بلایی که نور آبی نمایشگرها بر سر بلوغ نوجوانان می آورد

بلایی که نور آبی نمایشگرها بر سر بلوغ نوجوانان می آورد

به گزارش آزمایشگاه رادین، باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: یک تیم از محققان ترکیه ای برای اولین بار متوجه شدند که نور آبی با سرکوب تولید هورمون خواب، یعنی ملاتونین، در ریتم شبانه روزی اختلال بوجود می آورد.به نقل از نیویورک پست، یک تیم مشترک از دانشگاه غازی و بیمارستان شهر بیلکنت در آنکارا نتایج کارشان را در شصت ویکمین نشست سالانه انجمن اروپایی غدد درون ریز کودکان در لاهه عرضه کردند.

یافته های جدید به دنبال مطالعه قبلی آنها در مورد قرار گرفتن در معرض نور آبی در موش های ماده بود که بلوغ زودرس در آنها هم مشاهده شد.

آیلین کیلینچ اوغورلو، محقق ارشد بیمارستان بیلکنت، اظهار داشت: «ما برای نخستین بار، بین قرار گرفتن در معرض نور آبی و بلوغ اولیه در موش های نر یک رابطه مستقیم پیدا کردیم. این نتایج با پژوهش قبلی روی موش های ماده با آثار مشابه مطابقت دارد، در نتیجه دیدی جامع تر از تأثیر نور آبی بر بلوغ موش های نر و ماده عرضه می دهد.»

در این مطالعه، ۱۸ موش صحرایی نر ۲۱روزه به سه گروه مساوی تقسیم شدند و دو گروه از آنها شش یا ۱۲ ساعت در معرض نور آبی قرار گرفتند، در حالیکه گروه سوم یعنی گروه کنترل چرخه روشنایی تاریکی ۱۲ ساعته را بدون قرار گرفتن در معرض نور آبی دستگاه ها ادامه دادند.

محققان مشاهده نمودند که «اولین نشانه های بلوغ در موش های نر که در معرض نور آبی قرار گرفتند، در مقایسه با گروه کنترل، به صورت قابل توجهی زودتر صورت گرفت.»اوغورلو تصریح کرد: «این تحقیق روی موش ها انجام شده است و نتایج مستقیم را نمی توان به انسان تعمیم داد. با این وجود، این پژوهش پایه تجربی عرضه می دهد تا نتایج ناشی از افزایش روز افزون زمان قرار گرفتن در معرض صفحه نمایش در جامعه مدرن بر سلامتی بیشتر بررسی شود.»

او در ادامه اضافه کرد: «محققان امیدوارند به پژوهش فعلی در مورد قرار گرفتن موش ها در معرض نور آبی ادامه دهند تا آثار طولانی مدت آن بر صدمه دستگاه تولیدمثل و باروری را بهتر درک کنند. در نهایت، این تحقیق می تواند به اقدام های پیشگیرانه منجر شود و به گفتمان جاری در مورد چگونگی تأثیر سبک زندگی مدرن بر رشد فیزیولوژیکی و سلامتی طولانی مدت کمک نماید.»

در دنیایی که حول محور دسترسی به دستگاههای هوشمند می چرخد، کارشناسان در مورد تأثیر این فناوری که حالا در همه جا وجود دارد و بخصوص تأثیر آن بر جوانان به صورت فزاینده ای نگران اند.

نور آبی با سرکوب تولید هورمون خواب، یعنی ملاتونین، در ریتم شبانه روزی اختلال بوجود می آورد و بدین سان شروع خواب را به تاخیر می اندازد و روزی پرتنش را به دنبال می آورد.

مشکل خواب بخصوص در نوجوانان به تنش های تحصیلی و مشکلات عاطفی بیشتر منجر می شود.

نتایج نشان داده است نوجوانان در رابطه با استفاده از دستگاههای هوشمند به راهکارهای روزانه و مداخله ای بیشتر نیاز دارند.

۴۷۲۳۲منبع:

1402/07/05
22:58:22
5.0 / 5
334
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین