از افسردگی فصلی چه می دانید؟

از افسردگی فصلی چه می دانید؟

به گزارش آزمایشگاه رادین متخصص روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این که شیدایی یا مانیا حالتی از افسردگی است، اظهار داشت: این اختلال همزمان با فصل بهار شروع می شود و با تظاهراتی همانند نشاط زدگی، خلق بالا به صورت شادی، خوش بینی افراطی، اشکال در تمرکز و برنامه ریزی های بلندپروازانه دیده می شود.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر جمال شمس با اشاره به اینکه در بعضی از فصول سال به دلیلهای نامعلوم ممکنست خلق تعدادی از افراد دستخوش تغییراتی شود، اظهار نمود: افسردگی فصلی اختلالی است که معمولا با تغییر فصل به بالاترین میزان خود می رسد.
وی ادامه داد: بطور کلی افسردگی فصلی نوعی اختلال است که در آن فرد در دیگر زمان های سال شرایطی عادی دارد ولی در فصلی خاص احساس اضطراب و افسردگی می کند.
این متخصص روانپزشکی دانشگاه با اشاره به اینکه با شروع پاییز کوتاه تر شدن طول روز و کمتر شدن نور خورشید احتمال مبتلاشدن به افسردگی افزایش می یابد، اشاره کرد: تغییرات خلق مستقیما به تغییرات فصلی مرتبط می باشد.
شمس با اشاره به این که تابش نور خورشید و ساعت بیولوژیکی بدن که تنظیم کننده ترشح هورمون ها است می تواند خلق وخو و خواب را تحت تاثیر قرار دهد، اشاره کرد: افرادیکه با تغییر فصل گرفتار افسردگی می شوند، به هر میزان نور بیشتری دریافت نمایند زودتر از افسردگی و تنگی خلق رهایی می یابند.
عضو هیئت علمی گروه روانپزشکی دانشگاه اظهار داشت: خلق ۱۱ درصد از عموم مردم با شروع فصل پاییز و سرد شدن هوا کاهش می یابد.
وی با تاکید بر این که تمامی افرادی که گرفتار افسردگی فصلی می شوند ضرورتا مبتلا به اختلال افسردگی نیستند، توضیح داد: ممکنست درصد کمی از افرادی که به یک باره با تغییر فصل گرفتار اضطراب و افسردگی می شوند به درمان های مداخله ای نیاز داشته باشند.
این متخصص روانپزشکی دانشگاه با اشاره به اینکه اختلال عاطفی و یا افسردگی فصلی افراد را به شکل های متفاوتی تحت تاثیر قرار می دهد، اضافه کرد: احتمال تغییر خلق در فصل بهار نیز وجود دارد.
شمس با اشاره به اینکه احتمال بروز افسردگی با شروع فصل پاییز بمراتب بیشتر از بهار است، توضیح داد: شیدایی یا مانیا حالتی از افسردگی است، در این مدل از اختلال خلق که همزمان با فصل بهار شروع می شود انرژی فرد بسیار زیاد می شود؛ به شکلی که این اختلال با تظاهراتی همانند نشاط زدگی، تحریک پذیری، فعالیت بیش از اندازه، خلق بالا به صورت شادی، خوش بینی افراطی، بیقراری حرکتی، اشکال در تمرکز و برنامه ریزی های بلندپروازانه دیده می شود.
این عضو هیئت علمی دانشگاه اظهار داشت: در مبتلایان به بیماری دوقطبی، علایم مانیا و شیدایی با شروع فصل بهار و اختلال افسردگی در فصل پاییز عود می کند.
متخصص روانپزشکی دانشگاه با اشاره به اینکه علایم و نشانه های افسردگی فصلی با اختلال افسردگی دائم شباهت زیادی دارد، اشاره کرد: کاهش انرژی، تغییرات محسوس در میزان خواب، میل جنسی، توجه و تمرکز و تغییر در میزان اشتها از نشانه های افسردگی است.
این عضو هیئت علمی دانشگاه تنها فاکتوری که افسردگی فصلی را نسبت به سایر اختلالات روانی و افسردگی ها متفاوت می کند، زمان بروز افسردگی فصلی دانست و اظهار داشت: افسردگی فصلی در بازه زمانی خاص در سال عود می کند.
شمس با اشاره به اینکه احتمال بروز تمامی بیماریها و اختلالات روان حدودا یکسان است، اشاره کرد: بطور مثال بیشترین سن بروز افسردگی بین ۳۰ تا ۴۰ سال است و یا اختلال دوقطبی و یا بروز شیدایی در ۲۰ تا ۲۵ ساله ها بیشتر دیده می شود.
این عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به این که بطور کلی انواع بیماریها، که اختلالات روان هم از این قاعده مستثنی نیست تاریخ دقیق شروع و یا سن خاصی ندارد، اشاره کرد: حتی ممکنست فردی در سن بالای ۵۰ یا کمتر از ۲۰ سال گرفتار افسردگی یا افسردگی فصلی شود.
شمس با اشاره به اهمیت درمان انواع افسردگی ها، اشاره کرد: اگر چنانچه این بیماری بموقع تشخیص و درمان ها قبل از شدت گرفتن علایم شروع شود، روند درمان تا حدود زیادی از بروز مشکلات بعدی جلوگیری خواهدنمود.
وی استفاده از درمان های دارویی، غیر دارویی و یا مشاوره را همچون روش های درمان افسردگی فصلی دانست و اشاره کرد: درمان این اختلال به کمک نور درمانی، دارو و روش های روان پزشکی انجام می شود و اگر چنانچه فرد به اختلال دوقطبی مبتلا باشد باید به پزشک خود اطلاع دهد؛ چونکه این مساله برای زمان تجویر نور درمانی و دیگر داروهای ضد افسردگی بسیار اهمیت دارد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، این متخصص روانپزشکی دانشگاه اظهار داشت: درمان با داروهای ضد افسردگی برای تعدادی از بیماران مبتلا به اختلال عاطفی فصلی، خصوصا اگر علایم شدید باشد بسیار موثر خواهد بود.
منبع:

1399/11/18
10:25:26
0.0 / 5
1093
تگهای خبر: بیماری , پزشك , پزشكی , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین