راهکار برخورد با کمبود شیرخشک، ارائه کارت ملی و سهمیه نیست مدیریت باید اصلاح گردد

راهکار برخورد با کمبود شیرخشک، ارائه کارت ملی و سهمیه نیست مدیریت باید اصلاح گردد

به گزارش آزمایشگاه رادین، روزنامه هم میهن به نقل از امین عینکچی، عضو انجمن داروخانه داران تهران نوشت: برای نظارت بر عرضه شیرخشک اعلام گردید که حتما عرضه شیرخشک با ارائه کد ملی همراه باشد و کد ملی علاوه بر بارکد هر قوطی شیرخشک عرضه شده وارد سامانه تیتک (سامانه ای تحت نظر وزارت بهداشت) شود. با توجه به این که این مراحل به مشکلات ما اضافه می کند ما و انجمن داروسازان به وزارت بهداشت اعلام کردیم که این مسیر درست نیست اما متاسفانه مسئولان این مساله را نپذیرفتند.


او اشاره کرد: ما امروز با کمبود شیرخشک مواجه هستیم. ممکنست یک مقام مسئول بگوید اگر به داروخانه سیزده آبان یا هلال احمر مراجعه کنید همه اقلام موجود است، دلیل این مساله آنست که به سبب وابستگی این داروخانه ها به وزارت بهداشت میزان بیشتری شیرخشک داده می شود اما این مساله نمی تواند نشانه آن باشد که همه داروخانه ها شیرخشک به میزان کافی دارند.
عینکچی با اشاره به تاکید دولت بر افزایش فرزندآوری اظهار داشت: «این تلاش ها در صورتی است که ما در دو زمینه تامین پوشک بچه و شیرخشک با مشکل مواجه هستیم. یک بچه با وزن متناسب قاعدتاً رو به رشد و یک قوطی شیرخشک تنها برای سه یا چهار روز او کافی است. بدین سبب شیوه فعلی توزیع شیرخشک مشکلی را حل نمی کند و مقطعی است. اگر همین میزان شیرخشک موجود در بازار با همین شیوه توزیع کفایت نکند چه باید کرد؟
این داروخانه دار با تاکید براینکه مسئولان می گویند تحریم دارویی نداشته ایم، اشاره کرد: «ممکن است در عرصه انتقال ارز و واریز پول مشکل وجود داشته باشد. به هر حال مشکلات فراتر از این است که تنها در عرصه تحریم بررسی شود. سوءمدیریت موضوع مهمی است. معتقدم کمبود شیرخشک تنها با تحریم مرتبط نیست. تنها مشکل درحوزه شیرخشک نیست. سیستم مدیریت ما درست نیست. از جانب دیگر قیمت ارز بالا رفته است و برای تامین دارو یا مواد اولیه شیرخشک ما نیاز داریم مسیرمان را هموار نماییم. اگر مسیر هموار نباشد افراد از ادامه کار منصرف می شوند و در بخش دیگری سرمایه گذاری می کنند. بدین سبب علاوه بر تحریم، قیمت ارز و سوءمدیریت نیز بر کمبود شیرخشک موثر هستند.

23302منبع:

1402/07/29
13:22:49
5.0 / 5
322
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین