بررسی بیشتر رابطه بین قرار گرفتن در معرض آفتاب و صدمه دیدن كلیه

بررسی بیشتر رابطه بین قرار گرفتن در معرض آفتاب و صدمه دیدن كلیه

به گزارش آزمایشگاه رادین محققان در مطالعه ای به بررسی بیشتر رابطه بین قرار گرفتن در معرض نور خورشید و صدمه دیدن کلیه پرداختند.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، محققان آمریکایی در یک مطالعه جدید به فهم بیشتری در مورد چگونگی این مورد دست پیدا کردند که قرار گرفتن پوست در معرض اشعه فرابنفش (UV) می تواند علایم بالینی در بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس را تشدید کند.
لوپوس بیماری خودایمنی است که باعث التهاب در مفاصل، پوست، کلیه ها، مغز، قلب و ریه ها می شود و بر اثر آن سیستم ایمنی به بافتهای خود صدمه میزند.
تحقیقاتی که در گذشته انجام گرفته تایید کرده است که در حداکثر 80 درصد بیماران مبتلا به لوپوس، قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند سبب التهاب موضعی پوست و التهابات سیستمیک همچون بیماری کلیه شود. هرچند، در مورد سازوکارهای اساسی که این روند را هدایت می کند اطلاعات کافی وجود ندارد.
محققان به منظور تعیین چگونگی تأثیر اشعه فرابنفش در بروز التهاب کلیه به بررسی نقش نوتروفیل ها پرداختند. نوتروفیلها نوعی گلبول سفید هستند که به میزان زیادی در بدن یافت می شود و بعنوان نخستین پاسخ دهنده به هر نوع التهاب عمل می کند و با صدمه بافت پوست و کلیه در بیماران لوپوس مرتبط می باشد.
در این مطالعه، محققان در مقاطع زمانی مختلف وجود نشانگرهای التهاب و صدمه در پوست، خون و کلیه موشها را بعد از قرار گرفتن در معرض اشعه ماورابنفش بررسی کردند. آنان توانستند در این مطالعه نشان دهند که نوتروفیل ها نه تنها به بافت پوست قرار گرفته در معرض اشعه ماورا بنفش نفوذ می کند بلکه در سیستم گردش خون پراکنده می شود و به کلیه ها هم می رسد.
محققان اظهار داشتند: یک زیرمجموعه از این نوتروفیل ها که تصور می شود بیشتر صدمه زننده هستند ابتدا به بافت پوستی که در معرض اشعه فرابنفش قرار گرفته نفوذ کرده و سپس وارد کلیه می شود.
به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از هندوستان تایمز، محققان دریافتند که قرار گرفتن پوست در معرض اشعه فرابنفش سبب تحریک فرآیندهای التهابی و صدمه در کلیه حتی در موش های سالم و طبیعی می شود.1399/11/03
22:36:05
0.0 / 5
1337
تگهای خبر: التهاب , بیماری , سیستم , مغز
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
آزمایشگاه رادین