نماینده رهبری در جمعیت هلال احمر:

روحیه ایثار و اقدام خیرخواهانه در جمعیت هلال احمر تقویت شود

روحیه ایثار و اقدام خیرخواهانه در جمعیت هلال احمر تقویت شود

آزمایشگاه رادین: نماینده رهبر معظم انقلاب در جمعیت هلال احمر در آیین معارفه حجت الاسلام مهدی خداجویان بعنوان مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سازمان جوانان جمعیت هلال احمر بار دیگر بر اهمیت تقویت روحیه ایثار و اقدام خیرخواهانه در جمعیت هلال احمر تاكید كرد.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی حوزه نمایندگی ولی فقیه در هلال احمر، حجت الاسلام و المسلمین عبدالحسین معزی در این مراسم در ساختمان جوانان جمعیت هلال احمر برگزار شد، سخنان خودرا با اشاره به اهمیت موضوع و مسأله جوانی در منابع دینی و سیره معصومین آغاز و اشاره کرد: در قرآن کریم از جوانان و جوانمردان بطور گوناگون یاد شده است. یکی از این موارد در سوره کهف است که در آن به مرور زندگی جوانان اصحاب کهف پرداخته شده است. جوانان اصحاب کهف الگویی برای تمام جوانان در عصرهای مختلف تاریخی به شمار می آیند.
نماینده رهبر معظم انقلاب در جمعیت هلال احمر در ادامه از همه همکاران در این نهاد مردمی شامل مسئولان و جوانان داوطلب که صادقانه، خالصانه، ایثارگرانه و جان بر کف در حوادث مختلف به مردم خدمت کرده اند، قدردانی نمود و این خدمت را که در راه رضای خداوند است، بسیار باارزش دانست.
وی ضمن تقدیر از عملکرد مسئولان و اعضای جوان سازمان جوانان هلال احمر در طول ۷۰ سال قبل اضافه کرد: «سازمان جوانان جمعیت هلال احمر سازمانی است با بیش از ۷۰ سال سابقه، تربیت جوانان و ترویج روحیه ایثار و اقدام خیرخواهانه در بین جوانان از موضوعاتی است که فدراسیون بین المللی صلیب سرخ نیز بر آن تاکید دارد.
معزی ضمن ابراز امیدواری از ارتباط مستمر و پویای حوزه نمایندگی ولی فقیه و سازمان جوانان در جمعیت هلال احمر به سیره و رفتار پیغمبر اسلام(ص) در ارائه فرصت به جوانان نیز اشاره نمود و اضافه کرد: در منابع اسلامی و سیره معصومین نیز همیشه بر تکیه بر جوانان تاکید گردیده است. پیامبر اسلام نیز جوانگرایی را باور داشتند. این توجه به جوان گرایی را در سیره پیامبر اسلام (ص) می توان در انتخاب فرماندهان جنگی جوان و مبلغان دینی جوان مشاهده کرد.
بنا بگفته نماینده رهبر معظم انقلاب در جمعیت هلال احمر، سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در طول نزدیک به ۷۰ سالی که از عمر خودرا گذرانده، کارهای گوناگونی انجام داده است، همچون ترویج مهرورزی، نیکوکاری، هم افزایی و مشارکت در خدمات عام المنفعه و همین طور ارتقای ظرفیت اجتماعی و فرهنگی هلال احمر از رویکردهای بارز این سازمان مردم نهاد بوده که نتایج درخشانی نیز به دنبال داشته است.
معزی در ادامه به بازخوانی بخشنامه و شیوه های اجرایی کانون های دانشجویی جمعیت هلال احمر پرداخت.
وی با اعلان اینکه این بخشنامه و شیوه های اجرایی می تواند بعنوان یک سند و افق پیش روی سازمان جوانان به شمار آید، اضافه کرد: در این بخشنامه و شیوه اجرایی به نکاتی پرداخته شده است که از آن می توان تعبیر به انسان سازی کرد و این ماموریت ها که در این بخشنامه و شیوه های اجرایی آن ذکر شده، مصداقی از ماموریت های انبیاست.
نماینده رهبر معظم انقلاب در ادامه به بازخوانی این ۲۰ اصل پرداخت و در تبیین این ۲۰ اصل اظهار داشت: جذب، سازماندهی و تربیت دانشجویان و جوانان بمنظور آماده ساختن آنان در انجام خدمات امدادی و اجتماعی مورد نیاز جامعه خصوصاً هنگام بروز حوادث طبیعی و غیرمترقبه، توسعه مشارکت دانشجویان در تصمیم سازی ها، تصمیم گیری ها و کارهای مربوط به سازمان و دانشگاه، کمک به امر سلامت اخلاقی جامعه و دفاع از ارزش های الهی و انسانی ازجمله این اصول است.
بنا بگفته نماینده رهبر معظم انقلاب، جمعیت هلال احمر سازمانی است که می خواهد با خدمت، رنج و آلام دردمندان را کم کند و سلامتی و صلح و کرامت را در جامعه ترویج و گسترش دهد. بسترسازی مناسب در جهت تداوم و استمرار و همکاری دانشجویان داوطلب با هلال احمر بعد از فراغت از تحصیل و کوشش در جهت تبیین و شناساندن وظایف و هدف های انسانی جمعیت هلال احمر بوسیله برنامه های آموزشی و پژوهشی در جهت سیاست های کلی پژوهشی و آموزشی کشور از دیگر اصولی است که نماینده رهبر معظم انقلاب در این نشست به آن اشاره نمود.
معزی همکاری داوطلبانه در کارهای فوق برنامه برای دانشجویان و طلاب و نیز برنامه های خدمات بهداشتی و درمانی برای دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی را یکی دیگر از این اصول برشمرد که باید در سازمان جوانان دنبال شود. تلاش در جهت تقویت روحیه انسان دوستی و نوع دوستی در میان دانشجویان اصل دیگری است که نماینده رهبر معظم انقلاب در جمعیت هلال احمر بر آن تاکید کرد و اضافه کرد: با انجام برنامه های بشردوستانه، عام المنفعه و امدادی و بسط اندیشه هایی همچون مهرورزی، خدمت به دیگران، نیکوکاری، ایثار و ازخودگذشتگی و صلح و دوستی با بهره گیری از ظرفیت دانشگاه ها باید در زمینه این مهم کوشید.
وی با اعلان اینکه در عصر کنونی که غرب اهتمام بر رد مفاهیم دینی و فطرت انسانی دارد، تلاش در جهت توسعه و ترویج اخلاق و فرهنگ دینی امری الزامی است، اضافه کرد: تقویت تفکر دینی و هدایت گرایش فطری و تبیین جایگاه رفیع انسان در عالم هستی بر طبق بینش توحیدی، یکی دیگر از وظایف این سازمان مهمست.
تلاش و کوشش در جهت پرورش روحیه تعبدآگاهانه و تقویت ایمان و تحکیم عمل صالح و قداست بخشیدن به شیوه های زندگی در پرتو هدایت معنوی و ادای فرایض دینی در میان اعضا، اغتنام فرصت جوانی در راه کوتاه زندگی و مجاهده در کسب کمال و رفع ملال برمبنای اتکال به خدا، اعتمادبه نفس، توفیق عبادت و تحصیل سعادت از دیگر اصولی است که معزی در این مراسم به آن اشاره نمود.
نماینده رهبر معظم انقلاب در جمعیت هلال احمر این اصول را برگرفته از منابع عرفانی و دینی دانست و اضافه کرد: تقویت و پرورش روحیه سلم و صفا، صداقت و صمیمیت، همدلی و همنوایی در تحقق امر تألیف قلوب و تحکیم اخوت در میان اعضا، تقویت اراده اعضا در راه تحقق حیات طیب و معقول، اهتمام به پرورش استعدادها، استکمال روحی و استحصال گنجینه های عقلی و ذخایر وجودی و تقویت بنیه علمی و تسهیل امر رشد و معرفت اعضا از اصول باارزشی است که در ماموریت های این سازمان نیز مطرح گردیده است.
معزی یکی از مهم ترین وظایف سازمان جوانان جمعیت هلال احمر را رفع لطمه های اجتماعی عنوان نمود و اظهار داشت: جامعه امروز ما با ۷۰ معضل و لطمه اجتماعی روبه رو است که مهم ترین آن اعتیاد و چالش خانوادگی است. چالش هایی که نیازمند حضور و فعالیت با برنامه سازمان در رفع و پیش گیری از آن است.
حجت الاسلام مهدی خداجویان نیز در این جلسه ضمن ابراز خوشی از حضور در هلال احمر اظهار داشت: «امیدوارم بتوانم طبق رهنمودهای نماینده رهبر معظم در جمعیت هلال احمر این سازمان مردم نهاد را در راه خدمات نوع دوستانه یاری کنم.»
محمد گلفشان، رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر نیز در این مراسم به بیان گزارشی از عملکرد این سازمان در سه ماه گذشته پرداخت. رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر ضمن تاکید بر ضرورت توجه به مفاهیم دینی در برنامه های سازمان جوانان جمعیت هلال احمر اضافه کرد: جمعیت هلال احمر به دنبال افزایش مشارکت جوانان، یافتن مسئولیت اجتماعی و توانایی به دست آوردن فرصت ها در جامعه است تا جوانان بتوانند علاوه بر آماده سازی خود جهت زندگی آینده به جوان سازی جمعیت هلال احمر نیز کمک کنند.
منبع:

1399/05/27
22:16:10
5.0 / 5
1784
تگهای خبر: آموزش , امداد , بهداشت , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
آزمایشگاه رادین