اخطار شیوع فزاینده سویه جدید کرونا در این کشور

اخطار شیوع فزاینده سویه جدید کرونا در این کشور

به گزارش آزمایشگاه رادین، ایسنا به نقل از شبکه تلویزیون ملی ژاپن نوشت: متخصصان ژاپنی می گویند زیرسویه جدید ویروس کرونا معروف به JN.۱ که گمان می رود توانایی بیشتری برای عبور از سیستم ایمنی بدن انسان داشته باشد به صورت فزاینده ای درحال تبدیل به سویه غالب در سرتاسر این کشور است.«موسسه ملی بیماری های واگیردار» ژاپن در همین رابطه اعلام نمود: برآورد می شود ۳۱ درصد از کل موارد کرونایی که در هفته جاری تشخیص داده شده اند، از سویه JN.۱ باشند که بشدت نسبت به رقم ۱۱.۶ درصد در ارتباط با هفته منتهی به ۳ دسامبر بالاتر است.

JN.۱ در واقع زیرسویه ای از نسخه ویروسی امیکرون است. این زیرسویه به تازگی به سرعت در سراسر دنیا شیوع پیدا کرده و سازمان جهانی بهداشت هفته گذشته آنرا یک «سویه تحت نظر» معرفی نمود.

سازمان جهانی بهداشت می گوید امکان دارد قابلیت این ویروس برای عبور از سیستم ایمنی بدن ارتقاء پیدا کرده باشد اما خطر تشدید بیماری بر اثر مبتلا شدن به آن هنوز پایین است.

این سازمان همینطور در آخرین بیانیه مطبوعاتی خود از افزایش ۵۲ درصدی موارد مبتلا شدن به کرونا در جهان طی ۴ هفته منتهی به شنبه گذشته اطلاع داده بود.

سازمان جهانی بهداشت اعلام نمود: تعداد موارد جدید مبتلا شدن به کووید۱۹ در این بازه زمانی ۵۲ درصد افزایش پیدا کرده و بیشتر از ۸۵۰ هزار مورد جدید در این دوره در سراسر دنیا گزارش شده است. همینطور تعداد مرگ و میرهای جدید نسبت به دوره ۲۸ روزه پیش از آن، ۸ درصد کاسته شده و در مجموع بیشتر از ۳۰۰۰ فوتی جدید ناشی از این بیماری گزارش شده است.

در آمریکا هم «مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری ها» (CDC) گزارش کرده که سویه JN.۱ کرونا به صورت تخمینی ۴۴ درصد از موارد جدید کرونایی که طی دو هفته منتهی به ۲۳ دسامبر گزارش شده اند را تشکیل می دهد. این رقم حدود ۲۰ واحد درصد نسبت به دو هفته قبل از آن بالاتر است.

سازمان جهانی بهداشت می گوید این سویه تا ۱۶ دسامبر در ۴۱ کشور همچون فرانسه، سنگاپور، بریتانیا و سوئد گزارش شده است.

پروفسور «هامادا آتسوئو»، استاد دانشگاه پزشکی توکیو می گوید: در بعضی کشورهایی که سویه JN.۱ در آنها بیشتر غالب شده، شیوع کرونا حالا سریع تر شده است.

هامادا از مردم در ژاپن می خواهد به صورت کامل اقدامات پیشگیرانه و مراقبت های بهداشتی ضروری را در مقابله با بیماری های ویروسی انجام دهند.

به گزارش ایسنا، از تاریخ ۱۸ دسامبر ۲۰۲۳، سویه JN.۱ کرونا به علت شیوع سریع در جهان بعنوان سویه تحت نظر طبقه بندی شده است.

بر اساس شواهد موجود، خطر بهداشت عمومی جهانی ناشی از JN.۱ هم اکنون کم ارزیابی می شود. علیرغم این با شروع زمستان در نیمکره شمالی، JN.۱ می تواند بار عفونت های تنفسی را در خیلی از کشورها افزایش دهد.

متخصصان می گویند واکسن های فعلی در مقابل بیماری های شدید و مرگ ناشی از JN.۱ و سایر انواع در گردش سارس-کوو-۲، ویروسی که سبب بیماری کووید۱۹ می شود، موثر هستند.

با این حال کووید۱۹ تنها بیماری تنفسی در گردش نیست و موارد مبتلا شدن به آنفلوآنزا، ویروس سینسیشیال تنفسی یا RSV و ذات الریه شایع دوران کودکی هم در بعضی کشورها درحال افزایش هستند.

سازمان جهانی بهداشت به مردم سفارش می کند که با استفاده از تمام ابزارهای موجود، اقداماتی را برای پیشگیری از عفونت ها و بیماری های شدید انجام دهند. این موارد شامل استفاده از ماسک در مکانهای شلوغ، بسته یا دارای تهویه ضعیف، حفظ فاصله از دیگران، رعایت آداب تنفسی (پوشاندن صورت هنگام سرفه و عطسه)، شستن مرتب دست ها و انجام آزمایش در صورت داشتن علایم بیماری است.

۲۳۳۲۳۳


1402/10/09
13:52:41
5.0 / 5
362
تگهای خبر: ابزار , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین