چرا آب در گوش گیر می کند و چگونه آنرا خارج کنیم؟

چرا آب در گوش گیر می کند و چگونه آنرا خارج کنیم؟

به گزارش آزمایشگاه رادین، ایندیپندنت فارسی نوشت: آبی که وارد گوش می شود در مجرای گوش، گذرگاهی که قسمت بیرونی گوش را به پرده گوش متصل می کند، گیر می کند. این مرکز سفارش می کند بعد از شنا کردن یا دوش گرفتن، گوش ها را با حوله خشک و سر را به جلو و عقب خم کنید تا آب اضافی از گوش ها بیرون برود.


چه در استخر چه در دریا، امکان دارد روزی آب در گوشتان جمع شده باشد. همان لحظه که از آب بیرون می آیید، متوجه می شوید که صدای قهقهه بچه ها و پاشیدن آب و افراد کنارتان قطع شده است. اما به راستی چگونه این اتفاق می افتد؟
دکتر کریستی دی میسون، استادیار گوش و حلق و بینی در دانشکده پزشکی دانشگاه کارولینای شمالی، به لایو ساینس اظهار داشت: «زمانی که به شنا می روید یا حتی زمانیکه هدفون یا سمعک در گوشتان می گذارید، همه چیز در گوشتان گیر می کند. برای مثال، عرق بدن امکان دارد در گوش جاری و در آن حبس شود. وقتی شنا می کنید یا دوش می گیرید، معمولاً آب به سادگی به داخل و خارج گوشتان می رود، اما گاهی هم همان جا گیر می کند.»
آبی که وارد گوش می شود در مجرای گوش- گذرگاهی که قسمت بیرونی گوش را به پرده گوش متصل می کند- گیر می کند. این مجرا اغلب به شکل حرف اس انگلیسی (S) است، اما پیچش و انحنای آن در افراد مختلف کمی متفاوت می باشد.

به قول دی میسون، «اگر مجرای گوش کوچک تری داشته باشید، آب راحتتر در گوشتان می ماند. اما امکان دارد آب پشت جرم گوش هم گیر کند که معمولاً به توقف رشد باکتری ها کمک می نماید و گوش را به دنبال اچ (pH یا میزان اسیدی) سالم حدود ۵ تا ۵.۷ نگه می دارد».
اگر چنین شود، تجمع آب و از دست دادن جرم گوش سبب ایجاد محیط مرطوب و قلیایی تری می شود که رشد باکتری یا مخمر را باعث می شود. در نتیجه، وضعی به نام گوش شناگر یا اوتیت خارجی به وجود می آید که در آن مجرای گوش قرمز و متورم می شود. اوتیت خارجی همیشه به دلیل وجود آب در گوش نیست، اما این عامل خطر اصلی است.
دی میسون می گوید: «گوش شناگر عنوان جالبی است که برای عفونت مجرای گوش خارجی به کار می رود. این خطر برای شناگران پنج برابر بیشتر از غیر شناگران است، چونکه قرار گرفتن مکرر در معرض آب می تواند احتمال ملتهب شدن مجرای گوش را افزایش دهد.»

در صورت حبس شدن آب در گوش چه باید کرد؟
دی میسون سفارش می کند: «ساده ترین راه اینست که سشوار را روی درجه کم بگذارید و سپس به آرامی گوش را خشک کنید. همچنین، می توانید قطره های خشک کن بدون نسخه بخرید.»
وی در ادامه اضافه کرد: «اگر خیلی به شنا کردن علاقه دارید و متوجه شدید که مستعد عفونت گوشید، گوشیهای مخصوص شنا بخرید تا آب وارد گوشتان نشود.»
مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری های آمریکا استفاده از کلاه مخصوص شنا را هم برای پیشگیری از ورود آب به گوش هنگام شنا سفارش می کند.
این مرکز سفارش می کند بعد از شنا کردن یا دوش گرفتن، گوش ها را با حوله خشک و سر را به جلو و عقب خم کنید تا آب اضافی از گوش ها بیرون برود.
دی میسون تاکید می کند: «مهم است که بمحض تمام کردن شنا، آب را از گوش خارج کنید. هرچه آب مدت بیشتری در آنجا بماند، احتمال مبتلا شدن به عفونت باکتریایی یا قارچی بیشتر می شود.»
در صورت مشاهده علایم خفیف گوش شناگر، مانند خارش و قرمزی در مجرای گوش، یا ناراحتی که با کشیدن یا فشار دادن گوش خارجی بدتر می شود، به پزشک رجوع کنید.
4747منبع:

1402/07/24
08:04:08
5.0 / 5
258
تگهای خبر: باكتری , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
آزمایشگاه رادین