توزیع ۱۹۶۵ بسته غذایی ۳ روزه در بین زلزله زدگان سی سخت

توزیع ۱۹۶۵ بسته غذایی ۳ روزه در بین زلزله زدگان سی سخت

به گزارش آزمایشگاه رادین دبیرکل جمعیت هلال احمر از توزیع 1965 بسته غذایی سه روز (۷۲ ساعته) در بین زلزله زدگان شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا در استان کهگیلویه وبویراحمد اطلاع داد.


محمدحسن قوسیان مقدم روز یکشنبه در گفت وگویی اختصاص با خبرنگار اجتماعی ایرنا با عرضه آخرین گزارش مدیریتی و عملیاتی امدادرسانی تا ساعت ۲۳ روز شنبه دوم اسفند ماه در منطقه زلزله زده سی سخت استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: اسکان اضطراری صدمه دیدگان سوانح و هم فراهم آوری و توزیع اقلام زیستی، غذایی و بهداشتی اضطراری(اقلام امدادی) آنان از مهم ترین و اصلی ترین وظایف جمعیت هلال احمر بر مبنای اساسنامه این جمعیت می باشد که بایستی در اسرع وقت و حفظ شان و کرامت صدمه دیدگان صورت پذیرد.
وی از اسکان اضطراری ۱۲ هزار و ۱۳۰ نفر از زلزله زدگان سی سخت استان کهگیلویه و بویراحمد به صورت تحویل چادر و نصب آن در نزدیکی منازل زلزله زدگان از جانب نیروهای امدادگران هلال احمر اطلاع داد و اظهار داشت: این عملیات اسکان اضطراری بعد از وقوع زلزله ۵.۶ دهم ریشتری شامگاه ۲۹ بهمن ماه در شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا این استان با توزیع ۲ هزار و ۶۱۱ دستگاه(۱۶۶۰ چادر مسافرتی و ۹۵۱ چادر امدادی) انجام شده است.
دبیرکل جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه ارزش ریالی اقلام امدادی و زیستی توزیع شده در میان صدمه دیدگان زلزله اخیر در سی سخت ۶ میلیارد و ۱۵۰ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان است، افزود: تا ساعت ۲۳ شب گذشته(شنبه ۲ اسفند ۹۹) ۶۵۰۰ کیلوگرم نایلون پوششی، ۱۹۶۵ بسته غذایی (۷۲ ساعته)، ۹۴۵ تخته پتو، ۷۰ تخته موکت، وسایل گرمایشی همچون ۹۰ شعله چراغ والور و ۱۲۴ شعله بخاری برقی، شماری ست ظروف و ست بهداشتی در این مناطق توزیع شده است.
قوسیان مقدم افزود: هلال احمر در این حادثه، منطقه زلزله زده را به ۹ منطقه، پهنه بندی کرد و هم اکنون ۹ تیم عملیاتی مختلف با استفاده از توان ۲۸۹ نیروی عملیاتی و ۷۳ دستگاه خودروی امدادی سبک و سنگین با عنایت به پهنه بندی انجام شده در شهر حضور دارند و خدمت رسانی همچنان ادامه دارد
در شرایط اضطراری و به هنگام وقوع حوادث و سوانح، دو راهکار اصلی «توزیع عمومی غذا» و «توزیع بسته های غذایی آماده» برای مدیریت وضعیت تغذیه ای افراد در ساعات اولیه حوادث در دستورکار نیروهای امدادرسان قرار دارد.
هدف از توزیع بسته ها و سبدهای غذایی آماده و بسته بندی شده از جانب امدادگران و نجاتگران هلال احمر مستقر در مناطق زلزله زده، کاهش یا جلوگیری از سوءتغذیه و همینطور توان بخشی افرادی است که گرفتار سوءتغذیه متوسط هستند.
اصول مدیریت تغذیه در بحران ها و حوادث غیرمترقبه شامل دو مرحله است که در اولین مرحله آن ارزیابی نیازهای تغذیه ای، جمع آوری اطلاعات اولیه قابل اعتماد، مشخص کردن خطرات تغذیه ای یا اشکال سوءتغذیه و تعیین نیازهای تغذیه ای گروه های صدمه پذیر از اولویت زیادی برخوردار می باشد.
در مرحله دوم اصول مدیریت تغذیه در بحران هم استقرار سیستم های تقسیم و رساندن مواد غذایی به زلزله زدگان (نظم بخشی به سیستم تغذیه و توزیع در بحران)، کنترل، نظارت و پایش دقیق دسترسی تمام مردم صدمه دیده به نیازهای اولیه تغذیه ای، جلوگیری و کنترل بیماری های تغذیه ای یا اجتماعی در ارتباط با غذا و هماهنگی های لازم برای اداره انبارها و مراکز نگهداری مواد غذایی در دستورکار گروه های امدادرسان قرار می گیرد.
جمعیت هلال احمر با سابقه نزدیک به ۱۰۰ سال عرضه خدمات بشردوستانه، یکی از مهم ترین نهادهای امدادرسان کشور در هنگام وقوع حوادث و سوانح است که در سال ۱۳۸۲ با تصویب طرح جامع امداد و نجات کشور، وظیفه انجام سلسله عملیات امداد و نجات، اسکان اضطراری و تغذیه اضطراری حادثه دیدگان حوادث طبیعی و حوادث غیرمترقبه به سازمان امداد و نجات آن واگذار شد.
زمین لرزه ای به بزرگی۵.۶ دهم ریشتر، ساعت ۲۲ و ۵ دقیقه و ۳۴ ثانیه روز روز چهارشنبه ۲۹ بهمن ماه شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا را در استان کهگیلویه و بویراحمد لرزاند.
مرکز لرزه نگاری کشور اعلام نمود این زمین لرزه در عمق هشت کیلومتری زمین اتفاق افتاده است.
زلزله در فاصله ۱۰ کیلومتری سی سخت در کهگیلویه و بویراحمد، ۱۹کیلومتری کمه در استان اصفهان و ۲۴ کیلومتری یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد رخ داده است.
این زمین لرزه در شهرهای یاسوج، گچساران و دهدشت هم احساس شد.
۱۲ اردیبهشت سال ۹۷ هم زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۶ ریشتر در شهرهای یاسوج و دنا صورت گرفت و خساراتی به هر دو شهرستان وارد شد.
سی سخت با ۷ هزار نفر جمعیت در ۳۵ کیلومتری غرب یاسوج قرار دارد. بر مبنای گزارشهای اولیه ۷۸ روستای شهرستان دنا در زلزله خسارت جدی دیده اند و برخی منازل مسکونی صد در صد تخریب و غیر قابل سکونت شده اند.
زمین لرزه سی سخت خسارت جانی نداشته است اما ۶۱ نفر مصدوم شده اند و آنچنان که استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفته است خسارات زلزله روز ۲۹ بهمن بیش از اندازه تصور است.
منبع:

1399/12/05
18:40:42
0.0 / 5
1198
تگهای خبر: امداد , بهداشت , بیماری , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین