شوخی های مرگبار با اورژانس

شوخی های مرگبار با اورژانس

به گزارش آزمایشگاه رادین، همشهری آنلاین نوشت: فوت می کنند، می خندند، سفارش خرید می دهند، از حال بد حیوان خانگی شان می گویند، آدرس غلط می دهند و بعضی ها هم از دادن فحش و ناسزا دریغ نمی کنند.


مزاحمان تلفنی که با آمدن فناوری های نوین گمان می کردیم، نسل شان منقرض شده است، هنوز وجود و همچنان به کارشان اصرار دارند، بخصوص کسانی که تلفن را برمی دارند و شماره سه رقمی یکی از مراکز امدادی را می گیرند تا چند دقیقه ای را به خیال خام خودشان خوش بگذرانند. اما هزینه شوخی با سازمان های امدادی بالاست؛ چیزی مثل از دست رفتن زمان طلایی نجات یک بیماریا سوختن و مرگ آدم ها در بین آتش و دود.
اورژانس یکی از مراکزی است که مزاحم تلفنی زیادی دارد؛ بنابر آمار مرکز اورژانس استان تهران، در ۸ ماه نخست همین سال جاری، اورژانس تهران ۶۹ هزارو ۷۶۰ مورد تماس تلفنی مزاحم از ۲۱هزار خط تلفن داشته است. جالب این که فقط از یک خط تلفن، ۸هزار تماس مزاحم ثبت شده است. یعنی یک نفر نه به اشتباه، که به عمد ۸ هزار بار شماره اورژانس را گرفته که مزه بریزد! واقعا این آدم کیست که اینقدر وقت اضافه دارد و کارش مزاحمت ایجاد کردن برای اورژانس است؟ کاش این وقت را می گذاشت و با یک پزشک در رابطه با بیماری اش صحبت می کرد تا جان باقی افراد را که نیاز فوری به اورژانس دارند و گاها پشت خط این قبیل مزاحم تلفنی ها می مانند به خطر نیندازد.
این نکته هم قابل توجه است که در سالهای اخیر شماره تلفن تماس گیرنده در سامانه مراکز امدادی مثل اورژانس و آتش نشانی ثبت و نشانی محل مزاحمانی که به صورت پی در پی با این سازمان ها تماس می گیرند شناسایی می شود و دستگاههای قضایی با آنها برخورد می کند، بنابراین آمار مزاحمت های تلفنی نسبت به سالهای گذشته کاسته شده است؛ با این وجود همچنان مزاحمت های تلفنی یکی از چالش های اساسی نیروهای امدادی است و به نظر می آید که باید قانون سفت و سخت تری برای این افراد اعمال شود، چون که بیشتر قوانین، قدیمی هستند و بازدارنگی ضعیفی دارند.
ضمن این که کارشناسان اجتماعی معتقدند که بیشتر مزاحمان شماره های اضطراری، نوجوانانی هستند که به بهانه نداشتن تفریح با تشکیل مزاحمت برای این سازمان ها خویش را سرگرم می کنند. ازاین رو باید بعد از اهمیت توجه به بُعدشناختی و توجیهی که نیازمند آموزش از جانب خانواده و مدرسه است، برای اوقات فراغت نوجوانان و هدایت آنها به سمت فعالیتهای ورزشی و هنری و تفریحات سالم برنامه ریزی کرد.
۲۳۳۲۳۳منبع:

1402/09/12
09:26:17
5.0 / 5
379
تگهای خبر: آموزش , امداد , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین