پرهیز از دخالت عوامل سیاسی بر سلامت مردم

پرهیز از دخالت عوامل سیاسی بر سلامت مردم

به گزارش آزمایشگاه رادین معاون درمان سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به اینكه ضوابط سطح بندی در بخش سرپایی، بستری و تجهیزات را تعریف كرده و طبق آن عمل خواهیم كرد اظهار داشت: به این جمع بندی رسیدیم كه لازم است با جذب ۱۶۴۰ میلیارد اعتبار كه در بودجه سال جاری مصوب و ابلاغ گردید به عدالت در عرضه خدمات درمانی نزدیك تر شویم.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر امیرعباس منوچهری در وبینار «سطح بندی عرضه خدمات درمانی در سازمان تأمین اجتماعی» که بامداد امروز به همت موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی برگزار گردید به مروری اجمالی بر تاریخچه سطح بندی در دنیا و ایران پرداخت و اظهار داشت: سطح بندی از سنوات بسیار دور و سال ۱۹۷۸ که اطلاعیه ای توسط سازمان بهداشت جهانی عرضه شد و در سال ۲۰۱۸ باردیگر مورد بازبینی قرار گرفت، مورد توجه است و پیشینه نسبتا طولانی دارد.
وی ادامه داد: توجه دنیا سالیان سال به این امر معطوف بوده است. آنطور که در تعاریف بین المللی مطرح شده قدم اول سطح بندی، خدمات اولیه سلامت است. ایجاد نظام ارجاع دغدغه قدیمی کشور است و سنوات زیادی روی سطح بندی و لایه بندی خدمات و پزشک خانواده کار شده است.
معاون درمان سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه سازمان تأمین اجتماعی هم کوشیده در همین راستا گام برداشته و فراتر از متولی اصلی بهداشت و درمان که وزارت بهداشت است حرکت نکند اظهار داشت: سازمان با درنظر گرفتن استانداردهای وزارت بهداشت کارش را پیش می برد. در سال ۶۸ و ۶۹ که قانون اجبار تصویب و آئین نامه های اجرایی ابلاغ گردید اقدامات را در بخش درمان شروع کردیم.
منوچهری افزود: طی سالهای متمادی در شهرهای مختلف مراکز درمانی راه اندازی شد و الان در همه شهرستان های بالای ۲۰ هزار بیمه شده درمانگاه داریم و شمار درمانگاه های ما به ۳۰۸ مورد رسیده است.
وی ضمن اشاره به اینکه بررسی سال قبل نشان داده است حدود ۷۰ شهر و شهرستان با افزایش جمعیت روبه رو و مشمول این قانون قرار گرفته اند اظهار داشت: ۷۷ بیمارستان در مراکز استان ها داریم. در بخش خرید خدمت حدود ۴۸ مرکز طرف قرارداد در کل کشور داریم و دوسوم بودجه درمان ما در بخش درمان غیرمستقیم و خرید خدمت و یک سوم در بخش درمان مستقیم هزینه می شود.
معاون درمان سازمان تأمین اجتماعی اضافه کرد: از گذشته این بحث در سازمان مطرح بوده که آیا بعنوان یک سازمان بیمه ای باید به دنبال خرید خدمت برویم یا عرضه خدمت؟ تولید مستقیم خدمت در میان سازمان های بیمه ای در دنیا شاید منحصر به فرد باشد.
منوچهری ضمن اشاره به اینکه مستنداتی را از وزارت بهداشت درباره سطح بندی و لایه بندی دریافت و نقشه راه وزات بهداشت تا سال ۱۴۰۴ را مدنظر قرار داده ایم اظهار داشت: امروز بانک اطلاعاتی جامعی در اختیار داریم که تمام ظرفیت های درمانی کشور در تمام حوزه ها و بخش ها در آن احصا شده و می دانیم در هرشهر، استان و شهری چه امکانات درمانی وجود دارد و مبنای کار ما برای سطح بندی قرار گرفته است.
وی ضمن اشاره به اهدافی که سازمان تأمین اجتماعی در چارچوب سطح بندی خدمات دنبال می کند اظهار داشت: توزیع عادلانه خدمات درمانی و تسهیل دسترسی مردم، ضابطه مند شدن خدمات درمانی، پرهیز از دخالت عوامل سیاسی بر سلامت مردم، مدیریت بهینه منابع درمان بر اساس اصول علمی و اقتصاد درمان و استقرار سیستم ارجاع استاندارد با نگاه ملی همچون اهدافی ماست.
معاون درمان سازمان تأمین اجتماعی همینطور ضمن اشاره به عوارض دسترسی کم یا زیاد به خدمات درمانی اظهار داشت: به دنبال توزیع عادلانه و تسهیل دسترسی هستیم. اگر در سطح پایه بتوانیم خدمات استاندارد و مدونی را عرضه دهیم کار بیمار به سطوح بالاتر نخواهد رسید و از بسیاری بیماری ها در آینده پیشگیری خواهد شد.
منوچهری افزود: حالا خوشبختانه دیدگاه ها کاملا متفاوت شده و به سمت سلامت محوری و اتخاذ رویکرد پیشگیرانه حرکت کرده ایم. اگر دسترسی به خدمات درمانی بیش از اندازه مورد انتظار باشد نگرانی از بابت هدررفت منابع سازمان و افزایش تقاضاهای القایی وجود دارد. دسترسی کم و دسترسی زیاد هر دو می تواند عوارضی داشته باشد ازاین رو لازم است یک تعادل و توازنی ایجاد شود که سطح بندی می تواند به این مهم کمک نماید.
وی ضمن اشاره به سطح بندی در سه محور خدمات بستری، سرپایی و تجهیزات پزشکی اظهار نمود: در خدمات بستری در سطح کشور تفاوت های قابل توجهی میان استان ها شاهدیم و استان سیستان و بلوچستان در خدمت بستری جزو محروم ترین استان ها بوده است. دومین استان محروم استان البرز است.
معاون درمان سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه نسبت های تخت بیمارستانی احصا شده و وضعیت ۴۴۰ شهرستان از نظر خدمات بستری مشخص شده است؛ به چهارلایه سطح بندی خدمات اشاره نمود و اظهار داشت: اداره سطح بندی خدمات در تشکیلات جدید معاونت درمان گنجانده شده و کارگروه های تخصصی با محوریت اداره سطح بندی و اداره ارزیابی عملکرد تشکیل شده است و کار را به صورت تخصصی پیش می برد.
وی ادامه داد: بیشتر از ۱۰ مطالعه به روز دنیا مبنای کار قرار گرفته است، بانکهای اطلاعاتی آماده و الان جداولی تهیه شده که با فیلترهای مختلف تکلیف سازمان را در سطح مشخص می کند. ضوابط سطح بندی در بخش سرپایی، بستری و تجهیزات را تعریف کرده ایم و طبق آن عمل خواهیم کرد. مبنای کار هم همان لایه بندی وزارت بهداشت است.
منوچهری با اشاره به اینکه ۴۴ شهرستان مشمول لایه اول، ۲۴۹ شهرستان لایه دوم، ۱۱۶ لایه سوم و ۳۰ شهرستان مشمول لایه چهارم هستند اظهار داشت: در نهایت با احصای وضع موجود و مطلوب بر مبنای نقشه راه وزارت بهداشت به این جمع بندی رسیدیم که لازم است با جذب ۱۶۴۰ میلیارد اعتبار که در بودجه سال جاری مصوب و ابلاغ گردید به عدالت نزدیک تر شویم.
معاون درمان سازمان تأمین اجتماعی افزود: بخشی از این مبلغ صرف ایجاد ۵۵۱ تخت بستری فعال در کشور بدون افزایش فضای فیزیکی و در چارچوب همان فضای فیزیکی موجود می شود. همینطور ۱۴ دستگاه تجهیزات پزشکی پیشرفته مانند سی تی اسکن و ام آر آی خریداری خواهد شد و برای شهرستان های زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت و شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر جمعیت مقرر است ۲۵۰ میلیارد صرف ارتقای خدمات درمانی شود.
منبع:

1399/08/28
13:57:15
5.0 / 5
1388
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین