رئیس جمعیت هلال احمر:

وظایف محوله به هلال احمر در ماده ۱۴ با منابع مالی همخوانی ندارد

وظایف محوله به هلال احمر در ماده ۱۴ با منابع مالی همخوانی ندارد

رئیس جمعیت هلال احمر درباب وظایف تکلیف شده به این جمعیت اظهار داشت: در ماده 14 قانون مدیریت بحران تکالیف هلال احمر 2 برابر شده اما منابع و بودجه ای برای آن در نظر گرفته نشده است.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از جمعیت هلال احمر، کریم همتی با بیان این مطلب اضافه کرد: همین طور در ماده 17 قانون اساسنامه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران عنوان شده که درآمدهایی مانند ستاندن یک درصد قیمت هر بلیط هواپیما و کشتی که تا کنون پرداخت نشده یا 42 درصد از درآمد حاصل از حق الثبت اسناد رسمی و نظایر آن به حساب جمعیت هلال احمر واریز شود، اما در وضعیت کنونی منابع مالی جمعیت از این ماده به خاطر شرایط حاکم بر کشور تحت تاثیر قرار گرفته است. در اصلاح اساسنامه باید به دنبال منابع پایدار باشیم و امیدوارم دوستان ما در خزانه و سازمان برنامه و بودجه به ما کمک کنند.
وی درباره خدمات جمعیت هلال احمر اظهار داشت: جمعیت هلال احمر بزرگترین سازمان غیردولتی کشور است، نزدیک یک قرن است که به مردم خدمات می رساند، یکی از وظایفی که این جمعیت دارد حوزه های اجتماعی است که بیشتر در کرونا در کنار مردم بود، بخش اصلی کارهای هلال احمر با محوریت داوطلبان است، جمعیت هلال احمر در بخش درمانی هم به 15 کشور دنیا خدمات بشر دوستانه ارائه می دهد.
رئیس جمعیت هلال احمر درباره ظرفیت وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: بخش عمده ای از جوانان ما در کشور در آموزش پرورش و مدارس حضور دارند، جمعیتی بیش از 15 میلیون نفر در مدارس در حال تحصیل هستند، به همین دلیل با همکاری وزارت آموزش و پرورش، آموزش را در این بخش بطور ویژه ادامه خواهیم داد.
همتی با اشاره به ظرفیت اردوگاه های هلال احمر برای آموزش و فرهنگ سازی، اشاره کرد: اردوگاه های هلال احمر، مکانی برای آموزش زندگی با هم و آموزش های اجتماعی برای مدیریت بحران هستند. رئیس جمهوری برای فعال کردن اردوگاه ها دستور ویژه ای صادر کرده بود تا آنها را باردیگر فعال نماییم و از ظرفیت اردوگاه ها استفاده نمائیم.
رئیس جمعیت هلال احمر در باره موجودی انبارهای هلال احمر نیز اظهار داشت: پس از زمین لرزه ای که مدتی قبل شهرستان دماوند را لرزاند، رئیس جمهوری به صورت ویژه درخواست رسیدگی به انبارهای جمعیت را صادر کرد، پس از دستور رئیس جمهوری بلافاصله چهار انبار بزرگ تهران و دو انبار پشتیبان را در البرز مورد بررسی قرار دادیم، واقعاً آن زمان شرایط انبار خوب نبود، در حوزه اقلام شانزده گانه امدادی که شامل چادر، پتو، موکت ودیگر وسایل امداد بود وضع خوبی نداشتیم، قاعده انبارها به این صورت است که حداقل به اندازه دو درصد از جمعیت منطقه اقلام امدادی در انبار موجود باشد که در آن زمان به دلیل حوادث پشت سر هم مانند زلزله و سیل در چند سال قبل به کمتر از 9 دهم درصد رسیده بود. پس از دستور رئیس جمهوری خرید برای انبار ها انجام شد و امروز در آمادگی 45 درصدی هستیم و در ماه آتی خرید این اقلام کامل خواهد شد.
وی درباره امدادرسانی هوایی و تجهیزات امداد هوایی اظهار داشت: جمعیت هلال احمر، پس از نیروهای مسلح بزرگترین ناوگان هلیکوپتری را در کشور دارد، این ناوگان در بعضی از دستگاهها نیاز به به روزشدن داشت که سه فروند از آنها تعمیر شد تا در امداد رسانی هوایی بتوانیم کمک حال مردم باشیم. درباب خودرو های جمعیت هلال احمر هم دولت مجوز واردات 900 دستگاه خودرو را به جمعیت هلال احمر داد که تا آخر سال 50 دستگاه خریداری خواهد شد.
همتی وضعیت فعلی انبارها و ناوگان هوایی و وضعیت خودرو ها را خوب توصیف کرد و اظهار داشت: وضعیت فعلی اقلام شانزده‎گانه موجود در انبارها، همین طور تجهیزات امداد هوایی و جاده ای در وضعیت خوبی قرار دارد اما هنوز ایده آل نیست.1399/09/27
11:15:12
5.0 / 5
1406
تگهای خبر: آموزش , امداد , تحصیل , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین