کمبود این ویتامین سبب نفخ شکم می شود

کمبود این ویتامین سبب نفخ شکم می شود

به گزارش آزمایشگاه رادین، صدآنلاین نوشت: باآنکه مطالعاتی که نفخ را با کمبود ویتامین D مرتبط می کنند خیلی کم هستند اما برخی شواهد نشان داده است که سطوح پایین ویتامین D امکان دارد با بعضی از اختلالات گوارشی که نفخ علامت آن است، ارتباط داشته باشد.ویتامین D یکی از ویتامین های ضروریست که کمبود آن منجر به بروز مشکلات زیادی می شود اخیرا ارتباطی بین کمبود ویتامین D و نفخ هم پیدا شده است.

نفخ می تواند به علل مختلفی ایجاد شود و می تواند نشانه یک بیماری زمینه ای باشد. برخی افراد اعتقاد دارند که نفخ امکان دارد با کمبود ویتامین D ارتباط داشته باشد اما در بعضی موارد، نفخ امکان دارد ناشی از یک بیماری زمینه ای جدی تر باشد؛ ازاین رو اگر نفخ مداوم یا علایم دیگر را تجربه می کنید، مهم می باشد که به یک عرضه دهنده مراقبت های بهداشتی رجوع کنید.

باآنکه مطالعاتی که نفخ را با کمبود ویتامین D مرتبط می کنند خیلی کم هستند اما برخی شواهد نشان داده است که سطوح پایین ویتامین D امکان دارد با بعضی از اختلالات گوارشی که نفخ علامت آن است، ارتباط داشته باشد.

به گفته مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری (CDC)، بیماری التهابی روده (IBD) اصطلاحی است برای توصیف گروهی از دو اختلال التهابی مزمن (کولیت اولسراتیو و بیماری کرون) که بر دستگاه گوارش تاثیر می گذارند.

دکتر آشوین آنانتاکریشنان، متخصص گوارش توضیح داد: شیوع کمبود ویتامین دی در بیماری التهابی روده در مطالعات مختلف متفاوت می باشد اما به نظر می آید که حداقل در بعضی از مطالعات، ۶۰ تا ۷۰ درصد افراد مبتلا به بیماری التهابی روده سطح ویتامین D کافی نداشته باشند.

علاوه بر این، نتایج یک کارآزمایی تصادفی سازی و کنترل شده در سال ۲۰۱۶ نشان داد که بعد از افزایش مصرف ویتامین D، بهبود قابل توجهی در علایم افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) وجود داشت. سندرم روده تحریک پذیر یک بیماری شایع گوارشی است که معده و روده را تحت تأثیر قرار می دهد و با علائمی مانند درد شکم، نفخ، یبوست و اسهال مشخص می شود. گذشته از اختلالات گوارشی، عدم تحمل لاکتوز و گلوتن هم می تواند سبب نفخ، گاز و ناراحتی معده شود. زمانیکه بدن قادر به هضم صحیح برخی غذاها نباشد، می تواند منجر به نفخ شود.

همچنین یبوست می تواند سبب نفخ شود چونکه می تواند منجر به تجمع گاز و مدفوع در روده بزرگ شود. هنگامی که مدفوع برای مدت طولانی در روده بزرگ باقی می ماند، باکتری هایی که به صورت طبیعی در روده بزرگ زندگی می کنند می توانند آغاز به تجزیه مدفوع و تولید گاز کنند. به قول یکی ازپزشکان مرکز جان هاپکینز ایالات متحده، این گاز می تواند به نفخ کمک نماید. به قول کلینیک کلیولند ایالات متحده، تغییرات هورمونی همینطور می تواند سبب نفخ، بخصوص در زنان طی دوره قاعدگی شود.

به گفته این کلینیک، در بعضی موارد، نفخ امکان دارد ناشی از یک بیماری زمینه ای جدی تری مانند سرطان باشد ازاین رو اگر نفخ مداوم یا علایم دیگر را تجربه می کنید، مهم می باشد که به یک عرضه دهنده مراقبت های بهداشتی رجوع کنید.

۲۳۳۲۳۳منبع:

5.0 / <5
346
1402/08/01
08:13:05
X
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین