در طول روز اصلا نخوابید!

در طول روز اصلا نخوابید!

به گزارش آزمایشگاه رادین، ایسنا نوشت: یک پژوهشگر و درمانگر اختلالات خواب ضمن اشاره به صدمه های بسیار خواب روزانه برای سلامت بدن، از تمام افراد و بخصوص کارمندان خواست پس از برگشت از سر کار نخوابند.دکتر علی زکی ئی با اشاره به اینکه بدن یک ساعت بیولوژیک داشته که فعالیتهای خویش را بر مبنای آن تنظیم می کند، اظهار داشت: این ساعت بیولوژیک خویش را با تابش نورخوشید وفق داده و بر مبنای آن ترشح هورمون های بدن را تنظیم می کند. ازاین رو هرگونه جابجایی در ساعت خواب افراد، بدن را گرفتار اشتباه کرده و باعث اختلال در ترشح هورمون های بدن می شود.

زکی ئی با مضر دانستن خواب روزانه اظهار داشت: خواب فقط مختص شب است و در طول مدت خواب شبانه هورمون های مورد نیاز ترشح می شود و اگر فردی در طول روز بخوابد بدن به تصور این که شب شده دستور ترشح هورمون داده و این امر مشکلاتی برای بدن بوجود می آورد.

وی اضافه کرد: تحقیقات بسیاری مضر بودن خواب روزانه را تایید کرده و این خواب می تواند صدمه هایی برای بدن به همراه داشته باشد که همچون آن میتوان به اختلال در ترشح هورمون های بدن، ایجاد اشکال در ضربان قلب، ضعیف شدن سیستم ایمنی و افزایش احتمال مبتلا شدن به انواع سرطان اشاره نمود.

این پژوهشگر اختلالات خواب اظهار داشت: متاسفانه بسیار شایع شده که افراد و بخصوص کارمندان پس از برگشت از سرکار و آمدن به خانه سریعا می خوابند، در صورتیکه این خواب روزانه بسیار برای آنها مضر است و می تواند در کوتاه مدت آنها را پرخاشگر و بدخلق کرده و در بلندمدت مبتلا شدن به بیماری های مختلف را رقم بزند.

زکی ئی اظهار داشت: در متون گذشته هم هیچگاه صحبت از"خواب روزانه" نشده و فقط از "چرت روزانه" صبحت به میان آمده چیزی شبیه خواب "قیلوله" که پیش از ظهر و به مدت چند دقیقه است و فرد وارد خواب عمیق نمی شود.

وی اضافه کرد: افرادی که در طول روز و بخصوص ظهر و بعدازظهر می خوابند، وقتی بلند می شوند حتی خاطرشان نیست که چه ساعتی از شبانه روز است و برای چند لحظه ای گیج و منگ هستند که این ها همه علایم اخطار دهنده از جانب مغز است که نشان داده است ساعت بیولوژیک بدن به هم ریخته است.

زکی ئی اظهار داشت: برخی افراد تصور می کنند این که هشت ساعت در طول شبانه روز بخوابند کافی است و مهم نیست چه زمانی بخوابند. به طور مثال تقسیم بندی می کنند که شش ساعت شب خوابیدم و دو ساعت هم روز بخوابم که مجموعا هشت ساعت شود. درحالیکه خواب روز حتی اگر چند ساعت باشد به هیچ وجه جایگزین یک ساعت خواب شب هم نمی شود و علاوه بر این با صدمه هایی برای بدن همراه می باشد.
بیشتر بخوانید: پیاده روی رو به عقب برای بدن مفیدتر است یا روبه جلو؟/ پاسخ یک متخصص
۲۳۳۲۳۶منبع:

1402/09/06
13:50:48
5.0 / 5
308
تگهای خبر: بیماری , درمان , سرطان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین