رئیس جمعیت هلال احمر:

واكسن آنفلوآنزا از شروع مهرماه توزیع می شود

واكسن آنفلوآنزا از شروع مهرماه توزیع می شود

رئیس جمعیت هلال احمر اظهار داشت: باتوجه به همزمانی شیوع ویروس كرونا و آنفلوآنزا در پاییز و زمستان امسال، وزارت بهداشت می خواهد شانزده میلیون دوز واكسن آنفلوآنزا وارد كشور كند كه از این مقدار، هلال احمر وظیفه خرید و تامین دو میلیون دوز واكسن را برعهده دارد و هفته آینده واكسن خریداری شده از طرف هلال احمر به كشور وارد می شود.


به گزارش شامگاه یکشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ کریم همتی در یک برنامه تلویزیونی، با تشریح اقدامات هلال احمر در زمینه خرید، تامین و واردات واکسن آنفلوآنزا، اجرای طرح نذر آب3 در استان های گرفتار تنش آبی و همین طور آمادگی هلال احمر برای مواجهه با انواع حوادث از حیث تامین اقلام انبارهای امدادی پرداخت.
همتی اضافه کرد: طبق پروتکل وزارت بهداشت، توزیع واکسن ها از شروع مهرماه شروع می شود. علاوه بر این 2 میلیون دوز، هلال احمر هم اکنون 150 هزار دوز واکسن آنفلوآنزا در اختیار دارد که منتظر مجوز وزارت بهداشت برای توزیع این واکسن ها هستیم.
رئیس جمعیت هلال احمر همین طور اشاره کرد: امیدواریم با تدابیر اندیشیده شده کسانی که واکسن آنفلوآنزا را از هلال احمر خریداری می کنند در مراکز در نظر گرفته شده از طرف این جمعیت، تزریق آنرا انجام دهند تا امکان هیچگونه سوءاستفاده برای دلالان این واکسن در بازار آزاد باقی نماند.
همتی با اشاره به شیوع بالای آنفلوآنزا در سال گذشته، اضافه کرد: پیش بینی ها این است که باتوجه به همزمانی و تقارن شیوع ویروس کرونا و آنفلوآنزا، درخواست و تقاضا برای دریافت و خرید واکسن نسبت به سال های قبل بیشتر باشد، بدین سبب انتظار این است کسانی که مشکلات خاص و زمینه ای ندارند برای خرید و تزریق این واکسن عجله نکنند چونکه اولویت خرید، با سالمندان، زنان باردار، کودکان و بیماران است.
**نظارت کامل وزارت بهداشت بر خرید نوع واکسن و نحوه توزیع آن
وی با اعلان اینکه بهترین زمان تزریق واکسن مهرماه است، اشاره کرد: وزارت بهداشت نظارت کامل بر نوع کالا و نحوه توزیع واکسن ها را برعهده دارد اما درخواست ما از سازمان غذا و دارو این بوده که سهمیه ای از واکسن ها برای توزیع در داروخانه های هلال احمر در سراسر کشور در نظر گرفته شود.
رئیس جمعیت هلال احمر قیمت واکسن های خریداری شده با ارز دولتی را که شامل واکسن های آلمانی، فرانسوی و کانادایی است بین 5.9 تا 7 یورو اعلام نمود و اضافه کرد: اگر تقاضا برای واکسن آنفلوآنزا بیشتر باشد و این 16 میلیون دوز کفایت نکند مجبور خواهیم بود با ارز آزاد باردیگر واکسن وارد کشور نماییم.
**طرح نذر آب چرا و چگونه اجرا می شود؟
همتی در ادامه به تشریح روند اجرای طرح "نذر آب" هلال احمر برای سومین سال متوالی و در چهار استان گرفتار تنش های آبی پرداخت و اظهار داشت: طرح نذر آب در 2 سال قبل در 19 شهرستان گرفتار تنش های آبی اجرا شده بود اما باتوجه به بارش ها در سال قبل و همین طور فعالیت ها و خدمات زیربنایی هلال احمر به کمک خیرین در این مناطق، امسال طرح نذر آب 3 در 12 شهرستان (6 شهرستان در سیستان و بلوچستان، 3 شهرستان در خراسان جنوبی، یک شهرستان در کرمان و 2 شهرستان نیز در استان هرمزگان) به اجرا درآمده که تا 16 مهرماه هم اجرای طرح ادامه خواهد داشت.
رئیس جمعیت هلال احمر اضافه کرد: در این طرح از ظرفیت 12 استان بعنوان استان های معین و 12 استان هم بعنوان استان های پشتیبان برای خدمات دهی در شهرستان های گرفتار تنش های آبی استفاده شده و 1000 داوطلب جمعیت برای خدمات رسانی در طرح با هلال احمر همکاری دارند.
مچنین خیرین نیز 10 میلیارد تومان تابحال برای اجرای این طرح کمک کرده اند که کمک های خیرین شامل لوله کشی از منابع تا شبکه توزیع، تهیه دبه های حمل آب، تانکرهای آب و نظایر آن بوده است.
همتی در ادامه اظهار داشت: همزمان با کوشش برای رفع تنش های آبی در این مناطق، تیم های پزشکان داوطلب هلال احمر که شامل 170 پزشک متخصص و فوق تخصص می شود در این 12 شهرستان حضور پیدا می کنند و ویزیت اهالی و همین طور توزیع داروی رایگان در داروخانه هایی که در نظر گرفته شده در این مناطق محروم انجام می شود.
**بخش عمده خدمات هلال در طرح نذر آب، خدمات حمایتی است
وی اشاره کرد: بخش عمده خدمات هلال احمر با همراهی خیرین در طرح نذر آب 3، کارهای حمایتی است که شامل تامین لوازم تحریر برای کودکان محروم، تهیه بسته های غذایی یک ماهه، 72 ساعته و.. و توزیع اقلام زیستی همچون پتو میان کپرنشینان می شود.
**خیرین در کمک به محرومان هلال احمر را تنها نگذارند
رئیس جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه این طرح بسیار باارزش است چونکه مردم می دانند ما به یاد آنها و در کنارشان هستیم، اضافه کرد: شرایط زندگی در بعضی مناطق استان سیستان و بلوچستان اصلا قابل تصور نیست. مردم این مناطق گاهی 15 لیتر روزانه آب در اختیار دارند که شرایط زندگی را بسیار پیچیده و سخت می کند. بدین سبب از خیرین و کسانی که توانایی تامین لوله های آب، تانکرهای آب، وسیله ای برای حمل آب به این مناطق، لوازم تحریر و نظایر آن دارند، انتظار داریم که هلال احمر را تنها نگذارند و کمک کنند تا بار بیشتری از روی دوش مردم محروم این مناطق برداریم.
**وضعیت موجودی انبارهای امدادی هلال احمر
رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه این گفت و گو و در پاسخ به این پرسش که هم اکنون وضعیت موجودی انبارهای امدادی هلال احمر برای مواجهه با بحران های احتمالی چگونه است، اظهار داشت: در شروع کار بنده در هلال احمر، به سبب وقوع حوادث مختلف و متنوعی همچون سیل و زلزله در کشور در سال های اخیر، موجودی انبارهای هلال احمر مناسب نبود که در گزارشی این وضعیت را به رئیس جمهور اعلام کردیم و در مرحله اول 250 میلیارد تومان برای تامین اقلام امدادی مورد نیاز انبارها دریافت کردیم. این میزان حدود 20 درصد از نیازهای ما را برآورده کرده اما طبق قول سازمان برنامه و بودجه، با دریافت 50 درصد از اعتبارات لازم در مهرماه و آبان ماه، هلال احمر برای مواجهه با حوادث احتمالی بیشتر از 50 درصد آمادگی خواهد داشت.
همتی، تعمیر بالگردهای امدادی هلال احمر که زمین گیر شده اند، تامین چادرهای امدادی برای دپو در انبارهای هلال احمر و توزیع اقلام امدادی در محیط را همچون اقدامات هلال احمر جهت آمادگی برای مواجهه با انواع حوادث برشمرد.
**افتتاح 1400 خانه هلال در سراسر کشور
رئیس جمعیت هلال احمر همین طور با اشاره به اینکه از سال 94 راه اندازی خانه های هلال برای ارتقای تاب آوری جامعه و توانمندی مردم برای مواجهه با انواع حوادث کلید خورده اما به دلایلی متوقف شده بود، اضافه کرد: با پیگیری های انجام شده بویژه از طرف رئیس جمهور، در هفته جاری 1400 خانه هلال در سراسر کشور افتتاح می گردد. در این طرح؛ اقلام امدادی لازم و همین طور آموزش های همگانی در اختیار داوطلبان هلال احمر قرار می گیرد تا در موقع بروز حوادث بتوانند امدادرسانی های اولیه را تا رسیدن نیروهای امدادی برعهده بگیرند.
همتی در پاسخ به اینکه آیا هلال احمر با کمبود نیروی امدادی مواجه می باشد نیز اظهار داشت: 2 میلیون امدادگر و داوطلب در سراسر کشور با هلال احمر همکاری دارند که از این مقدار 650 هزار نفر، نیروی پابه کار بوده و همیشه با هلال احمر همکاری دارند. ما امیدواریم با همکاری دولت و برای نگهداشت این داوطلبان بتوانیم برنامه های تشویقی همچون استخدام و بیمه داشته باشیم تا انگیزه خدمت در این داوطلبان از بین نرود.
وی در آخر با تقدیر از خدمات و زحمات نجاتگران، امدادگران، داوطلبان و جوانان هلال احمر اشاره کرد: اگر همیشه از خدمات شبانه روزی، ایثارگرانه و بی منت این داوطلبان تقدیر و تشکر نماییم باز هم کافی نخواهد بود.1399/06/26
11:43:13
5.0 / 5
1665
تگهای خبر: آموزش , امداد , بهداشت , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین