تایید یك فاكتور خطرزای جدید در بروز دیابت نوع ۲

تایید یك فاكتور خطرزای جدید در بروز دیابت نوع ۲

آزمایشگاه رادین: پزشكان در مطالعه ای جدید بی خوابی را بعنوان فاكتور خطرزای جدید در مبتلاشدن به بیماری دیابت نوع دو شناسایی نمودند.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، در این بررسی برای نخستین بار بیخوابی بعنوان فاکتور خطرزای در رابطه با افزایش ریسک مبتلا شدن به دیابت نوع دو ارائه شد. در این مطالعه ۳۴ فاکتور شناسایی شد که تصور می شود امکان دارد در افزایش یا کاهش خطر مبتلا شدن به این بیماری نقش داشته باشند. همینطور ۲۱ فاکتور دیگر ارائه شد که می توانند خطرزا باشند اما شواهد قوی در مورد آنها وجود ندارد.
در این بررسی متخصصان سوئدی از تکنیکی معروف به MR استفاده کردند که متغیرهای ژنتیکی را بعنوان آزمایش طبیعی به منظور بررسی رابطه علّی بین شاخص های خطرزای اصلاح پذیر و نتایج سلامت در داده های مشاهده ای به کار می گیرد.
در این بررسی متخصصان به شواهدی از رابطه علّی بین ۳۴ فاکتور (۱۹ فاکتور خطرزا و ۱۵ فاکتور حفاظتی) و بیماری دیابت نوع دو، دست پیدا کردند. برهمین اساس معلوم شد که "بی خوابی فاکتور خطرزای جدیدی" است بگونه ای که افراد مبتلا به بی خوابی ۱۷ درصد بیشتر از دیگر افراد در معرض مبتلا شدن به دیابت نوع دو هستند.
به گزارش مدیکال اکسپرس، همینطور افسردگی، فشار خون سیستولیک، استعمال سیگار، مصرف قهوه (کافئین)، شاخص توده بدنی در دوران کودکی و بزرگسالی و هم درصد چربی بدن، برخی دیگر از شاخص های خطرزا در بروز بیماری دیابت نوع دو هستند.
منبع:

5.0 / <5
1902
1399/06/19
13:17:59
تگهای خبر: بیماری , پزشك , حفاظت , ژنتیك
X
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین