معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكی جهرم اعلام كرد؛

سهم بالای زنان جهرمی در مسمومیت با داروهای غیر مخدر

سهم بالای زنان جهرمی در مسمومیت با داروهای غیر مخدر

به گزارش آزمایشگاه رادین، معاون غذا و دارو دانشگاه پزشکی جهرم به سهم بالای زنان این شهرستان در مسمومیت با داروهای غیر مخدر اشاره نمود و اظهار داشت: این مسکن هابیشترین داروهایی بوده که افراد را روانه بیمارستان کرده است.نیکتا زبردست در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: مسکن های غیر مخدر، داروهای آرام بخش و ضد افسردگی از بیشترین داروهایی بوده که در نیم سال اول افراد را روانه بیمارستان کرده است.
وی ضمن اشاره به این که در ۶ ماه اول سال ۱۴۰۲ در جهرم، بیشترین موارد مسمومیت با تعداد ۴۷۳ نفر در ارتباط با گزیدگی بوده که بیشترین آن در ارتباط با گزیده شدن با عقرب است، اضافه کرد: پس از گزیدگی، بیشترین آمار مسمومیت ها به ترتیب در ارتباط با داروهای مخدر، مواد شیمیایی و مسمومیت با داروهای غیر مخدر است.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی جهرم بیان نمود: در مسمومیت با گزیدگی، داروهای مخدر و مواد شیمیایی، آقایان سهم بیشتری از خانم ها داشته اند اما در مسمومیت با داروهای غیر مخدر، آمار خانم ها بیشتر است.
به گفته وی در ۶ ماه گذشته، ۱۷۱ نفر گرفتار مسمومیت با داروهای مخدر و اعتیاد آور شده اند که مصرف متادون، ترامادول و تریاک به ترتیب بیشترین مسمومیت ها را به دنبال داشته است.
زبردست ضمن اشاره به مسمومیت ۱۵۲ نفر با مواد شیمایی در نیم سال اول سال جاری، بیان نمود: مسمومیت های شیمیایی شامل شوینده های خانگی، حشره کش ها، مونواکسید کربن، مواد نفتی، الکل، مرگ موش و قرص برنج است که بیشترین آن بخاطر مصرف الکل و استفاده از حشره کش ها و مواد شوینده بوده است.
وی در رابطه با مسمومیت های دارویی هم اظهار داشت: که در نیم سال اول سالجاری، ۹۰ مورد مسمومیت دارویی در بیمارستان های جهرم گزارش شده که ۳۳ مورد از این مسمومیت ها به صورت اتفاقی بوده است.
زبردست افزود: در این حوزه مسکن های غیر مخدر، داروهای آرام بخش و ضد افسردگی به ترتیب بیشترین عامل مسمومیت های دارویی بوده است.
به گفته وی مسکن های غیر مخدر مانند استامینوفن، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ژلوفن، دیکلوفناک، ناپروکسن و … و کورتون ها از داروهایی بوده که بیشترین مسمومیت های دارویی را بوجود آورده است.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی جهرم ضمن اشاره به این که بر مبنای آمارهای دریافت شده از بیمارستان های مرجع مسمومیت در کشور، مشاهده می شود که مسمومیت دارویی نخستین علت رفتن به بخش مسمومیت ها است، اظهار داشت: در بزرگسالان بیشترین داروهایی که منجر به بروز مسمومیت می شوند، داروهای مؤثر در بیماری های اعصاب و روان خصوصاً داروهای آرام بخش، ضد افسردگی و مسکن های غیر مخدر هستند.
زبردست ضمن اشاره به این که داروها یکی از خطرناک ترین عوامل مسمومیت زا در منازل هستند، اظهار داشت: ضمن اجتناب از مصرف خودسرانه داروها، باید توجه داشت مقادیر بالای بعضی از داروهای به ظاهر کم خطر، می توانند برای فرد خصوصاً کودکان و افراد مسن کشنده باشد.
به گفته وی بروز مسمومیت توسط بعضی از داروها هرچند امکان دارد منجر به مرگ نگردد ولی مقادیر بالای این داروها می توانند منجر به صدمات دائمی کبد و کلیه فرد مسموم شود.
زبردست با بیان این مطلب که مسمومیت با شوینده ها خطرآفرین است اظهار داشت: افراد اغلب اطلاع دقیقی از مدیریت بحران در زمان مسمومیت با این دسته ندارند و نخستین کاری که انجام می دهند القای استفراغ است که اشتباه ترین کار ممکن در مسمومیت با شوینده هاست و امکان صدمه شدید به مجاری دستگاه گوارش وجود دارد.


منبع:

1402/08/03
15:51:48
5.0 / 5
287
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
آزمایشگاه رادین