داده و داروی باکیفیت در اختیار مراکز درمانی قرار می گیرد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر سید حیدر محمدی در نشست خبری روز داروساز که در محل وزارت بهداشت برگزار گردید، اظهار داشت: یکی از کاملترین و جامع ترین زنجیره های توزیع، زنجیره توزیع دارو است که در جمهوری اسلامی ایران آنرا کامل کرده ایم.
وی ادامه داد: عوامل بیرونی وزارت بهداشت سبب شد از اوایل پاییز سال قبل مشکلاتی برای اعضای زنجیره تامین دارو به وجود آید که قسمتی از آن مربوط به تامین نقدینگی دارو بود و البته قسمتی از آن نیز رفع شد ولی بخشی وابسته به تامین ارز بود. سال قبل در انتقال ارز مورد نیاز دارویی مشکلاتی داشتیم که سبب شد نتوانیم آن طور که باید ارز مورد نیاز تامین کنندگان را به ذینفعان مالی منتقل نماییم و این زحمت را همکاران بانک مرکزی می کشند.
او اشاره کرد: ان شاءالله با کمک مجموعه های بانکی پیگیر برطرف شدن مشکل هستیم و قسمتی از مشکلات در خرداد ماه مرتفع شد، البته هنوز هم جای کار وجود دارد.
محمدی اظهار داشت: بیش از ۷۰۰ میلیون دلار از اعتبار مورد نیاز ما حواله شده است و خرداد ماه ۱۲ هزار میلیارد تومان به منابع سازمان های بیمه گر اختصاص یافت تا به شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی پرداخت گردد و این کمکی بود که شاید نسبت به ۶۹ هزار میلیارد اعتبار دارویی عدد بزرگی نبود، اما نسبت به سه ماه اول سال کمک شایانی بود.
او اشاره کرد: در تامین مناسب دارو بخش های مختلفی سهیم هستند و بانکهای عامل نقش دارند؛ اینها اثرگذار هستند تا مشکلی رخ ندهد، اما اگر مشکلی پیش آید به جز وزارت بهداشت سایر دستگاهها هم می توانند دخیل باشند. اگر نقدینگی مورد نیاز در اختیار شرکت های دارویی قرار گیرد این زنجیره به خوبی کار خودرا انجام می دهد و داروی باکیفیت در اختیار مجموعه مراکز درمانی قرار می گیرد.
وی ادامه داد: شرایط بازار دارویی پایدار می باشد و امیدواریم حَسَب وعده ها، ثبات باقی بماند. تامین بموقع ارز اهمیت دارد و کمک می نماید تا مشکلات احتمالی دارویی مرتفع شود.
رییس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: امسال تا حالا رشد صادرات دارو به ۴ برابر رسیده است و پیش بینی می نماییم در مقایسه با صادرات ۷۰ میلیون دلاری سال قبل، امسال بتوانیم صادرات را به ۲۰۰ میلیون دلار برسانیم که با تسهیلات به وجود آمده در حوزه صادرات هموار شود. صادرات دارو امروز افتخار ما است.
منبع:

1402/06/05
13:19:44
5.0 / 5
420
تگهای خبر: بهداشت , بیمه , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین