معزی:

اسلام دین اخلاق و صفات برجسته انسانی است

اسلام دین اخلاق و صفات برجسته انسانی است

نماینده رهبر معظم انقلاب در جمعیت هلال احمر با تاكید بر جنبه اخلاق و رحمت در سیره پیامبر اكرم(ص) اظهار داشت: اسلام دین اخلاق و صفات برجسته انسانی است.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی حوزه نمایندگی ولی فقیه در جمعیت هلال احمر، حجت الاسلام و المسلمین عبدالحسین معزی در نشست ویدیو کنفرانسی با مسئولان دفاتر حوزه نمایندگی ولی فقیه در جمعیت هلال احمر، ضمن مرور مهمترین سرفصل های کاری دفاتر در استانها و با اشاره به شرایط کنونی جامعه و هلال احمر، بر اخلاق مداری و تاسی به سیره نبوی در مهربانی و حسن خلق اصرار کرد.
وی ضمن تبریک و تهنیت فرارسیدن هفته وحدت و میلاد فرخنده و خجسته پیامبر اسلام (ص) و رئیس مذهب شیعه، امام جعفر صادق (ع) به خانواده بزرگ جمعیت هلال احمر، اظهار داشت: پیامبر اسلام (ص) در تمام ادوار تاریخی و برای تمام جهانیان، پیامبر لطف، رحمت و مهربانی است، وَ ما أَرْسَلْناکَ إِلَّا رَحْمَةً للعالمین. (و ما تو را جز رحمتی برای جهانیان نفرستاده ایم).
پیامبر اسلام (ص)؛ اسوه اخلاق
معزی با تاکید بر جنبه اخلاق و رحمت در سیره پیامبر اکرم (ص) به بیان روایات گوناگون از سیره و زندگی پیامبر اسلام (ص) پرداخت و اضافه کرد: اسلام دین اخلاق و صفات برجسته انسانی است. نقل شده است که از یکی از معصومین (ع) پرسش شده است که آیا در آیین اسلام حب و دوستی وجود دارد؟ و معصوم در پاسخ می فرماید دین چیزی جز حب نیست. آیین اسلام را پیامبر با حب و مهر بنیانگذاری کرده است و بشر برای تکامل راه خود، نیاز به نهادینه سازی این اخلاق و سیره رفتاری دارد. همانطور که پیامبر اسلام می فرماید: "به راستی که من برای به کمال رساندن مکارم اخلاق مبعوث شده ام. (بُعِثتُ لِاُتَمّمَ مَکارِمَ الاخلاق) ". بااینکه دیگر پیامبران نیز مروجان اخلاق در جامعه خود بوده اند، پیامبر اسلام (ص) اخلاق را به نقطه نهایت و غایی خود رساند و اخلاقی را بنیان نهاد که زندگی دنیا و آخرت را سعادتمند می سازد.
تقبیح اهانت به نبی مکرم اسلام (ص)
وی در ادامه جامعه اسلامی را جامعه خدمتگزار، شکیبا، انسان دوست، احسان گر و عادل برشمرد.
نماینده رهبر معظم انقلاب در هلال احمر همین طور با اشاره به حوادث فرانسه و تقبیح اهانت به نبی مکرم اسلام (ص) به بهانه آزادی، اضافه کرد: آزادی مقابل اخلاق نیست. اینکه استکبار جهانی به ساحت نبی اکرم (ص) توهین می کند و آنرا آزادی تعریف می کند، نشانگر خوی درندگی دشمنان اسلام است.
وی در ادامه نامگذاری هفته وحدت را نیز از طرف امام خمینی (ره) یک اقدام باارزش و جامعه ساز عنوان نمود و اضافه کرد: دنیای امروز، مانند روزگار صدر اسلام گرفتار دشمنان بد سیرت به مانند ابوسفیان ها و ابوجهل ها است. مسلمانان برای مقابله با این بد سیرتی نیازمند وحدت و یکپارچگی هستند. همه ما موحد و معتقد هستیم به خداوند متعال، مومن به نبوت پیامبر (ص) و یک قبله و کتاب داریم(واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا).
معزی همین طور یادآوری کرد: جمعیت هلال احمر در ایران در عرصه های گوناگون خصوصاً در عرصه فرهنگ منطبق بر معارف اسلامی، در جهان پیشتاز و نمونه است. فرهنگ حاکم بر هلال احمر فرهنگ اسلامی است و بدین سبب رویکرد هلال احمر باید منطبق با احکام و معارف و منبعث از جهان بینی اسلامی وسیره رفتاری بزرگان دین باشد).
بسیج تمامی امکانات و توانمندی ها
نماینده رهبر معظم انقلاب در جمعیت هلال احمر، در بخش دیگری از سخنان خود، خدمت رسانی به مردم را در شرایط کنونی بسیار مهم و دارای ارزش معنوی دانست و خواهان بسیج تمامی امکانات و توانمندی های هلال احمر در جهت مقابله با این بحران شد.
وی حضور موثر مسئولان دفاتر در جلسات ستادی و بهره گیری از ظرفیت کانون های طلاب را همچون اقدامات دفاتر نمایندگی ولی فقیه در استان های مختلف برشمرد و در این خصوص بیان کرد: همراهی و همدلی در مقابله با این ویروس منحوس بی نظیر بوده است و مردم از هر قشری در این حوزه خدمت رسانی مشارکت داشته اند.
نماینده رهبر معظم انقلاب در ادامه با تاکید بر ضرورت بهره گیری از ظرفیت خیران در جمعیت هلال احمرافزود: برای جذب خیران نیز اهتمام و اهتمام ورزید، تعامل سازنده ای با بخش های دیگر جمعیت و معتمدان محلی برقرار کنید و مشارکت آنها در تحقق اهداف بشردوستانه و خیرخواهانه جمعیت هلال احمر را مد نظر قرار دهید.
قدردانی از مشارکت فعالانه دفاتر در مقابله با کرونا ویروس
معزی با اعلان اینکه دفاتر نمایندگی ولی فقیه در استانها نیز تا حالا با بهره مندی از ظرفیت کانون های طلاب و ائمه جماعات در همیاری و همکاری با بخش های مختلف جمعیت اهتمام بلیغ و تلاش وافر داشته اند از حضور فعالانه و مشارکت گسترده مسئولان دفاتر، امامان جماعت شعب و کانون های طلاب در کمک به مردم تقدیر و قدردانی کرد.
وی همین طور ابراز امیدواری کرد که با استعانت از الطاف الهی و رهنمودهای مقام معظم رهبری و بهره گیری از ظرفیت های هلال احمر، ملت عزیز ایران اسلامی از این چالش و مشقت تلخ و سخت تاریخی نیز رهایی یابد.
اهمیت حضور مردم
نماینده رهبر معظم انقلاب در بخش دیگر سخنان خود به اهمیت حضور محوری مردم در جمعیت هلال احمر پرداخت.
وی با اعلان اینکه جنبه مردمی هلال احمر باید تقویت شود، اشاره کرد: ارتباط با داوطلبان، خیران، جوانان و امدادگران محور جدی فعالیت مسئولان دفاتر در استان هاست.
معزی با اعلان اینکه نباید شرایط حاد کنونی و شیوع ویروس کرونا سبب قطع ارتباط ها شود، اضافه کرد: مسئولان دفاتر با بهره بردن از ابزارهای لازم این ارتباط ها را به صورت مستمر، هدفمند و دوستانه دنبال کنند.
وی با تاکید بر این که ادامه فراگیری ویروس کرونا مسئولیت هلال احمر در کاهش رنج های مردم را دو چندان کرده است، مقابله با بیماری و حفظ سلامت شهروندان و همین طور کمک به نیازمندان از لحاظ اقتصادی را از محورهای اصلی وظایف جمعیت هلال دانست و اضافه کرد: همانطور که مقام معظم رهبری تاکید نمودند برای عبور از وضعیت فعلی نیازمند حضور جوانان مومن، داوطلب، مخلص و صالح در عرصه مقابله با کرونا ویروس هستیم.
نماینده مقام معظم رهبری در هلال احمر در ادامه ابراز امیدواری کرد که با حضور و مجاهدت حداکثری خانواده جمعیت هلال احمر و با عنایت رحیمانه خداوند، مردم از شر این بیماری و ویروس منحوس رهایی یابند.
معزی در ادامه با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری توجه به ادعیه و تضرع و توسل برای رفع اشکال را نیز یکی از نکات مهم برشمرد.
نظارت جدی بر موقوفات
در ارتباط تصویری نماینده رهبر معظم انقلاب با مسئولان دفاتر نمایندگی ولی فقیه در هلال احمر بر نظارت جدی بر موقوفات، ارائه مسائل، پیشنهادها و مشکلات در این خصوص نیز تاکید شد.
معزی اشاره کرد: در بعضی از موارد موقوفاتی در خلاف نیت واقف مورد استفاده اداری یا اقتصادی غیر مرتبط قرار گرفته که دراین زمینه چشم پوشی و سهل گیری خلاف شرع است و باید این مساله مورد پیگیری و نظارت دفاتر قرار گیرد.
وی همین طور در این جلسه صمیمانه بر لزوم بهره گیری از ظرفیت های شورای امر به معروف در موضوع کرونا اصرار کرد.
نماینده رهبر معظم انقلاب در هلال احمر با اعلان اینکه جمعیت با تنگناهای مالی مواجه می باشد، اضافه کرد: نباید این تنگناهای مالی موجب ایجاد خللی در وظایف جمعیت هلال احمر شود و یا رسیدگی به تعهدات کارکنان و امدادگران بطور کامل صورت نپذیرد. باید برای تامین منابع لازم فکر عاجل شود تا حقوق همکاران تضییع نگردد و به وعده ها در استخدام و بیمه امدادگران هم عمل شود.
معزی در قسمتی از سخنان خود با اشاره به انتصابات گسترده چند ماه اخیر اظهار داشت: غیر از عده معدودی که متخلف بودند بیشتر مدیران و کارکنان جمعیت پاکدست و کاردان هستند. سرمایه اصلی هلال که اعتماد عمومی و همدلی و انسجام داخلی است نباید خدشه دار شود. امیدوارم افراد جدید نیز بتوانند به سرعت با وظایف و ماموریت های هلال منطبق شوند و در راه جمعیت وقفه ایجاد نشود.
در این جلسه که به صورت ویدیو کنفرانس در سالن مرکز کنترل و هماهنگی ساختمان صلح برگزار شد، حجت الاسلام و المسلمین ذاکری معاون امور شرعی و نظارت حوزه نمایندگی ولی فقیه نیز ضمن ابراز خرسندی از برگزاری چنین جلساتی، اظهار داشت: در حوزه نظارت، عملکرد مسئولانه دفاتر نمایندگی، مانع پیدایش و گسترش تخلفات در جمعیت هلال احمر می شود.
یاسر احمدوند معاون فرهنگی و امور استانها نیز از کوشش های جدی و مجاهدت مسئولان دفاتر در استانها در پیشبرد برنامه ها و ماموریت های حوزه نمایندگی ولی فقیه قدردانی کرد.
عبدالمجید معزی مشاور نماینده ولی فقیه در هلال احمر و مدیرکل حوزه نمایندگی نیز ضمن ابراز خرسندی از تعامل به وجود آمده در حوزه نمایندگی ولی فقیه، بر اهمیت رسیدگی در پیشبرد و اجرای برنامه ها و فعالیت ها اصرار کرد.
در این جلسه مسئولان دفاتر نمایندگی ولی فقیه در سازمان امداد و نجات، استان های گیلان، کهگیلویه و بویراحمر، خراسان شمالی، مازندران، هرمزگان، اصفهان، گلستان و آذربایجان شرقی به ارائه پیشنهادهایی درباب ارتقاء کارهای مربوطه پرداختند.
بهره گیری از فضای مجازی در تقویت برنامه تبلیغی، افزایش هماهنگی و تعامل با واحدهای جمعیت، ارائه گزارش اجمالی از فعالیت ها و تجلیل از خدمات طلاب همچون موارد پیشنهادی در این جلسه بود.1399/08/17
13:38:23
5.0 / 5
1448
تگهای خبر: ابزار , امداد , بیماری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین