وزیر بهداشت اعلام كرد

درخواست ایران از WHO برای دریافت سهمیه واكسن كووكس

درخواست ایران از WHO برای دریافت سهمیه واكسن كووكس

به گزارش آزمایشگاه رادین وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه در بحران کرونا، هیچ بیماری در ایران پشت در بیمارستان نماند، اظهار داشت: در عین حال بیش از 200 هزار تبعه افغانستان را که حتی برخی کارت اقامت نداشتند را رایگان درمان کردیم.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در دیدار مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، ضمن خیر مقدم به دکتر المنظری، اظهار داشت: از دکتر هملمن تشکر می کنم و به خصوص در زمینه کمک هایی که به گرفتن وام بانک جهانی و تجهیز مراکز ما کردند ممنونم. ما ایرانیها هیچ گاه محبت ها را فراموش نمی نماییم گرچه شما هم هیچ گاه به ما بدی نکردید ولی ما بدی ها را هم می بخشیم. ما سرزمینی گسترده با فرهنگی دیرینه هستیم و این گستردگی با وجود اینکه یک نقطه قوت است اما باتوجه به گستره اقلیم و تنوع ژنتیک، رفتار و فرهنگ مدیریت چنین کشوری در وضعیت پاندمی دشوار است. ولی ما با یاری خداوند توانستیم در اوج تحریم های ظالمانه که حتی کوچک ترین امکانات پزشکی از مردم ما دریغ شد، اقدامات مناسبی در عرصه مدیریت کرونا انجام دهیم.
وی اضافه کرد: شروع کار ما برای مدیریت کووید۱۹ حداقل به یک ماه و نیم پیش از ورود ویروس به کشور بازمی گردد. ما به محض گزارش وجود ویروس در ووهان چین تیم هایی بسیج کردیم و مردم را از خطرات کرونا آگاه کردیم، بیش از ۱۰۰ هزار تخت نقاهتگاهی آماده کردیم و حدود یک ماه پیش از گزارش نخستین موارد کرونا، مرزهای خودمان را با چین بستیم و دانشجویان ایرانی ساکن ووهان چین را به کشور آوردیم و قرنطینه کردیم و بدون کوچک ترین آلودگی به زندگی عادی بازگشتند.
وزیر بهداشت اضافه کرد: ما در زمانی که هیچ کیت تشخیص کرونا به دستمان نرسیده بود با انستیتو پاستور ایران طراحی کیت تشخیصی انجام دادیم. ما سریعا دو آزمایشگاه تشخیص PCR در انستیتو پاستور و دانشکده بهداشت راه اندازی کردیم و سپس در مدت کوتاهی به ۶۴ مرکز برای pcr در کشور رسیدیم. آنچه حاصل این حرکت شد این بود که وقتی موج کووید به ما رسید برخلاف سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی که زیرساخت بهتری داشتند هیچ گاه در ایران هیچ بیمار ما در پشت درب هیچ بیمارستانی نماند و بیش از ۲۰۰ هزار تبعه افغانستان را که حتی برخی کارت اقامت نداشتند رایگان درمان نماییم.
وی اظهار داشت: بعد از گذر از پیک اول بیماری در دو اپی سنتر قم و گیلان، خودرا آماده کردیم برای بیماریابی بیشتر و بسیج ملی مقابل کووید ۱۹ تشکیل دادیم و از تمام امکانات کشور کمک گرفتیم تا از این طریق سرریز بیماران به بیمارستان جلوگیری نماییم و سبب شد تا در زودترین زمان مریض ها را شناسایی کرده و به آنها مراقبت لازم را ارائه دهیم و با مراقبت در منزل بار کاری بیمارستان ها را کاهش دادیم.
وزیر بهداشت اشاره کرد: یکی از اشکالات ما تامین اکسیژن بود که خوشبختانه به شکل ضربتی توانستیم بیمارستان ها را ساپورت نماییم و امروز ما مشکلی بعنوان کمبود اکسیژن در بیمارستان ها نداریم. داروهایی مثل فاویپیراویر و رمدیسیور را گرچه سازمان بهداشت جهانی اعلام نمود خیلی موثر نیستند ولی به سرعت به تولید آنها رسیدیم. در عرض دوماه بعنوان تولید کننده مهم ماسک، گان، ونتیلاتور و... بدل شدیم و حتی امکان صادرات آن برایمان به وجود آمد.
وی همین طور اظهار داشت: در بسیج ملی که در فاز سوم بیماری با نام شهید سلیمانی افتتاح شد علاوه بر بیماریابی و افزایش تست های کرونا از روزی ۱۲۵۰۰ تست به بیش از ۷۰ هزار مورد، توانستیم مرگ ها را در عرض ۵۰ روز به ۲۰ درصد از رقم قبلی کاهش دهیم. ما سرزمین گسترده ای هستیم و مرزهای فراوان داریم، از روزهای اول در مرزها تیم های مراقبتی گذاشتیم و علاوه بر تست PCR، رپید تست هم به خدماتمان افزوده شد و امروز بحث سکانسینگ ویروس را دنبال می نماییم و در جاهای مختلف کشور این مساله را هم مستقر کردیم و با همین شیوه هم جهش های موتاسیون یافته را تشخیص دادیم. البته ما انتظار داریم سازمان بهداشت جهانی در بحث سکانسینگ به کمک بیشتری کند.
نمکی افزود: به علت فشار ناشی از تحریم ها ما سریعا پروتکل هایی تدوین کردیم که مردم بتوانند کارهای اقتصادی را دنبال کنند و خوشبختانه هیچ مرکز تولید و هیچ کارخانه ای در ایام اپیدمی تعطیل نشد. بتازگی در یکی از استان های جنوبی که صنایع پتروشیمی دارند دیدم که حتی یک روز هم تعطیل نشدند حداکثر و مورتالیتی رِیت مجموعه در بین هزاران کارگر فقط ۴ نفر بود و این نشان میدهد اجرای پروتکلها در مراکز صنعتی ما بسیار جدی است.
وزیر بهداشت اظهار داشت: تحقیقات مفصلی در ارتباط با کرونا انجام دادیم که در ارتباط با راه های پیشگیری، مراقبت از بیمار و... بود. یکی از افتخارات ما این بود که در کنار این پاندمی به بحث NCD پرداختیم و برای ما اثبات شد اگر NCD مورد توجه قرار نگیرد یکی از عوامل مهم مرگ و میر در افرادی خواهد بود که به کرونا مبتلا می شوند. بنا بر این واکسیناسیون گروه لطمه پذیر، مراقبت از بیماران مزمن، زنان حامله و... برنامه هایی بود که هیچ گاه فراموش نشد و به این نسبت هیچ بیمار اورژانس غیر کرونائی از خدمات بیمارستانی محروم نشد.
وی با اشاره به حمایت های مقام معظم رهبری از سیاست های وزارت بهداشت و پروتکل های بهداشتی، اظهار داشت: ایشان یکی از قوی ترین رعایت ها را بعنوان یک پیشوا انجام دادند. ایشان در مراسم عزاداری هم تنها بودند تا آموزشی برای رعایت پروتکل بهداشتی باشند و این قدرت را به ما دادند که در اعمال پروتکل ها در تمام مراکز دینی، مذهبی و... اقدام نماییم. ستاد ملی مدیریت کرونا با حضور رئیس جمهور دومین عامل موفقیت ما بود و با تایید و تنفیذ رهبری تصمیمات این ستاد بر همه لازم الاجرا است و این ستاد حتی قوانین مجلس شورای اسلامی را می تواند نقض کند و قوانین جدید دهد.
وزیر بهداشت اضافه کرد: با این حمایت ها ما تیم قوی کارشناسی داشتیم و معاونین این وزارتخانه حتی یک روز مرخصی نرفتند و ۱۳ ماه است که همکاران من در حال کار هستند. چالش فعلی ما موتاسیون ویروس می باشد که از روز اول اعلام کردم این ویروس بسیار پیچیده است و نمی توان گفت آینده این ویروس چیست و باید با آن شطرنج بازی نماییم. تنها چیزی که میدانیم این است که هنوز فاصله گذاری اجتماعی بهترین راه پیش گیری از مبتلاشدن است. موتاسیون ها گرفتاری تازه ای است و در نقاطی از کشور با وجود مراقبت ها گرفتار موجی از بیماری با واریانت موتاسیون یافته شدیم، البته فعلا تنها نوع انگلیسی در کشور گزارش شده است و نوع آفریقایی و سایر واریانت ها را نداشتیم اما ویروس نیاز به ویزا و پاسپورت ندارد و به ما و همه جهان هم می رسد.
وی دومین چالش را در زمینه واکسیناسیون دانست و اظهار نمود: واکسیناسیون در کشور به شدت در بحث تولید دنبال می شود و قدمتی حدود ۱۰۰ سال در انستیتو پاستور و رازی داریم و ما یکی از واکسن سازهای مطرح منطقه بودیم آن هم زمانی که در آسیا هیچ کس واکسن نمی ساخت. این دانش باردیگر با همکاری دانشمندان ما و انتقال دانش فنی از بیرون از مرزها در حال احیا است.
وزیر بهداشت اظهار داشت: دو واکسن در انستیتو رازی و مجموعه برکت در دست اجراست و واکسن برکت فاز اول انسانی را طی کرده است و پاسخ بسیار خوبی گرفتیم و در حال شروع فاز دوم هستند و واکسن رازی هم از این هفته فاز اول مطالعات بالینی را شروع خواهدنمود و واکسن های دیگر هم به زودی به این فاز می رسند. از انتقال دانش فنی از کوبا استفاده کردیم و در پاستور این اقدام در حال انجام می باشد و امیدواریم در آینده نزدیک به بازار مصرف بیاید و حتی بتوانیم به کشورهای دیگر با هماهنگی WHO صادر نماییم.
نمکی اضافه کرد: تا پیش از رسیدن واکسن داخلی برای واکسیناسیون افراد در خطر از واکسن وارداتی استفاده می نماییم. واکسن اسپوتنیک به این منظور وارد شد و از کادر درمان ICU ها شروع کردیم و ۱۰۰ هزا دوز دیگر وارد کردیم و ۳۰۰ هزار دوز دیگر فرا می رسد. همزمان ساخت مشترک اسپوتنیک در کشو را شروع می نماییم و امیدواریم با صدور سرتیفیکیت مبادرت به صادرات این واکسن به کشورهای منطقه کمک نماییم. واکسن ساینوفارم چین را بعد از ستاندن تاییدیه وارد می نماییم و همین طور از دو کارخانه هندی بهارات و آسترزنیکا و یک برند دیگر هند که تولید می شود، وارد می کنیم.
وزیر بهداشت اظهار داشت: ما امیدواریم در آینده نزدیک پیش از اختتام سال خودمان بتوانیم بیشتر افراد را گروه پرخطر را واکسینه نماییم. از سازمان بهداشت جهانی می خواهیم به ما کمک کنند هرچه سریعتر سهمیه کووکس را سریع تر دریافت نماییم تا قبل از موج جدید گروه در معرض خطر را واکسینه نماییم.
وی در خاتمه اضافه کرد: از شما تقاضا می کنم راستی آزمایی آمار کشورهای منطقه صورت گیرد. یکی از دقیق ترین آمار منطقه مربوط به ما است و برای ما غم انگیز است که کشور ما با کشوری مقایسه می شود که وضعیت بمراتب بدتری دارد ولی اعلام می کنند روزی ۴ مرگ و ۱۱ مبتلاشدن داشت؛ در صورتیکه ما اعلام کردیم ۷۶ مرگ داشته ایم. تعدادی از این کشورها سیستم بیماریابی و ثبت داده ندارند، همسایه ای داریم که مراسم مذهبی برگزار می نماید و می گوید هیچ اتفاقی نیفتاد و این دستاویزی برای گروهی تندرو در کشور می شود که ما را تحت فشار قرار دهند و بگویند چرا از آنها می خواهیم مراسم برگزار نکنند. یکی از رسالت های سازمان های جهانی کمک به کشورها است. نمیتوان قبول کرد کشوری در همسایگی هند با آن آمار، موارد بیماری چنین کمی داشته باشد. به ما در شفاف سازی اطلاعات اعلامی کشورهای منطقه کمک کنید.
منبع:

1399/11/29
23:28:34
0.0 / 5
1098
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
آزمایشگاه رادین