همتی:

تسكین آلام بشری مهم ترین رسالت هلال احمر است

تسكین آلام بشری مهم ترین رسالت هلال احمر است

به گزارش آزمایشگاه رادین رئیس جمعیت هلال احمر اظهار داشت: مهم ترین رسالت کنونی این جمعیت با عنایت به بیماری های نوپدید و باز پدید، تغییرات آب و هوایی، سوانح طبیعی و ساخت دست بشر و نظایر آن تسکین آلام بشری است.


کریم همتی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا در پاسخ به این سؤال که مهم ترین وظیفه و رسالتی که جمعیت هلال احمر باید در جامعه ایفا کند، چیست، اضافه کرد: مهم ترین رسالت هلال احمر که در اساسنامه این جمعیت هم کاملا مشخص شده و در بخش اول اهداف چهارگانه هم آمده، «تسکین آلام بشری» است. تأمین احترام انسان ها، پشتیبانی از زندگی و سلامت انسان ها و کوشش در جهت برقراری دوستی و تفاهم متقابل و صلح پایدار میان ملت ها هم از دیگر رسالت های جمعیت هلال احمر است.
وی در پاسخ به این سؤال که به صورت مشخص کدام مأموریت های هلال احمر در جهت تسکین آلام بشری است، عنوان کرد: در ماده سه اساسنامه جمعیت هلال احمر ۹ وظیفه تعریف شده که از این ۹ وظیفه، چهار وظیفه در بخش امداد و نجات، حوادث و سوانح است. به شکلی ما درطول سن جمعیت هلال احمر هم بیشترین وقت را صرف این مورد کرده ایم. در کنار این مورد، خدمات توانبخشی و امور جوانان و نظایر آن هم نزدیک به ۷۰ سال سابقه قعالیت دارد. بحث استفاده از خدمات داوطلبان و بسیج توان توانمندان برای کمک به نیازمندان نگاهی محوری درمورد رسیدن به رسالت اصلی جمعیت است.
رئیس جمعیت هلال احمر در پاسخ به این سؤال که جمعیت هلال احمر برای تحقق رسالت اصلی خود از کدام سازوکار اجتماعی باید سود ببرد، اظهار داشت: بسط شبکه های داوطلبی، تمرکز بر جوانانی که آموزش دیده و توانمند شده، آموزش همه اقشار جامعه بگونه ای که بتوانیم علم و تجربه را با هم همراه نماییم تا خروجی موثرتری داشته باشیم و برای رسیدن به این امر مهم در کنار استفاده از تجربیات در خانه های هلال و مرکز آموزش علمی - کاربردی هلال احمر راه و روش علمی رسیدن به اهداف سازمانی دنبال می شود.
همتی اضافه کرد: نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر که زاده آرزوی انسان برای یاری رسانی بی غرضانه به زخمیان آوردگاه ها بود، امروزه می کوشد، در ظرفیت ملی و بین المللی خود از آلام انسان ها در هر جا پیشگیری کرده و یا از آن بکاهد و هدف آن عبارتست از حفاظت از زندگی و سلامت انسان ها و تضمین احترام آنها، نهضت به ترویج درک متقابل، دوستی، همکاری و صلح پایدار میان میان تمامی افراد می پردازد.
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۹۲۲ میلادی(۱۳۰۱ ه. ش) تحت عنوان جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران تأسیس و توسط کمیته بین المللی صلیب سرخ به رسمیت شناخته شد و بعد از آن به عضویت فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر درآمد.
از آغاز تأسیس، جمعیت ملی ایران به صورت مستقل فعالیتهای خویش را مطابق با اساسنامه و با نظارت هیأت مدیران شروع و در شهرهای مختلفی شعبات خویش را بوجود آورده است و غالبا مردم از راه اوقاف و وجوه اهدایی عمده ترین نیازهای مالی هلال احمر را تأمین می کنند. از آغاز کار، جمعیت ملی ایران در خیلی از فعالیتهای عمومی همچون عرضه خدمات داوطلبانه، راه اندازی بیمارستان های مامایی، تأسیس مراکز درمانی رایگان، تأمین آب و نظایر آن مشارکت داشته است.
در سال ۱۹۸۰ جمعیت ملی ایران نام و نشان خویش را به جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران تغییر و شعبات استانی و محلی و امکانات و فعالیتهای خویش را گسترش داد. هم اکنون جمعیت هلال احمر ایران اصلی ترین سازمان بشردوستانه و یکی از اعضای فعال نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر است و بیشترین فعالیتهای جمعیت ملی ایران بر عرضه خدمات امدادی به افراد صدمه دیده سوانح طبیعی و ساخته دست بشر، انجام فعالیتهای عام المنفعه و داوطلبانه و آموزش همگانی متمرکز است.
اصول هفتگانه نهضت صلیب سرخ و هلال احمر شامل بی غرضی (Impartiality)، بی طرفی (Neutrality)، استقلال (Independence)، خدمت داوطلبانه (Voluntary Services)، بشردوستی (Humanity)، یگانگی (Unity) و جهانشمولی (Universality) است.منبع:

1399/11/19
20:42:20
0.0 / 5
1189
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین