10 علامت هشداردهنده که با احساس آن حتما به پزشک رجوع کنید

10 علامت هشداردهنده که با احساس آن حتما به پزشک رجوع کنید

به گزارش آزمایشگاه رادین، همشهری آنلاین نوشت: همه ما نام بیماری پارکینسون را شنیده ایم اما بیشترمان نشانه هایش را نمی دانیم. لرزش بدن، کُندی حرکات، نداشتن خواب مناسب به همراه دیدن کابوس و تغییر در کلام و نوشتار می تواند نشانه های این بیماری باشد.متخصصان می گویند میل دائمی به جویدن یخ یا خوردن خوراکی های شور می تواند نشانه مشکلی عمیق تر یا کمبود مواد معدنی یا ویتامین ها باشد. بنابراین نباید به عادت های جدیدتان بی توجه باشید، بخصوص اگر یکباره و بی جهت به وجود آمده باشند.

۱- حس راه رفتن یا خزیدن چیزی روی پاها

اگر دائماً حس های عجیبی در دست ها و پاهای خود دارید، مثلا احساس می کنید چیزی مانند یک حشره روی پوستتان راه می رود یا می خزد، یا میل به تکان دادن پاهایتان دارید، امکان دارد نشانه «سندرم پای بیقرار» باشد. این اختلال بلندمدت است و در اکثر موارد، شب ها زمانیکه قصد خواب دارید سبب ناراحتی می شود.

۲- ضخیم شدن پوست

مشکلات پوستی را هیچگاه ندیده یا دست کم نگیرید. ضخیم و خارش دار شدن پوست می تواند نشانه خیلی از مشکلات داخلی باشد، مانند اختلالات هورمونی، اگزما یا آلرژی. در صورت برطرف نشدن مشکل یا تشدید آن، می توانید آزمایش خون دهید.

۳- تغییر دستخط، از دست دادن حس بویایی و دیدن کابوس

همه ما نام بیماری پارکینسون را شنیده ایم اما بیشترمان نشانه هایش را نمی دانیم. لرزش بدن، کُندی حرکات، نداشتن خواب مناسب به همراه دیدن کابوس و تغییر در کلام و نوشتار می تواند نشانه های این بیماری باشد.

۴- خشم و پرخاشگری

عصبانیت های شما شاید همیشه نتیجه ی شخصیت تان نباشد. در واقع، برخی محققان می گویند این امر می تواند به افسردگی مربوط باشد. به قول آنها افسردگی همیشه به شکل بی انرژی یا غمگین بودن نیست و فرد مبتلا به افسردگی امکان دارد رفتارهای پرخاشگرانه هم داشته باشد.

۵- خواب زیاد

این اختلال که به آن پُرخوابی گفته می شود، به قول پزشکان امکان دارد ناشی از چیزهایی جز خستگی باشد. برخی بیماری های خودایمنی امکان دارد سبب شوند تقریبا هر جایی میل به خوابیدن داشته باشید. بعلاوه، مصرف نوشیدنی های الکلی قبل از خواب هم امکان دارد سبب این وضعیت شود.

۶- تغییر رنگ چشم ها

به گفته پزشکان، ظاهر شدن یک حلقه سفید یا خاکستری دور قرنیه ی چشم ها در افراد زیر ۴۵ سال امکان دارد نشانه بالا بودن سطح کلسترول باشد. این حلقه خود بی ضرر است و تأثیری بر بینایی ندارد.

۷- هوس خوراکی های شور

علاقه به خوراکی های شور ایرادی ندارد اما اگر کنترل آن از دستتان خارج شده و همیشه تنها چیزی که دلتان می خواهد یک خوراکی شور است، وقتش رسیده به دنبال دلیلش بگردید. به قول کارشناسان، این امر می تواند نشانه کمبود آهن، کم خونی، کاهش آب بدن یا سندرم قبل از قاعدگی باشد.

۸- فراموشکاری، خستگی و کاهش میل جنسی

گاهی این وضعیت را با افسردگی اشتباه می گیریم چون به نظر می آید به قدری خسته ایم و از همه چیز به تنگ آمده ایم که انرژی به خاطر آوردن هیچ چیزی را نداریم. پزشکان اما می گویند نباید به این مسأله بی توجه بود چون که می تواند نشانه یک مشکل تیروئیدی باشد. در این حالت، امکان دارد وزن اضافه و دائماً احساس سرما هم کنید.

۹- احساس تشنگی دائمی

متخصصان می گویند احساس تشنگی دائمی امر طبیعی ای نیست. در بعضی موارد این امر می تواند به مواد غذایی مصرفی تان مربوط باشد، ازاین رو ببینید که آیا مصرف خوراکی های تند یا شورتان زیاد است یا خیر. تشنگی همیشگی می تواند نشانه دیابت یا حاملگی هم باشد.

۱۰- میل به جویدن یخ

میل به جویدن یخ می تواند چیزی بیشتر از یک عادت باشد. تحقیقات نشان داده کمبود آهن یا کم خونی امکان دارد علت این تمایل غیرمعمول باشد. با انجام آزمایش خون می توانید علت آنرا پیدا کنید و در صورت نیاز مکمل مصرف کنید.

۲۳۳۲۳۳منبع:

1402/06/18
12:01:21
5.0 / 5
544
تگهای خبر: بیماری , پزشك , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین