عوارض مصرف آنتی بیوتیك در نوزادان

عوارض مصرف آنتی بیوتیك در نوزادان

آزمایشگاه رادین: نتایج یك تحقیق نشان میدهد كه مصرف داروهای آنتی بیوتیك در نوزادان می تواند با بروز آلرژی، آسم و دیگر بیماریها ارتباط داشته باشد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، بررسی ها حاکی از آنست که کودکان کمتر از دو سال که داروی آنتی بیوتیک مصرف می کنند بیشتر احتمال دارد در سالهای بعد به آلرژی، آسم و دیگر بیماریها گرفتار شوند.
در این بررسی آمده است: کودکان و نوزادانی که یک دوز آنتی بیوتیک دریافت نمایند بیشتر احتمال دارد بعدها به بیماری آسم، اگزما، تب یونجه، آلرژی غذایی، بیماری سلیاک، مشکلات وزن و چاقی و نیز اختلال کم توجهی-بیش فعالی مبتلا شوند.
این مطالعه نشان داد که چندین روش درمانی آنتی بیوتیکی در کودکان کمتر از دو سال، با خطر مبتلاشدن به چندین بیماری در کودک هم راه است که این بیماریها باتوجه به جنسیت، سن، نوع دارو و دوز مصرفی متفاوت می باشد.
پژوهشگران مرکز مایوکلینیک تاکید نمودند این مطالعه، ارتباط این شرایط و نه علت بودن آنرا نشان میدهد. یافته های بدست آمده فرصتی را برای هدف گیری تحقیقات آینده بمنظور تعیین رویکردهای مطمئن و ایمن برای زمانبندی، دوز و انواع آنتی بیوتیک مصرفی در این گروه سنی کودکان فراهم می آورد.
در این بررسی اطلاعات بیش از ۱۴ هزار و ۵۰۰ کودک مورد مطالعه قرار گرفت. حدود ۷۰ درصد از این کودکان حداقل یک آنتی بیوتیک و بیشتر آنان، چندین آنتی بیوتیک مصرف کرده اند.
پژوهشگران مشاهده نمودند در بین کودکانی که یک یا دو نسخه آنتی بیوتیک دریافت کرده اند تنها دختران بطور قابل توجهی در معرض خطر مبتلاشدن به آسم و سلیاک بوده اند. این درحالیست که دریافت سه یا چهار نسخه آنتی بیوتیک با خطر بروز بیماریهای آسم، اگزما و چاقی در دختران و پسران همراه بوده است.
به گزارش شبکه خبری سی ان ان، همین طور دریافت پنج نسخه یا بیشتر از این داروها بطور شایان توجهی می تواند با خطر مبتلاشدن به آسم، التهاب مخاط بینی آلرژیک (رینیت آلرژیک)، اضافه وزن، چاقی و اختلال کم توجهی-بیش فعالی در نوزادان پسر و دختر همراه باشد.
منبع:

1399/08/26
20:31:22
5.0 / 5
1515
تگهای خبر: التهاب , بیماری , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین