رشد ۲۵۴ درصدی مراكز توانبخشی هلال احمر در ۱۹ سال قبل

رشد ۲۵۴ درصدی مراكز توانبخشی هلال احمر در ۱۹ سال قبل

آزمایشگاه رادین: مدیرکل توانبخشی جمعیت هلال احمر با اعلان اینکه در مجموع 184 واحد درمان توانبخشی هلال احمر در کشور فعال می باشند، از رشد 254 درصدی مراکز توانبخشی هلال احمر در 19 سال قبل آگاهی داد.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از جمعیت هلال احمر، پیمان پیشگاهی در حاشیه دیدار رئیس جمعیت هلال احمر با معاون، مدیران و مسئولان بهداشت، درمان و توانبخشی این جمعیت، تعداد مراکز ارتوپدی فنی هلال احمر در کشور را ۲۸ مرکز عنوان نمود و گفت: ۶۳ مرکز فیریوتراپی، ۳۵ مرکز کاردرمانی، ۳۴ مرکز گفتار درمانی، ۱۰ مرکز شنوایی سنجی و نظایر آن و در مجموع ۱۸۴ واحد درمان توانبخشی هلال احمر در کشور در حال فعالیت هستند که این میزان نسبت به سال ۸۰، حدود ۲۵۴ درصد رشد داشته است.
فرید مرادیان معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر در این جلسه اشاره کرد: هلال احمر در سالهای اخیر مخاطرات فراوانی را مدیریت کرده و پشت سر گذاشته اما با ورود دکتر همتی به هلال احمر، به اذعان خیلی از کارشناسان و به رغم مشکلات بودجه ای و اعتباری که گریبانگیر این جمعیت شده است، هلال احمر در امتداد عمل به تکالیف ملی و بین المللی خود در راه درستی قرار گرفته است. مشکلات موجود نیز با پشتکار و وحدت رویه در مجموعه هلال برطرف خواهد شد.
بیمارستان های صحرایی هلال؛ موثر در درمان مصدومان و مجروحان حوادث و بحران ها
افشین علیخانی مدیرکل بهداشت و درمان اضطراری هلال احمر نیز در این جلسه به تشریح عملکرد حوزه در زمینه بهداشت و درمان اضطراری، مراقبت های پایه بهداشتی، حیاتی و فوریتی و تشخیصی و بیمارستانی پرداخت و اشاره کرد: در موضوع درمان اضطراری، برگزاری بیمارستان صحرایی هلال احمر در زلزله کرمانشاه، بدون شک تعداد فوتی های این بحران را ۲ تا ۳ برابر کم کرد.
وی اضافه کرد: برمبنای آمایش حال حاضر، هلال احمر دارای ۳۱ واحد مراقبت های اولیه (BHCU)، ۲۰ بیمارستان سریع الاستقرار (RDH) و چهار بیمارستان مرجع (RH) است که در استان های آذربایجان شرقی، اصفهان، کرمان و تهران موجود هستند.
علیخانی در ادامه با اشاره به اینکه واحدهای پاسخگویی اضطراری در سال ۱۹۹۴ بعنوان ابزاری کلیدی در سطح فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر عنوان شد، اضافه کرد: از سال ۲۰۱۷ میلادی، عضویت کشور ایران بعنوان تنها کشور مسلمان در این واحدها پذیرفته شده است.
مدیرکل بهداشت و درمان اضطراری هلال احمر، با اهمیت ترین محورهای فعالیت این حوزه را توسعه واحدهای بهداشت و درمان اضطراری بر طبق طرح آمایش سرزمینی، راه اندازی پروژه های توسعه ای استانها، اولویت مراکز دیالیز، کموتراپی و... عنوان نمود و اضافه کرد: عدم تخصیص بودجه های هزینه ای و همین طور لزوم بازبینی ساختار تشکیلات این اداره کل از با اهمیت ترین مشکلات و چالش های پیش رو است.
هلال احمر ایران؛ قدرتمند در حوزه توانبخشی
پیمان پیشگاهی مدیرکل توانبخشی جمعیت هلال احمر نیز در این جلسه اشاره کرد: هلال احمر ایران از حدود ۳۸ سال پیش یک جمعیت قدرتمند در حوزه توانبخشی شناخته می شد تا جایی که دوره های آموزشی جهت راه اندازی مراکز توانبخشی در سطح بین المللی، در ایران برگزار می شد و یا متخصصان هلال احمر ایران برای ارائه آموزش های لازم دراین زمینه به کشورهای دیگر اعزام می شدند.
وی اضافه کرد: در حوزه توانبخشی دو هدف عمده را دنبال می نماییم که یا باید به قدری تخصصی عمل نماییم که بخش خصوصی قدرت رقابت با هلال احمر را نداشته باشد یا واحدهای توانبخشی عمومی را در مناطق محرومی از کشور که بخش خصوصی در آنجا ورود نکرده، راه اندازی کنیم؛ بطور مثال این واحدها در ریگان، گمیشان و فارسان در حال راه اندازی است.
فعالیت ۱۲ مرکز درمانی هلال در خارج کشور
عنبری مدیرکل سلامت خارج کشور هلال احمر نیز در این جلسه اظهار داشت: تعداد واحدها و مراکز درمانی هلال احمر در خارج کشور به استثنای بیمارستان دوبی و مرکز درمانی لبنان، ۱۲ مرکز است که در ۱۱ کشور مستقر هستند. هفت مرکز در کشورهای آفریقایی و دو مرکز در آمریکا و سایر مراکز در آسیا هستند.
وی چالش های این حوزه را عدم وجود ردیف خاص در بودجه کل کشور جهت فعالیت مراکز درمانی هلال و وابستگی این مراکز به بودجه داخلی هلال احمر، ضرورت وحدت فرماندهی درباب تصمیم گیری ها برای مراکز سلامت و تفویض اختیار به معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت، تحقق خیلی کم بودجه تملکی برای توسعه مراکز سلامت خارج کشور و نظایر آن عنوان نمود.
صدیقی مدیر تدارکات دارو و تجهیزات پزشکی معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر نیز در آخر این جلسه، با اهمیت ترین اقدامات حوزه تدارکات دارو و تجهیزات معاونت را تشریح نمود.منبع:

1399/11/10
16:43:02
0.0 / 5
1340
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین