رئیس سازمان تداركات پزشكی هلال احمر:

97 درصد داروی مصرفی كشور در داخل تولید می شود

97 درصد داروی مصرفی كشور در داخل تولید می شود

به گزارش آزمایشگاه رادین رئیس سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر با بیان 97 درصد از داروی مصرفی کشور در داخل ایران تولید می شود، اضافه کرد: سه درصد داروی وارداتی به کشور حدود 35 درصد از هزینه کل داروی مصرفی کشور را به خود اختصاص می دهد که این نکته قابل تامل است.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از جمعیت هلال احمر، علیرضا عسکری این مطلب را در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری مشترک میان ستاد توسعه زیست فناوری ریاست جمهوری و سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر در حوزه تکنولوژی های جدید دارویی با بهره گیری از ظرفیت های شرکت های دانش بنیان و شرکت داروسازی سها هلال عنوان نمود.
رئیس سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر در این مراسم با اشاره به بازدید از شرکت های دانش بنیان در حوزه فناوری های دارویی اظهار داشت: شرکتها دانش بنیان ایرانی، پیشرفتی فراتر از انتظار داشته و توانسته اند توانمندی هایی کسب کنند که مایه سربلندی کشور است. ایران با وجود چنین انگیزه و سرمایه های ارزشمندی، لایق پیشرفت بوده و "جهش تولید" که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است، به مفهوم واقعی در این عرصه محقق شده است.
عسکری افزود: سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر، هولدینگ بزرگی است که انواع راه های خدمت رسانی به مردم در حوزه های دارو، پخش و نظایر آن در این هولدینگ تعریف شده و براین اساس می تواند بعنوان زنجیره میانی، شتاب مورد انتظار شرکت های دانش بنیان را از بعد بازاریابی و نظایر آن فراهم آورد. این رخداد همین طور موجب می شود سازمان تدارکات پزشکی از حوزه سنتی فاصله گرفته و به اهداف مورد انتظار جمعیت هلال احمر بمنظور ارتقاء خدمات بشردوستانه در عرصه تولید و صادرات دارو و نظایر آن نزدیک تر شود.
رئیس سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه ۹۷ درصد از داروی مصرفی کشور در داخل ایران تولید می شود، اضافه کرد: ۳ درصد داروی وارداتی به کشور حدود ۳۵ درصد از هزینه کل داروی مصرفی کشور را به خود اختصاص می دهد که این نکته قابل تامل است. بدین سبب تلاش ما این است تا با پشتیبانی از شرکت های زیرمجموعه هلال و گزارش گیری مستمر از روند اجرای تفاهم نامه، شاهد پیشرفت در حوزه تولیدات دارویی باشیم.
وی با تاکید بر هم افزایی دو مجموعه سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر و ستاد توسعه زیست فناوری ریاست جمهوری، ابراز امیدواری کرد که بعد از امضای این تفاهم نامه، برنامه هایی تدوین شود که سبب پیشرفت و سربلندی کشور باشد.
تفکر دانش بنیانی سبب تحول مثبت در هر حوزه ای می شود
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری ریاست جمهوری نیز در این مراسم با اعلان اینکه امضای تفاهم نامه با سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر در کوتاه ترین زمان ممکن اتفاق افتاده و همکاران سازمان تدارکات به تفکر دانش بنیانی اعتقاد دارند، اظهار نمود: به وجود این تفکر در مدیران و مسئولان هلال احمر نسبت به حوزه علم و فناوری افتخار می نماییم برای اینکه عدم تفکر تحول خواه و دانش بنیانی سبب عقب ماندگی در هر حوزه ای خواهد شد.
مصطفی قانعی با تاکید بر اینکه در تحقیق ها و پژوهش های علمی که در حوزه زیست فناوری انجام می شود، تاکید بر حوزه سلامت و دارو است، اضافه کرد: چهار سال قبل صندوق زیست فناوری تشکیل شده و این صندوق حمایت ریسک پذیری از شرکت های دانش بنیان در حوزه زیست فناوری داشته است. بدین سبب شرکت های دانش بنیان این حوزه از مرحله ریسک عبور کرده و باید از سمت صنعت مورد حمایت قرار گرفته و متقاضی داشته باشند تا بتوانند به قله صعود برسند.
وی اشاره کرد: با امضای این تفاهم نامه امیدواریم در سالهای آینده، شرکت های دارویی هلال جزو شرکت های پیشرو دارویی در منطقه و در سطح بین الملل باشند.
این تفاهم نامه در امتداد کمک به توسعه زیست فناوری و با هدف تکمیل زنجیره ارزش صنعت دارو و مواد اولیه آن میان دو مجموعه به امضا رسید که بر طبق آن ستاد توسعه زیست فناوری ریاست جمهوری متعهد است به ایجاد مرکز نوآوری سها(صنایع داروسازی هلال احمر) در زمینه فرآورده های دارویی و همین طور تجاری سازی طرح های فناورانه هلال احمر کمک نماید.
مراسم امضای تفاهم نامه با حضور رئیس سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر، دبیر ستاد توسعه فناوری ریاست جمهوری و مدیران عامل شرکت های دانش بنیان پرسیس سیژن، مهرسام، ماد، پایافن یاخته و داروسازی سها هلال انجام شد.
منبع:

1399/11/23
13:19:53
0.0 / 5
1267
تگهای خبر: پزشك , پزشكی , تكنولوژی , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین