علایم شایع حمله قلبی در زنان

علایم شایع حمله قلبی در زنان

به گزارش آزمایشگاه رادین، ایسنا نوشت: نشانه های حمله قلبی در زنان و مردان می تواند متفاوت باشد. البته افراد از هر جنسیتی با علامت های بارزی مانند درد قفسه سینه مواجه می شوند اما احتمال می رود که هنگام بروز حمله قلبی، زنان بیشتر با علائمی چون خستگی، سوء هاضمه و سایر عوارض مواجه شوند. افزون بر این، درد قفسه سینه در زنان با مردان متفاوت می باشد.سایت تخصصی «وری ول هلث» در این مطلب به برخی نشانه های شایع حمله قلبی در زنان اشاره کرده که به شرح زیر است:

نشانه های حمله قلبی در زنان که نباید نادیده گرفت

متخصصان امور بهداشت و پزشکی به نشانه های مشابهی در زنان و مردان مبتلا به حمله قلبی اشاره می کنند. با این وجود، در زنان نشانه های بیشتری وجود دارد که شایع تر است.

درد قفسه سینه

البته احتمال حمله قلبی بدون درد قفسه سینه وجود دارد. این درد ممکنست علاوه بر قفسه سینه در قسمت بالای شکم نیز حس گردد. در زنان، احساس سنگینی شایع تر است و اغلب آنها می گویند که انگار فیلی روی قفسه سینه شان نشسته است.

پوست عرق کرده و مرطوب، سرگیجه، خستگی مفرط، غش کردن، حالت تهوع یا استفراغ، درد در فک، گردن یا قسمت بالای کمر و تنگی نفس از دیگر نشانه های حمله قلبی در زنان است.

نشانه های حمله قلبی ممکنست چند دقیقه یا چند ساعت طول بکشد. اگر با کسی باشید که علامت های حمله قلبی را بروز می دهد، باید فورا با اورژانس تماس بگیرید. حتی اگر کاملا مطمئن نیستید که حمله قلبی رخ داده است، بهتر است به متخصصان درمانی اطلاع دهید.

تفاوت حمله قلبی و ایست قلبی

حمله قلبی و ایست قلبی یکسان نیستند. حمله قلبی زمانی رخ می دهد که جریان خون به قلب مسدود می شود اما ایست قلبی کاهش ناگهانی عملکرد قلب در پمپاژ خون است. گاهی اوقات، حمله قلبی به ایست قلبی منجر می شود. همچنین، گاهی در دوره نقاهت بعد از حمله قلبی، ایست قلبی رخ می دهد.

علامت های ایست قلبی عبارتند از:

- احساس افتادن یا از حال رفتن

- ناتوانی در تنفس یا به نفس نفس افتادن برای هوا گرفتن

- از میان رفتن نبض

- واکنش نشان ندادن به لمس و تکان دادن بدن یا صدای فریاد اطرافیان

اگر کسی در اطرافتان گرفتار ایست قلبی شد، فورا با اورژانش تماس بگیرید یا اگر با شیوه احیای قلبی-ریوی آشنایید، دست به کار شوید.

نشانه های حمله قلبی در زنان

علاوه بر نشانه های رایج در حمله قلبی که در بالا عنوان شد، علامت های خاصی هم دراین زمینه وجود دارد.

حمله قلبی خاموش

حمله قلبی خاموش، نوعی حمله قلبی با نشانه های کم یا حتی بدون علامت و نشانه است. طبق بررسی ها، از میان ۸۰۵ هزار فرد مبتلا به حمله قلبی، ۱۷۰ هزار مورد حمله قلبی خاموش است.

بر اساس گزارش ایندیپندنت، در حمله قلبی خاموش ممکنست فرد تا آن زمان که به دلیلهای دیگر به پزشک رجوع می کند، متوجه حمله قبلی نشود. بطورمثال در مواردی فرد گرفتار این حالت شود که انگار شرایط جسمانی اش مانند مواقع معمول نیست یا خستگی بیش از حد حس کند و سپس با رجوع به متخصص به سبب اصلی مشکل که احتمالاً رخ دادن حمله قلبی است، پی ببرد.

در برخی موارد نیز فرد ممکنست از هفته ها قبل به مشکلات و عارضه هایی مانند آنفلوآنزا، سوء هاضمه، کشیدگی عضلانی در قفسه سینه یا بالای کمر یا فک یا قسمت بالایی پشت یا بازوها گرفتار باشد.

حمله قلبی خاموش فقط زمانی تشخیص داده می شود که تصویربرداری ام آرآی یا نوار قلب یا سایر آزمایش های مشابه صورت گیرد.

حمله قلبی خاموش به اندازه حمله قلبی آشکار خطرناکست.

حمله قلبی کوچک

حمله قلبی کوچک هم به اندازه حمله قلبی عادی خطرناکست و همان علامت ها و نشانه های حمله قلبی رایج را شامل می شود، از جمله:

- درد یا فشار قفسه سینه

- سرگیجه

- تعرق زیاد

- حالت تهوع

- تنگی نفس

- گرفتگی و تنگی خودبه خودی عروق کرونر (بدون علت جانبی دیگر)

یکی از دلیلهای حمله های قلبی که بیشتر در زنان خصوصاً زنان جوان، شایع است، گرفتگی و تنگی خودبه خودی عروق کرونر یا اس سی ای دی (SCAD) است. شریان ها خون را به قلب می رسانند. وقتی اس سی ای دی رخ می دهد، در لایه های یک یا چند شریان، پارگی پدید می آید. با بوجودآوردن پارگی، لخته خون تشکیل می شود. هر یک از این عوامل، جریان خون را به قلب مختل می کند و سبب حمله قلبی می شود.

اس سی ای دی علت اصلی حمله های قلبی در زنان ۵۰ ساله یا کمتر و نیز در افراد حامله و کسانی است که تازه زایمان کرده اند. نشانه ها و عوارض حمله قلبی ناشی از اس سی ای دی نیز مشابه علامت های سایر انواع حمله های قلبی است که عبارتند از:

- درد یا فشار قفسه سینه

- سرگیجه

- تعرق شدید

- حالت تهوع

- درد در بازو، فک یا قسمت بالای کمر

- تنگی نفس
بیشتر بخوانید: حمله قلبی خاموش چگونه رخ می دهد؟
۴۷۲۳۶


1402/09/21
13:31:26
5.0 / 5
249
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , پزشكی , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین