۳ خطر بزرگی که پوکی استخوان ایجاد می کند

۳ خطر بزرگی که پوکی استخوان ایجاد می کند

به گزارش آزمایشگاه رادین، بهداشت نیوز نوشت: موضوعی که در پوکی استخوان اهمیت بالایی دارد، اینست که این بیماری منجر به شکستگی استخوان ها در نواحی مختلف بدن می شود. یعنی مهم ترین پیامد این بیماری، شکستگی استخوان ها است که در نواحی لگن، ستون فقرات و مچ دست بیشتر از بقیه نواحی بدن رخ می دهد.شکستگی لگن، شدیدترین نوع شکستگی ناشی از پوکی استخوان به حساب می آید و بسیار خطرناک می باشد. خطرش آن قدر بالا است که از هر ۲ نفر مبتلا به شکستگی لگن، یک نفر می میرد.

پوکی استخوان یا استئوپروز (Osteoporosis)، یک بیماری خاموش است که علایم مشخص و بارزی ندارد و مختص دوره سالمندی است. این بیماری هم زنان را درگیر می کند و هم مردان را، اما در زنان به این علت که پس از یائسگی، هورمون های زنانه دیگر ترشح نمی شوند، شایع تر است.

پوکی استخوان در ایران شیوع بالایی دارد. تازه ترین آمار وزارت بهداشت حاکی از اینست که بیشتر از ۶۰ درصد افراد بالای ۵۰ سال در ایران درگیر این بیماری هستند. آماری نگران کننده که می گوید؛ از هر ۲ زن یک نفر و از هر ۴ مرد یک نفر در سنین بالای ۵۰ سال شکستگی ناشی از پوکی استخوان را تجربه می کنند. این آمار در میان افراد بالای ۷۰ سال، حدود ۸۰ درصد است؛ یعنی از هر ۵ فرد بالای ۷۰ سال، ۴ نفر پوکی استخوان دارند. این در شرایطی است که خیلی از زنان و مردان بالای ۷۰ سال کمترین آگاهی و اطلاعی در رابطه با این بیماری ندارند و حتی یک مرتبه هم برای سنجش تراکم استخوان اقدام نکرده اند!

موضوعی که در پوکی استخوان اهمیت بالایی دارد، اینست که این بیماری منجر به شکستگی استخوان ها در نواحی مختلف بدن می شود. یعنی مهم ترین پیامد این بیماری، شکستگی استخوان ها است که در نواحی لگن، ستون فقرات و مچ دست بیشتر از بقیه نواحی بدن رخ می دهد.

به قول آمارها شکستگی لگن، شدیدترین نوع شکستگی ناشی از پوکی استخوان در ایران شناخته می شود. چونکه ۲۰ تا ۵۰ درصد افرادی که گرفتار شکستگی لگن ناشی از پوکی استخوان می شوند، در همان ۶ ماه تا یک سال اولِ پس از شکستگی می میرند.

۳ عضو مهم بدن که زیاد گرفتار شکستگی می شوند

دکتر افشین استوار، رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در این رابطه توضیح می دهد: شکستگی استخوان ها ناشی از پوکی استخوان در هر استخوانِ بدن امکان دارد رخ دهد، اما در ۳ ناحیه بیشتر از بقیه رخ می دهد؛ مچ دست، مهره های ستون فقرات و لگن.

دکتر استوار می گوید: شکستگی لگن، شدیدترین نوع شکستگی ناشی از پوکی استخوان به حساب می آید و بسیار خطرناک می باشد. خطرش آن قدر بالا است که از هر ۲ نفر مبتلا به شکستگی لگن، یک نفر می میرد.

به قول استاد دانشگاه استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، ۲۰ تا ۵۰ درصد مرگ و میرهای ناشی از شکستگی لگن در همان ۶ ماه تا یک سال اولِ پس از شکستگی اتفاق می افتد. یعنی احتمال مرگ کسی که در یک سال اول پس از شکستگی لگن فوت کند، ۲۰ درصد است که آمار بسیار بالایی به حساب می آید.

دکتر استوار می گوید: نکته مهم دیگر اینست که شکستگی لگن منجر به ناتوانی زیادِ فرد می شود. حدود ۸۰ درصد این افراد پس از شکستگی دیگر نمی توانند به آن سطح تحرک و فعالیتهای بدنی پیش از شکستگی برگردند. ۵۰ درصد آنها برای راه رفتن حتما به عصا یا کمک دیگران نیازمند می شوند. اصلا یکی از علل مرگ فرد، همین ناتوان شدن در تحرک و فعالیت بدنی است.
خطرات شکستگی ستون فقرات؛ کوتاه شدن قد و خمیدگی قامت
یکی دیگر از ناحیه هایی که به دنبال مبتلا شدن به پوکی استخوان صدمه پذیر می شود، ستون فقرات است. دکتر استوار در اینباره می گوید: «یکی از عوارض شکستگی ستون فقرات ناشی از پوکی استخوان، کمردرد مزمن و ناتوان کننده است. کوتاهی قد هم یکی دیگر از تبعات آن است. چونکه شکستگی یک یا چند مهره سبب کاهش ارتفاع ستون فقرات می شود. شکستن مهره ها علاوه بر کوتاهی قد، در بعضی از موارد منجر به خمیدگی قامت فرد هم می شود.

به قول رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، از هر ۲ مورد شکستگی مهره ها، یک مورد توسط فرد تشخیص داده نمی شود و ازاین رو پیگیری هم نمی گردد. درحالی که اگر فردی گرفتار ضربه ای ناگهانی در لگن یا ستون فقرات شد، حتما باید به پزشک رجوع کند تا چک شود که شکستگی اتفاق افتاده یا نه.

۲۳۳۲۳۳


5.0 / <5
328
1402/08/21
08:44:55
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , پزشكی
X
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین