گزارش محققان فنلاندی؛

کودکان چاق با مشکل قلبی در جوانی روبرو هستند

کودکان چاق با مشکل قلبی در جوانی روبرو هستند

آزمایشگاه رادین: به گزارش آزمایشگاه رادین، یک مطالعه جدید نشان داده است ساعت ها نشستن در مقابل تلویزیون یا خیره شدن به صفحه نمایشگر تلفن در کودکی می تواند سلامت قلب را چند دهه بعد به خطر اندازد.به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، محققان فنلاندی می گویند کودکانی که به طور عمده بی تحرک هستند، به جوانانی تبدیل می شوند که با کلسترول بالا و سایر مشکلات سلامتی دست و پنجه نرم می کنند.
دکتر «اندرو آگباجه»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه فنلاند شرقی، در بیانیه خبری اظهار داشت: «مطالعه ما نشان داده است که افزایش زمان بی تحرکی در دوران کودکی امکان دارد در دو سوم افزایش کل کلسترول افراد پیش از اواسط بیست سالگی دخیل باشد.»
آگباجه می گوید: «این مساله نشان داده است که بی تحرکی دوران کودکی امکان دارد یک عامل خطر اصلی برای افزایش کلسترول و متعاقب آن حمله قلبی یا سکته زودرس در اواسط چهل سالگی باشد.»
در این مطالعه، به کودکان ۱۱ ساله ردیاب های فعالیت تعبیه شد و همینطور به صورت مرتب سطح کلسترول آنها بررسی گردید. سپس سلامت آنها به مدت ۱۳ سال مورد پیگیری قرار|گرفت.
یکی از یافته های اصلی: بچه های کم تحرک با بالا رفتن سن، بیشتر کم تحرک تر می شوند. متوسط زمان بی تحرکی از ۶ ساعت در روز در دوران کودکی به ۹ ساعت در روز افزایش پیدا کرده بود.
گروه تحقیق پی برد این کمبود فعالیت بدنی سبب افزایش ۷۰ درصدی کلسترول در همان دوره زمانی شد.
فعالیت بدنی سبک از حدود ۶ ساعت در روز در دوران کودکی به نصف آن در بزرگسالی کاهش پیدا کرد.
فعالیت بدنی متوسط تا شدید، به صورت متوسط ۵۰ دقیقه در روز، نسبتاً ثابت ماند. به نظر می آید این نوع فعالیت با کاهش کلسترول کل مرتبط می باشد، اما تنها در صورتیکه فرد بتواند از چاقی هم جلوگیری نماید.
آگباجه اظهار داشت: «درگیر شدن در فعالیت بدنی سبک به مدت ۳ تا ۴ ساعت در روز امکان دارد راهی مؤثر برای کاهش کلسترول بالا و پیشگیری از مشکلات سلامت قلب در آینده باشد.»

1402/09/27
12:09:29
5.0 / 5
296
تگهای خبر: سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین