پاسخ وزیر بهداشت به حاشیه های واكسن روسی:

واكسن را اول به خانواده خودمان تزریق می نماییم

واكسن را اول به خانواده خودمان تزریق می نماییم

وزیر بهداشت ضمن پاسخ به برخی شائبه های به وجود آمده پیرامون واکسن روسی کرونا، با اعلان اینکه مگر می شود وزیر بهداشت اجازه دهد پای واکسن نامطلوب به کشور برسد؟ اظهار داشت: واکسنی را وارد می نماییم که گواهی مصرف اضطراری داشته و در شش کشور دنیا هم مصرف شده باشد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در ستاد منطقه ای مقابله با کرونا در شهر بم، ضمن تشکر از نیروهای بسیج، ناجا، هلال احمر، دادستان ها و مردم به سبب همراهی و همکاری شان در مقابله با کرونا، اظهار داشت: اگر این همراهی نبود، ما گرفتار مشکلات بسیاری می شدیم. کسبه صبوری که در اوج تنگنای اقتصادی این روزهای سخت را تحمل کردند و واقعا این دستاورد بزرگ ملی یعنی دو رقمی شدن مرگ ومیرها برای همه مبارک باشد؛ گرچه که حتی یک مرگ هم در کشور غم انگیز است.
وی اضافه کرد: باید این مساله را در عرصه ای ببینیم که مرگ ومیر در کشورهایی با زیرساخت های بسیار قوی می بینیم که مانند آمریکا مرگ از 1000 در روز متاسفانه گذشت. همیشه اعلام نموده ام که ما برای مرگ هیچ شهروندی در هیچ کجای دنیا، حتی آنهایی که مدیران سفاک و نالایق شان گل های نازنینی مانند شهید قاسم سلیمانی ما را پرپر کردند و به شهادت رساندند، حتی برای مردم این کشورها احساس شادی از مرگ و بیماری شان نداریم.

عادی انگاری ها و خطر خیز چهارم کرونا در کشور
وی با اعلان اینکه این دستاورد بسیار مهم و بهادار در سالروز انقلاب اسلامی بر همه مردم ایران مبارک باشد، اظهار داشت: در زمینه بیماری کرونا باید دقت کنیم که ما همیشه نگران بازگشت ایام تلخ یک موج جدید بیماری هستیم. باید توجه کرد که این ویروس بسیار پیچیده از خودش چهره های بسیار متفاوت و موذیانه بروز می دهد. امروز با جهش هایی که در اقصی نقاط جهان برای این ویروس ایجاد شده، همیشه همه کشورهای دنیا را نگران می کند که این جهش ها گریبانگیر جاهای مختلف جهان با یک خیز جدید شود. در کشورهای همسایه ما آمار و اطلاعاتی که داریم متاسفانه این خیز را هر روز ثبت می کنند، گرچه ما تمام حواس مان را جمع کردیم که به دام یک تله هولناک جدید نیفتیم، اما این نگرانی را داریم که ساده انگاری و عادی پنداری اوضاع و بی توجهی به خطر بیماری، ما را گرفتار یک عارضه جدید به نام خیز چهارم بیماری در کشور نکند.
نمکی اشاره کرد: اگر خدایی نکرده این خیز ایجاد شود، اتفاقی بمراتب بیش از خیزهای قبلی خواهد داشت و سرعت انتشار به شدت بالاتر خواهد بود. بنا بر این از همه تقاضا دارم که اولا این همدلی، وفاق و سرمایه ملی خلق شده در این دوره پر عذاب و مصیب را بعنوان یک دستاورد بزرگ حفظ کنید. محوریت استاندار، همدلی در بسیج و سایر سازمان ها و استمرارا این طرح محله محور که از فرمایشات مقام معظم رهبری بود و سرفصل جدیدی در مبارزه دلگرم کننده همکاران من در عرصه مبارزه با کرونا شد، حفظ کنید. این همدلی و وفاق را از دست ندهیم و نشکنیم و این سرمایه بزرگ ملی را که می تواند در همه بحران ها بعنوان ابزار بسیار کارآمد به کار آید، سست نکنید. این ستادهای استانی را با محوریت استاندار و نیروهای موثر برای روزهای سخت و پر بحران این کشور بعنوان یک زیرساخت نگه داریم.

شعله های کوچک بیماری خاموش شود
وزیر بهداشت اظهار داشت: دومین سفارش من به همه همکارانم این است که ما شعله های کوچک بیماری را باید در اقصی نقاط کشور خاموش نماییم. امروز که ما کمترین آمار را داریم، از این فرصت ناب و طلایی استفاده نمائیم تا این شعله های کوچک، آتش وسیعی به دامن سلامت جامعه نیندازد. باید خانه به خانه همانطور که سردار سلیمانی به سراغ تروریست های داعش رفت، باید خانه به خانه به دنبال ویروس منحوس کرونا رویم و شعله های کوچک را خاموش نماییم. باید خانه به خانه به دنبال ویروس گشته و تست نماییم.

لزوم افزایش تستهای سریع و شناسایی خوشه های آلوده بیماری
وی اضافه کرد: امروز هرچقدر تست نیاز داشته باشید، ما در اختیار می گذاریم. ما با تاکید بر دانش داخلی امروز ابزار گسترده ای برای مبارزه با بیماری داریم. بدین سبب تقاضا دارم که عزیزان با افزایش تست ها و با ورود بخش خصوصی که دستورالعمل آنرا ابلاغ می نماییم، تست های رپید سریع را بالا برند و کانون ها و خوشه های آلوده را هر چه زودتر کشف نماییم.
وزیر بهداشت درباره واکسن کووید نیز اظهار داشت: این روزها صحبت های زیادی برای افکار عمومی می شود که برخی با ما زاویه دارند که به قول نظامی « اگر با دیگرانش بود میلی، چرا ظرف مرا بشکست لیلی»، چه دلیلی دارد افکارعمومی را پریشان نماییم از چیری که شاید اصلا واقعیت نداشته باشد؟ تعدادی از دلسوزی صحبت می کنند و برخی بیانات عالمانه ای که شاید مبنای علمی نداشته باشد می کنند. من بعنوان یک متخصص ایمونولوژی می گویم که با سیستم ایمنی آشنا هستم. خود واکسن کرونا از دیرباز مورد سوال بود که چقدر می تواند موثر باشد ولی در مورد ویروسی که دارو و درمان مشخصی ندارد، واکسن یکی از افق های امیدوارکننده کشورهای جهان است که زنجیره بیماری را برای مدتی حتی کوتاه قطع کند و دست اندرکاران نظام سلامت دنیا نفس کش داشته باشند که بیماری را کنترل کنند.

ایران از قطبهای بزرگ ساخت واکسن منطقه در بهار آینده
وی افزود: ما از روز نخست با تقویت بنیه علمی داخلی کوشیدیم مثل خیلی کارهای دیگر ساخت واکسن را رقم بزنیم و اتفاق بزرگی افتاد و در بهار آینده ما یکی از قطب های بزرگ ساخت واکسن منطقه خواهیم شد و به لطف پروردگار چه من زنده باشم و چه نباشم خواهید دید کسی نمی تواند جلوی این گام پیش رونده را بگیرد. این نخستین گام خودکفایی بود کما اینکه داروهایی که در هر جای دنیا اندکی موثر بود برای مردم ساختیم.
وی اضافه کرد: بر واکسنی بعنوان انتقال دانش فنی از کشور کوبا بعنوان کشور صاحب فن واکسن سازی کار می نماییم. واکسن پنوموکوک هم با همکاری این کشور در انستیتو پاستور ایجاد می شود و واکسن کرونا هم در انستیتو پاستور در آینده نزدیک ساخته و تولید خواهد شد و به همه دنیا هم صادر خواهد شد.
نمکی افزود: آنچه در مجموعه برکت می بینم اتفاق بزرگی است که رقم می خورد. چند روز قبل گفتم این ویروس جهش یافته انگلیسی را با واکسن مقابل هم قرار دهید و نتایج آن تعجب آور بود، این هم دستاوردی است که در اواسط بهار خواهیم داشت. علاوه بر آن در واکسن سازی رازی و یک یا دو موسسه دیگر هم داریم بر واکسن کرونا کار می نماییم.

اجازه ندادیم واکسن هیچ کشوری بر ایرانیان آزمایش شود
وی اضافه کرد: البته تا زمانی که واکسن داخلی پاسخگوی نیاز ما شود مجبور به واردات واکسن برای گروه های لطمه پذیر خواهیم بود. بسیاری از کشورهای منطقه که می گویند تزریق واکسن را از مدت ها قبل شروع کردند دارند کلینیکال ترایال یا آزمایش بالینی واکسن های کشورهای دیگر را انجام می دهند. در صورتیکه ما اجازه ندادیم واکسن هیچ کشوری بر مردم ما آزمایش بالینی شود. ما ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن در قالب سبد کووکس پیش خرید کردیم که قول دادند در ایام آینده نخستین مقادیر آن برسد. در آن سبد به جز آمریکایی ها بقیه واکسن سازها هستند. این ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز برای ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر است که برای همه کافی نیست.

سازمان جهانی بهداشت برای هیچ واکسنی گواهی انتهایی را صادر نکرده است
وزیر بهداشت اشاره کرد: هیچ کدام از این واکسن ها پیش از درنوردیدن فاز سوم انسانی نباید به کشور بیاید. الان واکسن در دنیا هنوز به فاز چهارم نرسیده است و این فاز معمولا ۵ سال طول می کشد بنا بر این تا امروز سازمان جهانی بهداشت برای هیچ سازنده واکسنی گواهی انتهایی واکسن را صادر نکرده، برای اینکه این فاز ۴ طی نشده است. یکی از واکسن سازهایی که گواهی موقت از سازمان بهداست جهانی گرفته است، از FDA آمریکا یک گواهی گرفته که تا ۵ سال آینده هیچ حق اعتراض و شکایتی مقابل این واکسن ساز قابل قبول نیست برای اینکه فاز ۴ طی نشده است.

واکسنی را وارد می نماییم که گواهی مصرف اضطراری داشته و در شش کشور دنیا هم مصرف شده باشد
وی اضافه کرد: برای همین گفتیم ما واکسنی وارد کشور می نماییم که فاز ۳ مطالعات بالینی اش بیرون از این سرزمین صورت گرفته باشد و گواهی مصرف اضطراری داشته باشد. همین طور ما واکسنی را وارد این کشور خواهیم کرد که حداقل در ۵ یا ۶ کشور دنیا هم خریده و مصرف شود. ما ۵ منبع شناسایی و ثبت کردیم. تا حالا از برندی اسم نبرده بودم اما امروز می گویم تا مردم حرف درست و علمی را در ارتباط با واکسن از وزیر بهداشت بشنوند؛ پرونده منبع اروپایی آسترازنیکا، دو کمپانی در هند، یک کمپانی در چین و یکی در روسیه در حال ثبت هستند.

مگر می شود وزیر بهداشت اجازه دهد پای واکسن نامطلوب به کشور برسد؟
وی اضافه کرد: یکی از این منابع که برخی روی آن بلوا به راه انداختند این مجموعه روسی است، این واکسن روسی در کشورهای روسیه، آرژانتین، مجارستان، صربستان، مکزیک، امارات متحده عربی، پاکستان، بلاروس، بولیوی، الجزایر و... است. این چه خباثتی است که برای میزگرد کشوری که خودش در گنداب کرونا مانده است، خوراک تهیه کنیم؟ این چه وطن پرستی و اندیشه ای است؟ روزی که مرگ و میر ما به حدود ۵۰۰ نفر می رسید بلوا میکردند برایمان در شبکه های خارجی اما روزی که متاسفانه مرگ و میر خودشان به ۱۸۶۰ مورد رسیده، یک پنل نگذاشتند که علت را بررسی نمایند. مگر نمی گردد این سوالات را در کشور از خود وزیر بهداشت پرسید؟ مگر می شود قبول کرد وزیر بهداشت این مملکت اجازه دهد پای واکسن نامطلوب به این کشور برسد؟ مگر این تیم در اوج گرفتاری اقتصادی این افتخار را ثبت نکرد؟ مگر این تیم با دست بسته در اقیانوس بلا شنا نکرد؟ این چه اندیشه ای است که حاضریم دیگران از بیرون ما را به چالش بکشند و از پشت به سربازان درون کشور و جبهه خنجر بزنیم؟ می گویند من فلان واکسن را نمی زنم، خب معلوم است که مبتلایان نباید واکسن بزنند، کسی که قبلا بیمار شده اصلا جزو کاندیدهای تزریق واکسن نیست. و برخی حرفا که دل مردم را خالی می کند. این مردم گناه دارند، خسته و آشفته هستند، نگذاریم اعتماد مردم به سربازان خط مقدم این دفاع خدشه دار شود. نگذاریم گسست میان اندیشه اعتماد آمیز مردم و خدمت گذاران صدیق ایجاد شود.

خدمتگزاران را خائن جلوه ندهید

اجازه موج سواری اقتصادی نمی دهم
نمکی افزود: خدمت گزاران را خائن به مردم جلوه ندهید که این خیانت و ظلم است و این خیانت ملی در سخت ترین زمان های این مملکت است. مردم بدانند این خدمت گذار کوچک و همکارانش برای فدا کردن جسم و جان و آبرویشان آمده اند و هیچ گاه نمی گذاریم پای محصولی به کشور باز شود که با سلامت مردم در تضاد و تقابل باشد. کسانی هم که فکر می کنند در این آشفته بازار می توانند سوار موج اقتصادی شوند، وزیر اجازه نخواهد داد.
وی افزود: من روزی که سرپرست شدم دکان برخی را در سازمان غذا و دارو و هیئت امنای ارزی تعطیل کردم. خیلی ها گفتتد مگر تو رای نمی خواهی؟ گفتم من آبروی خودم را نزد خدا می خواهم، روز قیامت خداوند نمی گوید تو که اشراف داشتی بر این فساد پس چرا معامله کردی؟ آقایانی هم که برخی بلواها را راه می اندازند به امید جا به جا کردن برخی منابع، این خواب را پریشان ببینند، اجازه نخواهیم داد که در این ایام پر بلا عده ای بازار تازه راه بیندازند. مردم بدانند من روز اول با آنها بیعت کردم که آنچه میان من، خداوند و قلبم می گذرد را بیان کنم و مصلحت اندیشی مانع نشود برخی حرف ها را به مردم نگویم.

واکسن را اول به خانواده خودمان تزریق می کنیم
وزیر بهداشت افزود: ما هم واکسن داخلی را با قدرت دنبال می نماییم و هم از مطمئن ترین منابع واکسن وارد می نماییم و به کوری چشم خیلی ها اول هم به خانواده خودمان تزریق می نماییم تا همه بدانند ما سلامت مردم را در اولویت می دانیم.

دستاوردها را زیر سوال نبرید
نمکی در ارتباط با تخت های بیمارستانی نیز اظهار نمود: ما زیرساخت تختمان در حد مطلوب نمی باشد ولی در دولت دکتر روحانی اگر انصاف را رعایت نماییم و در شیپور بی انصافی ندمیم اتفاقات خوبی رخ داده است. برخی عزیزان از برخی تریبون ها و هرجا توانستند بر هر دستاوردی تازیدند. من آدم سیاسی نیستم و همیشه می گویم « در پس پرده گفت وگوی منو توست، چون پرده برافتد نه تو مانی و نه من»؛ دستاوردهای جمهوری اسلامی را زیر سوال نبرید که همه با هم انجام دادیم. مگر میشود نماینده ارجمندی با گرایش سیاسی دیگری همراه نباشد و کاری از پیش برود؟ آنچه در جمهوری اسلامی رخ داد و دشمن را غافلگیر کرد این بود که خواب می دیدند ما در تله کرونا مدفون شویم، « مدعی خواست که از بیخ کند ریشه ما، غافل از آن که خدا هست در اندیشه ما». آنچه ما را در مدیریت بیماری موفق کرد همین وفاق و همدلی بود، ما یک خیمه بیشتر نشناختیم و آن هم خیمه رهبری بود. اگر این وفاق را بخواهیم حفظ نماییم یکی از خاصیت های استمرار این راه انصاف است. در توسعه زیرساخت نظام سلامت و سهمی که از درآمد ناخالص ملی بر بخش سلامت در هیچ کدام از ادوار قبلی نرفته بود، پس از انقلاب سر جمع حرکت در نظام سلامت رو به پیشرفت بود و در این دوره تسریع شد.
وی اضافه کرد: ما در دوره کرونا در کمتراز دو ماه بیش از ۳۰۰ اکسیژن ساز به مجموعه بیمارستان ها اضافه کردیم برای اینکه یک بیمار کرونائی در بخش عادی ۱۲ تا ۱۵ لیتر در دقیقه و در آی سی یو ۲۴ تا ۳۵ لیتر در دقیقه اکسیژن می خواهد. ما ناگهان با هجمه ای از کمبود اکسیژن در کشور روبرو شدیم ولی در کمتر از ۲ ماه ۳۰۰ دستگاه اکسیژن ساز و ۵۰۰۰ کپسول اکسیژن به کشور افزوده شد و نگذاشتیم با ۲۵۰۰ تخت جدید icu حتی یک بیمار هم پشت درب بیمارستان بماند و مشکلات کشورهای اروپایی در ایران رخ نداد. حتی یک بیمار غیر کرونائی پشت درب بیمارستان نماند و آبرو برای جمهوری اسلامی ایران خریداری شد و این عنایت امام زمان است.
وزیر بهداشت اشاره کرد: ما درصددیم بتوانیم برای نقاط محروم کشور کار نماییم. من برای همین آمدم تا این باقی مانده عمرم را برای خدمت به مردم صرف کنم چون غیر از این نشستن بر این صندلی ها جز جفا بر جسم و روح هیچ چیز ندارد. من توفیق الهی رو نصیب خودم میبینم که این راه پر هراس را در خدمت مردم باشیم. تقاضای این برادر کوچک از مردم و مسئولین در رعایت و نظارت بیشتر بر پروتکل ها است. فاصله گرفتن از رعایت پروتکل ها سبب می شود انتظار خیزش بیماری را داشته باشیم. گرچه گاهی از برخی پروتکل شکنی ها شکایت نماییم اما هیچ کدام نافی همکاری مردم و جامعه روحانیت با ما نیست. ما بیشترین همکاری را در بسیاری از امور از این عزیزان داشتیم و سرلوحه هدایت نیز مقام معظم رهبری بودند و باید بگوییم ایشان در ایام سخت چگونه کنار ما بودند.
وی با تاکید بر اینکه این ویروس به جوان و پیر رحم نمی کند، اظهار نمود: دیدیم قهرمان فوتبال ما در سن ۴۵ سالگی به سبب کرونا از دنیا رفت. اگر لحظه ای غفلت نماییم ویروس از کوچک ترین روزنه ما را هدف قرار می دهد، من در پیک های قبلی هم گفتم که ممکنست در دقایق آخر از این زمین گل های وحشتناک بخوریم الان هم هشدار می دهم.1399/11/12
14:31:51
0.0 / 5
1340
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
آزمایشگاه رادین