هر7 دقیقه یک ایرانی گرفتار این بیماری می شود

هر7 دقیقه یک ایرانی گرفتار این بیماری می شود

به گزارش آزمایشگاه رادین، باشگاه خبرنگاران نوشت: بیماری آلزایمر، شایع ترین نوع زوال عقل است که در هر هفت دقیقه، یک نفر ایرانی به آن مبتلا می شود، اما عوامل مبتلاشدن به این اختلال، قابل کنترل هستند.۲۱ سپتامبر هرسال به عنوان روز جهانی آلزایمر نامگذاری شده است.

بیماری آلزایمر، شایع ترین نوع زوال عقل (دمانس) است که در آن، حافظه، رفتار، مهارت های کلامی، درک مطلب و بطور کلی عملکرد شناختی بیمار گرفتار مشکل می شود.

علت بروز آلزایمر چیست؟

دلیل اصلی بروز آلزایمر هنوز بطور دقیق شناخته نشده است، اما برخی عوامل همچون افزایش سن، سابقه خانوادگی و ارثی، ژن ها، لطمه دیدگی های شدید از ناحیه سر در گذشته، سبک زندگی، استرس و وجود افسردگی از عوامل زمینه ساز مبتلاشدن به آن هستند.

میزان شیوع آلزایمر چه قدر است؟

طبق آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت، اکنون در دنیا در هر سه ثانیه یک نفر به بیماری آلزایمر و دمانس مبتلا می شود. هم اکنون در جهان بیش از ۵۵ میلیون نفر به بیماری آلزایمر مبتلا هستند و تا سال ۲۰۳۰ این تعداد به بالای ۷۸ میلیون نفر افزایش خواهد یافت.

براساس اعلام انجمن آلزایمر ایران، آخرین گزارش شیوع مبتلاشدن به دمانس در ایران نشان میدهد که در هر ۷ دقیقه یک نفر به آن مبتلا می شود.

علائم آلزایمر چیست؟

علائم هشداردهنده مبتلاشدن به آلزایمر را می توان به چند دسته تقسیم کرد:

مشکلات حافظه

مشکلات حافظه شامل دشواری در یادآوری، فراموشی، تکرار سوالات بطور مداوم، قراردادن اشیاء در جاهای نامرتبط، گم شدن در محلهای آشنا، فراموشی تدریجی نام افراد و اعضای خانواده است؛ افراد معمولی ممکنست یک قرار ملاقات، اسم همکار و یا شماره تلفن دوستی را فراموش کنند و سپس بخاطر آورند، اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر اغلب مسائل خصوصاً مسائلی که اخیراً اتفاق افتاده را فراموش می کند و هیچ گاه هم به خاطر نمی آورد.

مشکل تمرکز

ناتوانی در انجام همزمان چندکار همچون علایم مبتلاشدن به آلزایمر است. فرد پرمشغله ممکنست گاهی حواسش پرت شود، اما فرد مبتلا به آلزایمر به تدریج توانایی پخت غذا به شیوه سابق را ازدست میدهد وگاهی نیز فراموش می کند که غذا خورده است.

مشکل در قضاوت و تصمیم گیری

فرد مبتلا به بیماری آلزایمر نه مشکلاتش را درک می کند و نه مراجعه به پزشک را ضروری می داند. همین طور اختلال در تصمیم گیری های ساده مانند پوشیدن لباس های زمستانی در گرمای تابستان از دیگر علایم هشداردهنده است.

اگرچه زوال عقل قسمتی از روند سالمندی نیست، ولی افزایش سن، یک عامل مهم در بروز آن بشمار می رود به عنوان مثال پس از ۶۵ سال خطر مبتلاشدن به بیماری آلزایمر هر ۵ سال تقریباً دو برابر می شود.

زنان بیش از مردان در خطر مبتلاشدن به بیماری آلزایمر قرار دارند. هنوز دلیلهای آن معین نمی باشد، ولی عواملی، چون عمر طولانی تر ازمردان، تغییرات سطح هورمون ها در طول زندگی و ضعف قوای جسمانی و دیگر مشکلات سلامتی می توانند دراین امرنقش داشته باشند.

مسائل ژنتیکی نیز در بروز بیماری نقش دارند؛ سه ژن، مستقیماً در ایجاد بیماری آلزایمر نقش اساسی دارند؛ اگر در فردی تغییری در هر یک از این ژن ها رخ دهد، پیش از سن ۶۵ سالگی به بیماری آلزایمر از نوع خانوادگی مبتلا خواهد شد.

عوامل تغییرپذیر مبتلاشدن به آلزایمر

بسیاری از عوامل مبتلاشدن به بیماری، با تغییر سبک زندگی قابل رفع شدن هستند که تعدادی از آنها عبارتند از:

فشار خون

افرادی که در بین سالی به فشار خون بالا مبتلا می شوند احیانا بیش از افرادی که فشار خون طبیعی دارند به دمانس مبتلا می شوند، برای اینکه فشار خون بالا بر قلب، عروق و گردش خون اثرات مخرب دارد.

مصرف دخانیات و الکل

شواهد نشان میدهد که مصرف سیگار و دخانیات تا ۴۵ درصد خطر مبتلاشدن به زوال عقل را بیشتر می کند. مصرف الکل نیز خطر مبتلاشدن به آلزایمر را بیشتر می کند.

سطح سواد پایین

خطر مبتلاشدن به زوال عقل در افرادی که تحصیلات متوسطه را تکمیل نکرده اند شایع تر است، برای اینکه افرادی که از تحصیلات بالاتری برخوردار می باشند حجم شناختی بیشتری را ذخیره کرده اند و درحقیقت افراد تحصیل کرده در طول زندگی از مغز خود بیشتر و بصورت مداوم استفاده می نمایند و شاید از این طریق سلول های مغز در مقابل تخریب و زوال عقل محافظت شوند.

۲۳۳۲۳۳منبع:

1402/06/31
13:42:30
5.0 / 5
357
تگهای خبر: استرس , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین