دبیركل جمعیت هلال احمر خبر داد:

بهره مندی هلال احمر از شبكه ارتباطی پزشكی از راه دور حوادث غیرمترقبه

بهره مندی هلال احمر از شبكه ارتباطی پزشكی از راه دور حوادث غیرمترقبه

دبیرکل جمعیت هلال احمر از وجود شبکه ارتباطی پزشکی از راه دور (تله مدیسین) حوادث غیرمترقبه برای انتقال متن، تصویر، صوت، ویدئو و یا سیگنال های تبدیل گشته الکتریکی مصدومان صدمه دیده از این گونه حوادث در هلال احمر اطلاع داد.


محمدحسن قوسیان مقدم روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا و در پاسخ به این سؤال که هلال احمر چه برنامه هایی برای تله مدیسین (Telemedicine) یا پزشکی از راه دور (استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات از راه دور به منظور عرضه مراقبت های کلینیکی به افراد دور دست) در حوادث غیرمترقبه دارد، عنوان کرد: تله مدیسین دارای دو بعد متفاوت در عملیات ملی و بین المللی است که پزشکی از راه دور در عملیات ملی، برای واحدهای مراقبت های پایه بهداشتی اهمیت چندانی ندارد چونکه امکان تشخیص صحیح از راه مشاوره با متخصصین داخل کشور به سهولت صورت می پذیرد.
وی توضیح داد: همینطور برای خدمات فوریتی هم با عنایت به حضور متخصص جراح در ترکیب تیم اعزامی نیاز چندانی به تله مدیسین وجود ندارد اما با عنایت به برخی ضروریات، طرحی در انتهای سال ۱۳۹۷ با همکاری دانشگاه مجازی دانشکده تهران شکل گرفت که همکاران آن حوزه برای آشنایی با وضعیت واقعی در سوانح در ترکیب تیم های اعزامی هلال احمر به سیل استان خوزستان شرکت کردند و هم اکنون مبحث با عنایت به ظرفیت قابل توجه شبکه های اجتماعی در انتقال فایل های تصویری و همینطور محدودیت های مالی حال حاضر از اولیت برخوردار نمی باشد.
دبیرکل جمعیت هلال احمر توضیح داد: از تله مدیسین در عملیات بین المللی بنگلادش برای کمک به مسلمانان روهینگیایی میانمار استفاده شد و طی آن تصاویر و اطلاعات مرتبط به بیماران و آوارگان در خواست کننده کمک اضطراری ساکن در اردوگاه های اوخیا، تن کالی و کوتوبالانگو به مرکز مدیریت اطلاعات و هماهنگی عملیات جمعیت هلال احمر ارسال می شد که بلافاصله نظر متخصصین دریافت و متعاقبا برای تیم اعزامی ارسال می شد.
قوسیان مقدم افزود: هنگام دریافت اطلاعات و ارتباطات از راه دور از جانب نیروهای متخصص و زبده هلال احمر در عملیات بین المللی بنگلادش مشخص شد، مهاجرت و آوارگی الزامی مسلمانان روهینگیایی میانمار به کشور بنگلادش بر جنبه های مختلف زندگی این اقلیت و جامعه بنگلادش به خصوص تغییرات محیط های طبیعی تأثیر مستقیم و غیرمستقیم داشته است، به صورتی که عدم درک مفهوم آوارگی و مهاجرت الزامی سبب تردید و رکود در بخش های مختلف اقتصادی، مدیریتی و حتی فعالیتهای امدادرسانی سازمان های بین المللی امدادی و نیروهای امدادگر در مبحث خدمات به مسلمانان روهینگیایی میانمار شده است.
واژه تله مدیسین از دو کلمه Tele که یک لغت یونانی و به مفهوم ارتباطات مسافت دور است و کلمه مدیسین medicine به معنای درمان و طب، تشکیل شده است.
برای تله مدیسین (Telemedicine) یا پزشکی از راه دور تعاریف مختلفی همچون استفاده از فناوری ارتباطات و اطلاعات برای انتقال سرویسهای پزشکی و مبادله اطلاعات پزشکی هنگامی که فاصله فیزیکی، طرفین این مورد (بیمار و پزشک) را از هم جدا می کند، عنوان شده است.
تله مدیسین برای اولین بار در اواسط دهة ۱۹۸۰ در حوادث غیر مترقبه به کار گرفته شد که مهم ترین دستاورد آن، ایجاد و تقویت یک ذهنیت جهانی در مورد کمک رسانی در حوادث غیر مترقبه از راه پزشکی از راه دور بود.
علم مدیریت بحران از فناوری های گوناگونی برای به انجام رساندن یک سری وظائف پیچیده بهره می گیرد و یکی از عوامل موثر در مدیریت امدادهای بهداشتی، دسترسی و کنترل کافی به امور نقلیه و ارتباطات می باشد.
به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایرنا، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران وظایف عمده ای را در سطح ملی و بین المللی برعهده دارد و می کوشد تا به اهدافی که در اساسنامه این جمعیت آمده است، جامه عمل بپوشاند.
این اهداف عبارت از کوشش برای تسکین آلام بشری، تأمین احترام انسان ها و کوشش در جهت برقراری دوستی و تفاهم و صلح پایدار میان ملت ها و پشتیبانی از زندگی و سلامت انسان ها بدون درنظرگرفتن هرگونه تبعیض میان آنها است.
جمعیت هلال احمر حالا در زیرمجموعه خود دارای چهار سازمان فعال و گسترده در زمینه های مختلف امداد و نجات، جوانان، داوطلبان، تدارکات پزشکی، یک معاونت در زمینه خدمات درمانی و توانبخشی، یک شرکت در زمینه تولید محصولات نساجی و ملزومات امدادی، یک مؤسسه علمی کاربردی و یک مرکز پزشکی عرضه خدمات بهداشتی و درمانی به حجاج و زائرین عتبات عالیات است.
همچنین دبیرخانه کمیته ملی حقوق بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران هم با محوریت جمعیت هلال احمر فعالیت می کند.
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با سابقه ای بیشتر از ۹۰ سال در خدمت رسانی به مردم ایران و جهان، از بدو تأسیس خود تاکنون در راه اهداف انسان دوستانه و اصول هفت گانه نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر حرکت کرده است.
منبع:

1399/11/25
23:24:12
0.0 / 5
1127
تگهای خبر: امداد , بهداشت , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آزمایشگاه رادین